KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Panayır başladı ama pasajlar kapalı
Panayır başladı ama pasajlar kapalı
Güncel
18 Nisan 2010 Pazar 17:25
  • 3456
  • 7

Panayır başladı ama pasajlar kapalı

Vatandaşı AVM’lerden kent merkezine çekmek için panayır düzenleyen İKM, KOTO ve İzmit Belediyesi bunu başardı. Fakat Fethiye Caddesi’ndeki pasajları açmayı başaramadı

İzmit Kent Merkezi(İKM), Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) ve İzmit Belediyesi`nin ortaklaşa düzenlediği “İzmit`in fırsat günü, pazar günü” panayırı renkli görüntülerle başladı. Fethiye Caddesi`nde start verilen panayırın açılış törenine vali Gökhan Sözer, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, belediye başkan yardımcıları; İbrahim Üzülmez, Ayhan Acar, İKM Başkanı Murat Barış, KOTO`yu temsilen Erhan Çelik, AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal ve vatandaşlar katıldı.
 


Panayırdan renkli kareler için TIKLAYIN
 

ESNAFI SELAMLADILAR
Belsa Plaza önünde buluşan protokol üyeleri Fethiye Caddesi üzerinde bulunan ana sahneye kadar esnafı selamlayarak yürüdü. Ana sahnede ilk konuşmayı İKM Başkanı Murat Barış gerçekleştirdi. Barış, panayırla ilgili bilgiler vererek, esnafların ve halkın panayıra destek vermesini istedi. Barış ayrıca temel amacın kent merkezinde belirgin bir canlılık yaratmak olduğunu söyledi.
 

ESNAFIN CEBİ PARA GÖRECEK
AVM`lerin kurulmasından sonra kent merkezinde hafta sonları belirgin bir durgunluk yaşandığını, esnafında bunu haklı olarak dile getirdiğini belirten Doğan, “Panayırımızı sürdürmek için elimizden geleni yapacağız. Halkımızın, esnafımızın yanında olarak gücümüzü şehrin merkezine vermeye devam edeceğiz. Artık başka yere gitmeye gerek yok. Şehrimizin merkezinde her şey var. Bu yaz çok sıcak olacak kent merkezi, bu sıcaklık esnafımızın kasasına ve cebine de yansıyacak” dedi.
 

AVM`LERE GİTMEYİN
Panayırın açılış törenine katılan vali Gökhan Sözer ise yaptığı konuşmada, “Panayırlar canlılıktır, şenliktir. Geleneksel olarak Anadolu`nun her yerinde panayırlarla ticaret ve sosyal hayat canlanır. Ancak ticaretin ve alışverişin günümüzde şekil değiştirmesiyle şehrin merkezi dışında yeni AVM`ler, iş merkezleri oluşmuştur. Fethiye Caddesi geçmişten günümüze kadar İzmit`in ticarette ve sosyal hayatta tam merkezi durumunda. Bu merkezin terk edilmemesi ve başka yerlere kaymamasını engellemek hepimizin görevi. Ticaretin ve kent merkezindeki canlılığın artmasını diliyorum” şeklinde görüş belirtti.
 

CADDE CIVIL CIVIL
11 hafta boyunca her pazar günü gerçekleştirilecek panayır çerçevesinde Fethiye Caddesi cıvıl cıvıldı. Caddenin giriş bölümünde çocuklar için oyun grupları kuruldu. Panayıra gelen ailelerin çocukları burada bol bol eğlenme imkanı buldu. Ayrıca cadde balon ve diğer renkli bayraklarla süslenerek panayıra ayrı bir renk verildi. Fethiye ile İstiklal Caddesi`nin kesiştiği noktada kurulan platformda ise yarışmalar yapıldı, palyaçolar gösteriler sundu.
 

ESNAFI DOLAŞTILAR
Vali Gökhan Sözer, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İKM Başkanı Murat Barış ve beraberindekiler panayırın açılış töreninin ardından Fethiye ve İstiklal caddelerini gezerek esnafa ‘hayırlı olsun` temennisinde bulundu. Panayır etkinlikleri kapsamında işyerini açık tutan esnafın hiçbirinin indirim uygulamamasi ise dikkat çekti.
 

PASAJLAR KAPALI
Panayırda en çok dikkat çeken noktalardan birisi de cadde üzerindeki önemli pasajların tamamının kapalı olmasıydı. AVM`ler yüzünden kent esnafının yok edildiğini söyleyen esnaf, işyerlerini açmayı tercih etmedi.  Fethiye Caddesi`ndeki büyük pasajlar Özatalay, Karagöz, Özsev, Belediye Çarşı İşhanı ve Bilin pasajlarının tamamı kapalıydı. Diğer birçok esnaf ve şehir merkezindeki hiçbir kuyumcu ise işyerini dahi açmadı.
 

DERSHANELER ŞİKAYETÇİ
Düzenlenen panayır beraberinde gürültü sıkıntısını da getirdi. Fethiye Caddesi ve civar caddelerde bulunan Uğur, Tansel, Büyük Kocaeli, Kültür ve ÇED dershanelerinin yöneticileri hafta sonları yapılacak sınavlar nedeniyle çıkartılan gürültüden şikayetci oldu. Uğur Dershanesi Müdürü Erinç Gürbüz, sınav haftalarının yaklaştığı kritik süreçte öğrencilerin gürültü yoğunluğundan ciddi anlamda rahatsız olduklarını söyledi.

VEBALİ BÜYÜK OLUR

Gürbüz, “İzmit`in başarı oranını düşüreceğini, birçok öğrencinin geleceğini etkileyeceğini dikkatinize sunuyorum. Bu başarısızlığın vebali taşınamayacak kadar büyük olacaktır. Çıkartılan gürültünün bir kez daha yetkililer tarafından gözden geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ