KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8316 TL
  • 6.5108 TL
  • 7.5663 TL
Kocaeli Zirve
Süleymanoğlu çetesi DGM’de
Süleymanoğlu çetesi DGM’de
Polis-Adliye
04 Eylül 2009 Cuma 15:50
  • 15046
  • 7

Süleymanoğlu çetesi DGM’de

Kocaeli Emniyeti’nin düzenlediği operasyonda çökertilen iki çeteden biri olan 'Süleymanoğlu’ çetesi İstanbul DGM’de savcı ve hakim karşısına çıktı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin geçtiğimiz salı sabahı Derince ve Körfez başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Mersin ile Kastamonu'da düzenlediği eş zamanlı operasyonda iki ayrı çete çökertilmişti. Özel Harekat ve Çevik Kuvvet ekipleriyle birlikte toplam 300 polisin katıldığı operasyonda her iki çeteden 35 kişi gözaltına alınmıştı.

LİDERİ GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında Derince'de ‘Karslılar' ya da ‘Süleymanoğulları' olarak bilinen çetenin lideri olduğu öne sürülen Ayten Süleymanoğlu da bulunuyordu. ‘Hanımağa' lakaplı Ayten Süleymanoğlu, emniyetin geçtiğimiz yıl yaptığı operasyonda gözaltına alınmış, 20 ay cezaevinde yattıktan sonra 4 ay önce tahliye olmuştu. Ayten Süleymanoğlu ile birlikte kardeşi Şükriye Y. de gözaltına alınmıştı.

EMİR BAŞKA YERDEN

Ayten Süleymanoğlu'nun hapiste olan ağabeyi Zeki Süleymanoğlu'ndan aldığı emirleri yerine getirdiği iddia edilmişti. Ayrıca “Hanımağa' lakaplı Ayten Süleymanoğlu'na yeğeni Baran Süleymanoğlu ile Turgay Büyüksökmen'in de yardım ettiği sürüldü. Birbirleriyle çatışan iki gruba aynı anda baskın düzenleyen Kocaeli Emniyeti, Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

11.00'DE GETİRİLDİLER

Salı gününden bu yana ifadeleri alınan 35 sanıktan Süleymanoğlu çetesine mensup 20 kişi İstanbul Beşiktaş Adliyesi'ne sevk edildi. Saat 11.00 sıralarında Çevik Kuvvet polislerinin minibüsleriyle getirilen 20 sanık adliyede boş nezarethane bulunmaması nedeniyle yaklaşık yarım saat minibüslerde bekletildi. Sanıkların yakınları oldukları ileri sürülen bir grup da adliye bahçesinde bekletildi.

HANIMAĞA: KOMPLO

Yarım saat minibüste bekletilen sanıkların daha sonra tek tek doktor raporları alındı. Doktor raporu almaya giden sanıklardan ‘Hanımağa' lakaplı Ayten Süleymanoğlu “Bize komplo kurdular. Bizim öldürülen kadının olayıyla herhangi bir ilgimiz yok' dedi. Baran Süleymanoğlu ise bağırarak “Biz bu olay olmadan iki gün önce gerekli yerlere dilekçelerimizi verdik. Bununla ilgili avukatımız gerekli açıklamayı yapacaktır' diye konuştu. Turgay Büyüksökmen de önce eliyle yüzünü kapatmak istedi, ardından vazgeçti, “Selamünaleyküm demeye geldim' dedi.

MİNİBÜSTE BEKLETİLDİLER

Sanıklardan bazıları fotoğraflarının çekildiğini fark edince yüzlerini kapatırken, Mustafa Gökhan A. ise “Bakın, olmamışsa çıkarken tekrar çekersiniz' dedi. Derince Gündem gazetesini çıkaran Ümit Rende de “Hiçbir şey yok, akşam çıkışta görüşürüz' diye konuştu. Sağlık raporları alınan tüm sanıklar nezarethanelerdeki yerlerin boşalmaması nedeniyle tekrar minibüslere alındı. 20 sanık 11.00'den 13.30'a kadar minibüslerde bekletildi. 13.30 sıralarında ise 6'şarlı gruplar halinde sorgulanmak üzere savcılığa götürüldüler.

CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK
Gözaltına alınan Ayten Süleymanoğlu, Baran Süleymanoğlu ile Nurettin K.'nın avukatlığını üstlenen Burcu Öztürk “Müvekkillerim cinayet olayı olmadan iki gün önce, yani 30 Temmuz tarihinde bir yakınlarının vasıtasıyla İzmirli bir grubun kendilerini öldürmek maksatlı olarak İzmit'e geldiklerini öğrenmiş. Cezaevinde bulunan Zeki Süleymanoğlu, kardeşi Ayten Süleymanoğlu'na ‘Gerekli mercilere şikayette bulunun ve kendinize koruma isteyin' demiş. Bunun üzerine Ayten Süleymanoğlu da valilik, emniyet ve kaymakamlığa dilekçeleri verdi'şeklinde bir açıklama yaptı.

7'Si TUTUKLANDI

Çete kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 10'u savcılık tarafından serbest bırakılırken, 10 kişi tutuklanmaları talebiyle hakim karşısına çıkarıldı. Bu kişilerden Mustafa Gökhan A., Baran Süleymanoğlu, Ayten Süleymanoğlu, Şükriye Y., Yasin Ö., Akın K.,Ersoy K. mahkeme tarafında tutuklanırken. Cüneyt Y., Nurettin K. ve Yunus Emre U. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı
ZelihaYALÇIN

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ