KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Sandıklara 25 milyar lira gömeceğiz
Sandıklara 25 milyar lira gömeceğiz
Ekonomi
22 Nisan 2010 Perşembe 14:44
  • 1652
  • 0

Sandıklara 25 milyar lira gömeceğiz

Türkiye, önümüzdeki 10 yılda 7 kez sandık başına gidecek. Bunun sadece Maliye’ye maliyeti 1.5 milyar TL’yi bulacak. Adaylar hariç partilerin harcayacağı 10 milyarla birlikte en az 25 milyar TL’nin sandıklara gömüleceği hesaplanıyor...

Ankara'nın gündemi anayasa değişikliği... Anayasa değişikliğinin Meclis serüveninin ardından ise tünelin ucunda referandum sandığı görünüyor. Yaz aylarında yapılması beklenen referandumla birlikte aslında Türkiye tam bir seçim maratonuna başlıyor. Bununla birlikte önümüzdeki 10 yılda Türkiye 7 kez sandık başına gidecek. Bu sadece Maliye`nin kasasından bile en az 1.5 milyar TL`nin çıkması anlamına geliyor.
Adayları hiç hesaba katmadan sadece partilerin yapacağı harcamaların bile geçmiş deneyimlerden yola çıkarak 10 milyar TL`yi geçeceği hesaplanıyor. Milletvekili, belediye başkanı ve cumhurbaşkanı adaylarının yapacağı harcamalarla Türkiye`nin önümüzdeki 10 yılda seçimlere en az 25 milyar TL`yi sandığa gömeceği hesaplanıyor.


367 OY ZOR

Önce referandumun geldiği duruma bakılacak olursa, TBMM Anayasa Komisyonu'ndan geçen anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulu`ndaki görüşmelerine 19 Nisan Pazartesi günü başlanması planlanıyor. Genel kurulun, teklifin görüşmeleri tamamlanıncaya kadar her gün belirli sayıda maddenin görüşmeleri bitinceye kadar çalışması amaçlanıyor. Buna göre genel kurul, ''özel gündemle'' toplanacağı 23 Nisan Cuma günü hariç, teklifin görüşmelerinin bitimine kadar aralıksız çalışacak.
Anayasa değişikliğinin referanduma sunulmadan geçmesi için en az 367 milletvekilinin kabul oyuna ihtiyaç var. Kabul oylarının 330 ila 367 aralığında kalması ise referandumu zorunlu kılıyor. İktidar partisinin sandalye sayısı ise 337. CHP paketin parçalandığı takdirde destek vereceğini, bu haliyle paketin ana hedefinin yargıyı ele geçirmek olduğunu savunuyor. Değişikliklerin ilk seçimlerden sonra oluşacak yeni hükümet tarafından yapılmasını savunuyor. MHP de değişiklikler üzerinde mutabakatın şimdi sağlanmasını ancak değişikliğin yeni hükümete bırakılmasını istiyor. CHP'nin "Tartışmalı 3 madde seçim sonrasına kadar askıya alınsın" önerisi iktidar partisinden kabul görmedi. Başbakan Erdoğan, CHP`nin Anayasa teklifiyle ilgili önerilerine olumlu yaklaşmalarının mümkün olmadığını söyledi.


REFERANDUMA GİTME SÜRESİ 60 GÜN

İşte bu tablo Türkiye`nin önüne yeniden sandığın geleceğini gösteriyor. Muhtemel referandum, Maliye'nin önüne yüklü bir fatura çıkaracak. Anayasa değişiklik teklifi referanduma kalacak olursa, takvimi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) belirleyecek. Yasada yapılan değişiklikle 120 günlük referanduma gitme süresi 60 güne indirildi. Bu yaz aylarına referandumun damga vuracağı anlamına geliyor.
2007 yılında yapılan referandumun maliyeti YSK tarafından 103 milyon YTL olarak açıklanmıştı. Yükselen maliyetler nedeniyle bu yılki muhtemel referandumun YSK`ya faturasının 150 milyon TL`yi bulması bekleniyor. Ancak, 2010`a girerken referandumun yapılıp yapılmayacağı belli olmadığından YSK bütçesine ek bir ödenek konulmadı. Sadece 2011 genel seçimlerine rutin hazırlık amacıyla 60 milyon TL bulunduğu belirtiliyor. Bu durumda YSK`ya ek bütçe sağlanacak. Bu kaynak, gerekli belge ve kartlar, sandıklar ve görevlilere ödenecek.
Sandıkların da değiştirilmesi gündemde. Buna göre oy sandıkları artık tahta değil; eni 35, boyu 50, yüksekliği 40 cm, şeffaf, ısıya ve kırılmaya dayanıklı sert plastikten olacak. Geçen referandumda 134 bin sandık kullanılmıştı. Bunun yanı sıra partilerin bastıracağı broşür, pankart, tanıtım kitapçıkları ile ikna gezilerinin referandumu mini bir seçim havasına getirmesine neden olacak. 2011`de genel seçimler olacağından partilerin bu referandumu bir ön seçim gibi görüp yoğun bir propaganda kampanyasına başlaması bekleniyor.


FATURA KABARIK OLACAK

Referandumun ardından bir erken seçim yapılmasa bile, 22 Temmuz 2011`e kadar genel seçimlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla YSK`nın 2011 bütçesinde seçime hazırlık ödeneği olacak. Üç yıllık bütçe planında, 2011 için YSK`ya 161.7 milyon TL ayrıldığı, bunun 100 milyon TL`lik bir kısmının seçim hazırlıkları için kullanılacağı ifade edilmişti. YSK`ya verilecek ek bütçenin yanı sıra Hazine`nin de siyasi partilere seçim yardımı yapması gerekecek.
2012`de ise cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak. İlk kez cumhurbaşkanı halk oyuyla seçilecek. Ağustos 2012`de yapılması gereken seçimler için adaylar Meclis tarafından kesinleştirilecek. Adayların fotoğraflı seçim pusulasının yapılması, propaganda için ödenecek ücretler, YSK`nın diğer hazırlıkları da yüklü bir fatura anlamına gelecek. Bu sürecin içinde gündeme gelebilecek erken seçimler veya yeni referandumlar faturayı daha da kabartacak.
Bundan sonraki süreçte ise 2014'te mahalli idareler seçimi bulunuyor. 2015'te milletvekili genel seçimi için yine sandık başına gidilecek. 2017'de yeni cumhurbaşkanı için seçim yapılacak. 2019'da anayasa gereği iki seçim birlikte yapılacak. Milletvekili genel seçimleri ve mahalli idareler seçimi için sandık başına gidilecek.


6`ncı referanduma doğru

Halk oylaması ilk defa 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 1961 Anayasası için yapılmıştı. 1961 Anayasası yüzde 61.7 oyla kabul edilmişti. İkinci kez halkoylamasına 1982 Anayasası için gidildi. 7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referandumda katılım yüzde 90.32 olurken, büyük bir çoğunlukla kabul edildi.
Üçüncü halkoylaması siyasal yasakların kalkıp kalmayacağına ilişkindi. Katılım yüzde 94.6 oldu. Katılanların yüzde 50.5`inin oyuyla 12 eylülde siyasi yasaklı hale gelenlerin yasakları kaldırıldı.
1988`deki referandum, yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmamasıyla ilgiliydi. Yüzde 88 katılımlı referandumda "hayır" oyları ağırlıklıydı. Son referandum ise 21 Ekim 2007 tarihinde yapıldı. Katılım oranının yüzde 67.5 olduğu referandumdan “evet” oyu çıktı. Böylece cumhurbaşkanının halk tarafından 5 yıllığına ve en fazla iki defa seçilebilmesi, milletvekili seçimlerinin 5 yıl yerine 4 yılda bir yapılması ve TBMM toplantı yeter sayısının 184 olmasını öngören anayasa değişikliği paketi Türk halkı tarafından kabul edildi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ