KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Sahtecilik çetesinde 16 kişi tutuklandı
Sahtecilik çetesinde 16 kişi tutuklandı
Polis-Adliye
31 Aralık 2010 Cuma 12:17
  • 8478
  • 4

Sahtecilik çetesinde 16 kişi tutuklandı

Altı aylık takibin ardından gözaltına alınan sahtecilik çetesine mensup 32 zanlıdan 16’sı tutuklandı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü`nün mali şube elemanlarınca geçtiğimiz günlerde yakalanarak emniyette sorgulaması yapılan 32 sahtecilik zanlısı, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sabah saatlerinde Kocaeli Adliyesi`nde hakim karşısına çıkarıldı. Zanlılardan 16`sı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Başta çek olmak üzere, ehliyet, pasaport, diploma, nüfus cüzdanı gibi sahte evraklar düzenlemek, piyasaya sürmek ve piyasada kullanmak suçlarıyla haklarında 28 klasörlük evrak tanzim edilen zanlılar, tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri adliyede isnadedilen suçlamalara yönelik ifade verdi.
 

OPERASYONLAR SÜRECEK
Bu arada çeteyi ve faaliyetlerini 6 aylık takipten sonra deşifre eden ve 10 ilde eşzamanlı baskınlarla çökerten polis, çeteye mensup kişilerin ifadeleri doğrultusunda yeni baskınlar ve yeni operasyonlar peşinde. Polisin, birçok ticaret erbabı ve işletmenin, bilanço kapatma döneminde bu kişilerden ve sahte ürünlerinden istifade ettikleri tespitinde bulunduğu ve bunlara dönük operasyon planları üzerinde çalıştığı öğrenildi. Polis ayrıca, gerçeğinden ayırmanın çok zor olduğu çeklerin birçok bankada ve finans kurumlarında işlem gördüğünü de belirledi.
 

28 KLASÖR SUÇ DOSYASI
Edinilen bilgilere göre çete, 28 klasör dolusu suçu, neredeyse gözümüzün önünde gerçekleştirdi. Polisin elde ettiği bilgilere göre; liderliğini İshak B.`nin üstlendiği çete, baskılarını Ataşehir`de, bir apartmanın zemin katına kurdukları tezgahlarda yapıyordu. Çete, çek koçanlarını bazı banka görevlileriyle birlikte tasarlıyor, yine banka görevlileri ve işbirliği yaptıkları matbaa malzemecilerinden temin ettikleri orijinal kağıda, neredeyse aslına uygun baskılar gerçekleştiriyordu. ‘İkiz çekler`, bazı bankalarca da fark edilemediği için bozdurulabiliyordu.
 

16 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI 
Adliyeye çıkarılan 32 zanlıdan çete lideri olmakla suçlanan İshak Balik, Sedat Çolak, Yekta Akyon, Kahraman Arıbey, Recep Duman, İsmail İpar, Nagihan Durak, Hüseyin Saraçoğlu, Metin Altıntaş, Fatma Akar, Yücel Akar, Sadi Boz, Eşref Öz, İbrahim İpar, Resul Aşçı ve İsmail Yazan tutuklandı. Çete üyesi olmakla suçlanan Sadık T., Tolga Ç., Mehmet Ç., Mahmut K., İdris T., Kemal Ö., Kemal E., Hüseyin Y., Kadir K., Nezir K., Kadir Ç., Serkan E., Cahit K., Adnan E., Adem E. ve Özcan İ. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 

9 İLDE OPERASYON YAPILMIŞTI
Hatırlanacağı üzere Kocaeli polisi, 6 aylık bir takip sonucu; İstanbul, Ankara, Sakarya, Niğde, Erzincan, Antalya, Bilecik, İzmir ve Yalova illeriyle birlikte Kocaeli`de eş zamanlı operasyon gerçekleştirmiş, operasyonda 68 kişi gözaltına alınmıştı. Zanlılardan 34`ü, ifadelerinin ardından serbest kalmıştı. Çetenin parasıyla çok sayıda ev tuttuğu da iddia edilen çete lideri İshak Balik ve 31 çete üyesi hakim karşısına çıktı. Çete liderinin de içinde bulunduğu 16 kişi tutuklanırken, 16 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ