KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Polisli çeteye, polis baskını
Polisli çeteye, polis baskını
Polis-Adliye
09 Kasım 2009 Pazartesi 12:15
  • 1104
  • 0

Polisli çeteye, polis baskını

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 5 ilde yapılan operasyonda, polisin de karıştığı bir suç örgütü çökertildi

Kocaeli`nin de aralarında bulunduğu 5 ilde, ithalat ihracat yapan şirketlerin kamu kurumlarıyla olan sorunlarını çözmek için aracı olacağını söyleyerek yüksek miktarlarla para isteyen, zor kullanarak tahsilat yapan çete, polisin operasyonuyla çökertildi. Aralarında emniyet amiriyken meslekten ayrılmış bir şüphelinin de bulunduğu çete üyelerinin, para vermeyi reddeden bir işadamını da kaçırdıkları ortaya çıktı.
 

6 AY SÜREN TAKİP
Torbalı ilçesinde bir işadamının, çete tarafından tehdit edilerek para istendiği şikayetinde bulunması ardından Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin yaklaşık 6 ay süren takiplerinde, kimlikleri belirlenen çete elemanlarının faaliyetleri de tespit edildi. Çete elemanlarının fiziki ve teknik takip sırasında, 7 ayrı olayı gerçekleştirdikleri saptandı. Çetenin kendilerine para vermeyi reddeden bir işadamını da kaçırdıkları ortaya çıktı.
 

ESKİ POLİS DE VAR
Çeteye yönelik takibin tamamlanması ardından Kocaeli, İzmir, İstanbul, Ankara ve Erzincan illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda aralarında çete elebaşı İ.B.Ö., emniyet amiriyken hakkında 2 suçtan yakalamak kararı çıktıktan sonra meslekten ayrılan G.Ç. ile Ulaştırma Bakanlığı'nda memur olan H.H.B.'nin de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde ve üzerlerindeki aramalarda, 6 tabanca, ‘Uzi' tipi kuru sıkı otomotik tabanca, M 16 tüfeğine ait 2 şarjör, kelepçe, mermiler ele geçirildi.
 

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
Gözaltındaki şüphelilerin sorgusunda, çete elemanlarının, özellikle gümrük müdürlükleriyle sorun yaşayan araçlarını giriş yaptıramayan şirketlerin sahipleriyle bağlantıya geçip, sorunu para karşılığında giderme teklifinde bulundukları bildirildi. Çetenin kendileriyle ilişki kurmayan işadamlarından birisini kaçırdığı diğerlerinden de tehditle para sızdırdığı belirlendi. 13 şüpheli işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ