KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Unutkanlık sık sık tekrar ediyorsa dikkat!
Unutkanlık sık sık tekrar ediyorsa dikkat!
Sağlık
01 Nisan 2010 Perşembe 12:11
  • 1212
  • 0

Unutkanlık sık sık tekrar ediyorsa dikkat!

7'den 70'e herkesin sorunu olan unutkanlık, hepimizin gündelik sorunudur. Vitamin eksikliği, yoğun televizyon seyretmek, bilgisayar kullanmak unutkanlığa sebep olabilir, hatta ağır diyet yapmak bile.

Her gün aynı tür unutkanlıklar meydana geliyorsa, bunu dikkate almak ve bir an önce doktora gitmek gerekir. Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Psikohayat dergisinde unutkanlıkla ilgili bilinmesi gereken 10 maddeyi şöyle özetliyor:

Unutkanlığa neden olan en önemli unsurlar nelerdir?

Unutkanlığa neden olan en önemli unsurlar depresyon, Alzheimer hastalığı hipotiroidi ve kanda vitamin B12 düzeyinin düşmesidir.

Yaş-cinsiyet ilişkisi
Unutkanlık en çok hangi yaş grubunda ve hangi cinsiyetteki kişilerde görülür?

Unutkanlık yaşa, cinsiyet ve oluşma nedenine bağlı olarak değişik yaş gruplarında görülebilir. Yaş ölçü alındığında en çok 65 yaş üstünde görülür. Cinsiyet ölçü olarak alındığında kadınlarda daha fazladır.

Basit unutkanlık
Basit unutkanlık neye denir ve hangi nedenlerden kaynaklanır?

Basit unutkanlık, sizden daha genç insanlara göre daha fazla unutmak veya yaş grubunuzdaki insanlar kadar unutmaktır. Bu tür unutkanlık gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk yapmaz ve hayatı aksatmaz. Size yeni söylenen bir telefon numarasını hatırlayamamak basit unutkanlık, kendi ev numaranızı hatırlayamamak daha ileri bir unutkanlıktır.

Tedavi yöntemleri
Unutkanlıkta en çok kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir? Hafızaya iyi geldiği ve unutkanlığı giderdiği düşünülen tabletler bu konuda gerçekten etkili midir?

Unutkanlık ilerleme potansiyeli gösteriyorsa şu anda uygulanan tek tedavi, ilaç tedavisidir. Beyindeki hafıza maddesi olan asetilkolini artıran veya beyinde korunmasını sağlayan maddeler içeren tabletler yararlıdır. Son yapılan araştırmalar, içinde ginko ya da E vitamini barındıran tabletlerin yararlı olmadığı anlaşılmıştır.

Ne zaman uzmana gitmeli?
Unutkanlığı hangi örneklerin yaşanması halinde daha fazla ciddiye almak ve zaman kaybetmeden uzmana başvurmak gerekir?

Eğer bir kişi her gün aynı türden unutkanlıklar gösteriyorsa, kendisine sık sık söylenen sözleri unutuyorsa, daha önce gittiği yerlerde gezerken adres karışıklığı yaşıyorsa, namaz kılarken duaları unutuyorsa, çocuklarının ya da torunlarının isimlerini unutuyor ya da şaşırıyorsa, bütün bunlara ek olarak ailesinde unutkanlık hastaları da varsa vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması gereklidir.

Ciddiye alınması gereken durumlar
Unutkanlığın nörolojik nedenlere bağlı ve daha ciddiye alınması gereken durumu hangisidir?

Para hesabını yapamamak gibi durumlar eğer bir kişide ilerleyici unutkanlık olarak ortaya çıkıyorsa nörolojik kökenli Alzheimer hastalığı başta olmak üzere, bir dizi neden söz konusu olabilir. Bu durumda öncelikle MR çektirmek ayırıcı tanı için önemlidir.

Ağır diyet sebep olabilir

Ağır diyetin unutkanlığa etkisi var mıdır?

Ağır diyet uygulamak unutkanlığa neden olabilir. Beyin enerjisini glükozdan, iletim hızını ise lipidlerden temin eder. Ayrıca vitamin B12 sinir büyüme faktörü için önemlidir. Bunlardan fakir diyetler rahatlıkla unutkanlığa neden olabilir. Uzun süreli açlık sonucu ya da ölüm oruçları sırasında Wernicke-Korsakoff Sendromu denilen ve ilerleyici unutkanlıkla seyreden bir hastalık gelişebilir.

Alzheimer genetik bir durum

Unutkanlık genetik bir durum mudur?

Alzheimer hastalığındaki unutkanlık genetik bir durumdur. Unutkanlığı olan ve ailesinde Alzeimer hastalığı bulunan kişiler bulunmayanlara oranla daha yüksek risk altındadır.

Alzheimer-Basit unutkanlık

Alzheimer tipi unutkanlıkla basit unutkanlık arasında ne fark vardır?

Basit unutkanlık sadece unutma ve yeniden hatırlamayla sınırlı, ilerleyici olmayan ve gündelik hayatı etkilemeyen bir unutkanlıktır. Alzheimer hastalığı unutkanlığı ise ilerleyici ve kayıplar yaşatan bir unutkanlıktır. 

Çocuklar unutkan olursa...

Çocuklarda unutkanlık neyin ya da nelerin işareti olabilir?

Çocuklukta unutkanlık, dikkat eksikliği sendromunun, çocukluk depresyonunun, epilepsinin, öğrenme güçlüklerinin ve vitamin azlığnın sonucu olabilir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ