Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4823 TL
  • 6.2239 TL
  • 7.2797 TL
Kocaeli Zirve
Her yıla bir seçim sandığı
Her yıla bir seçim sandığı
Siyaset
10 Eylül 2010 Cuma 12:07
  • 843
  • 1

Her yıla bir seçim sandığı

Türkiye Köşk'ün görev süresindeki belirsizlik giderilmezse her yıl sandık başına gidecek.

Türkiye, referandum için sandık başına giderken, Cumhurbaşkanı`nın görev süresindeki belirsizliğin giderilmemesi halinde neredeyse her yıl sandık başına gitmek zorunda kalacak.


Son sekiz yılda 4 seçim ve bir referandum sandığının başına giden Türkiye, Cumhurbaşkanı`nın görev süresindeki belirsizliğin giderilmemesi halinde neredeyse her yıl sandık başına gitmek zorunda kalacak.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün kendisinin görev süresiyle ilgili belirsizliğin giderilmesine ilişkin açıklamasının ardından, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu`nun “AKP`yi bölecek” dediği Cumhurbaşkanı`nın görev süresine ilişkin tartışmala, referandumdan sonra yeniden alevlenecek. Geçen yasama döneminde Anayasa değişikliği paralelinde Cumhurbaşkanı`nın seçimine ilişkin yasal düzenleme hazırlandı. Meclis açılınca ilk gündeme alınacak yasalar arasında yer alan düzenleme, süre konusuna karar verilemediği için halen askıda bekliyor.


Gül`ün görev süresine ilişkin AKP`de farklı sesler yükseliyor. TBMM eski Başkanı Köksal Toptan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`ın da aralarında bulunduğu kimi AKP`liler Gül`ün görev süresinin 5 yıl olduğunu belirtirken; daha önce “Hukukçulara göre 5 yıl ama bana göre 7 yıl olmalı” diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da geri adım attı ve “Bizimki eğer 4 ise Cumhurbaşkanı da 5 olmalı” dedi. Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AKP`li Burhan Kuzu ise Gül`ün görev süresinin 7 yıl olması gerektiğini ısrarla savunuyor.


HER YIL SANDIK BAŞINA

Gül`ün görev süresine ilişkin belirsizlik giderilmemesi halinde Türkiye, 10 yıla yayılan 8 seçim geçirecek. Buna göre, 2011 yılında genel seçim, ardından eğer Meclis kararını verirse 2012`de ise Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 2013 yılında şimdilik seçim görünmüyor. 2014 yılında yapılacak yerel genel seçim ve ardından da 2015`te milletvekili genel seçimi gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı`nın görev süresinin 7 yıl olarak kabul edilmesi halinde ise bu kez 2015 yılında iki sandık kurulacak. Köşk`ün görev süresinin 5 yıl kabul edilmesi halinde ise halk bu kez 2017 yılında ikinci kez kendi seçeceği Cumhurbaşkanı`nı belirlemek için sandığa gidecek. 2019 yılında ise genel seçim ile yerel seçim sandığı birlikte halkın önüne gelecek.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ