KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Uyuşturucu tacirine 4 yıl hapis
Uyuşturucu tacirine 4 yıl hapis
Polis-Adliye
04 Aralık 2010 Cumartesi 08:42
  • 1220
  • 1

Uyuşturucu tacirine 4 yıl hapis

Uyuşturucu madde ticareti yaptığı öne sürülen sanık, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan yargılanan tutuklu sanık Hüseyin İdil ile avukatı Hüseyin Olcay katıldı. Duruşmada, 'Uyuşturucu kullanmak' suçundan yargılanan Saadettin Çalım da hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Çalım uyuşturucu madde kullandığını ancak bağımlısı olmadığını, uyuşturucu kullanan kişileri gördüğünde ara sıra yanlarına giderek kendisinin de uyuşturucu aldığını belirtti.
 

'Esrar kullanmaya cezaevinde başladım. Bazı cezaevi görevlileri getiriyor ya da dışardan cezaevinin bahçesine atılıyordu' diyen Çalım, polis tarafından gözaltına alındığı gün üzerinden çıkan esrarı Nihat Ceylan'dan aldığı öne sürdü.
 

Ceylan'ın da daha sonra öldüğünü dile getiren Çalım, 'Gözaltına alındığı zaman bana olan borcunu ödemediği için kızgın olduğumdan İdil'den esrarı aldığımı söyledim' dedi.
 

Cumhuriyet Savcısı Serhat Tütüncü, 'Gözaltına alındığınız gün üzerinizden çıkan esrarı İdil'den aldığınızı söylemişsiniz. Şimdide Ceylan'dan aldım diyorsunuz. Hangisi doğru?' diye sordu.
 

Tutuksuz sanık Çalım ise mahkemedeki ifadesinin doğru olduğunu belirterek uyuşturucu maddeyi Ceylan'dan aldığını iddia etti.
Avukat Olcay, müvekkili hakkındaki polis tutanaklarını kabul etmediklerini, İdil'in suçsuz olduğunun Çalım'ın ifadeleriyle sabit olduğunu öne sürerek müvekkilinin tahliyesini talep etti.
 

Tutuklu sanık İdil ise uyuşturucu kullandığını ancak uyuşturucu madde ticareti yapmadığını ve bu yöndeki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.
 

Verilen aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık İdil'i 'Uyuşturucu madde satmak' suçundan 5 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.
 

Sanığın duruşmalardaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 4 yıl 2 aya indiren heyet, ayrıca sanığa bin lira adli para cezası verdi.
Mahkeme heyeti tutuksuz sanık Çalım'ı ise uyuşturucu madde kullanmak suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı.
 

İzmit'te 29 Temmuz 2010 tarihinde bir ihbar üzerine gözaltına alındığında üzerinden bir miktar esrar çıkan Çalım'ın ifadesinde esrarı İdil'den aldığını söylemesi üzerine İdil de yakalanmış, evinde de bir miktar uyuşturucu madde bulunmuştu.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ