KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Polisten 'dolandırılmayın' uyarısı
Polisten 'dolandırılmayın' uyarısı
Polis-Adliye
26 Kasım 2012 Pazartesi 14:32
  • 2468
  • 1

Polisten 'dolandırılmayın' uyarısı

Telefon ve internet yolu ile dolandırıcılık olaylarının artması polisi de alarma geçirdi. Polis kendilerini polis, MİT veya jandarma görevlisi olarak tanıtanlara vatandaşların kanmamasını istedi

Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte gelişen ve değişen dolandırıcılık yöntemleri karşısında çaresiz kalan vatandaşları unutmayan Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis (TDP) Şube Müdürlüğü ekipleri konu ile ilgili olarak İzmit'te bir toplantı düzenledi. Fethiye Caddesi'nde bulunan Bilin Pasajı'nda gerçekleşen toplantıya, pasajda iş yerleri bulunan esnaflar ile alışverişe gelenler katıldı. TDP'de görevli Baş Polis Ercan Işık, yaptığı konuşmada, ziyaretler ile vatandaşları bilinçlendirmeye devam edeceklerini söyleyerek, "İnsanları mağdur eden olaylar konusunda sizleri bilgilendirmek, başınıza böyle bir olay gelirse neler yapmanız konusunda uyarılarda bulunmaya geldik" dedi.


HER MESAJA KANMAYIN

Özellikle internet ve telefonla dolandırıcılık vakalarının arttığını söyleyerek sözlerine devam eden polis memuru Işık, "Özellikle 'Facebook' üzerinden sık sık dolandırıcılık olayı ile karşılaşyoruz. Beğenme isteği gönderip sizin bilgilerinize erişiyorlar. Sonra ele geçirdikleri hesap ile arkadaşlarınız ile görüşüp bir süre sonra, 'Telefonunun numarası kaç? Sana bir mesaj göndereceğim. Ona evet diye yanıt ver. Bir şey deniyorum" ve benzeri şeyler söyleyerek insanlar kandırılıyor. Mesaja evet dediğinizde şahısın hesabına para geçiyor. Bu ve benzer yollarla kontör dolandırıcılığı yapılıyor. Bu yüzden internette daha dikkatli davranın" diyerek vatandaşları uyardı. 


KİMSE BEN MİT'TENİM DEMEZ!

Telefon vasıtası ile kendilerini MİT, polis ve jandarma olarak tanıtan insanlara da kanılmaması gerektiğini de belirten Işık, "Kendilerini polis, MİT veya jandarma görevlisi olarak tanıtanlar '+00155,+355 ve + 359' ile başlayan telefonlarla vatandaşı dolandırıyor. 00155 ile ya kontör istiyor ya da hesaplarına para aktartıyorlar. Diğer telefonlardan ise telefonunuza çağrı yapılıyor. Siz kim olduğunu düşünüp aradığınızda faturanız kabarıyor ya da hattınıza yüklü paranız bitiyor" dedi. Işık, dükkan sahiplerini sahte paralar konusunda uyardı. Ercan Işık, "Para alırken dikkat edin, sahte olabilir. Tırnakçılar sizlere büyük bir para verir, kafanızı karıştırır ve hem alışveriş yapıp hem de vermediği paranın üstünü alıp sizleri mağdur eder" diye konuştu. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ