KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Yakalanan zehir taciri PKK'nın uyuşturucu ağını deşifre etti
Yakalanan zehir taciri PKK'nın uyuşturucu ağını deşifre etti
Polis-Adliye
19 Kasım 2010 Cuma 08:46
  • 2969
  • 7

Yakalanan zehir taciri PKK'nın uyuşturucu ağını deşifre etti

Geçtiğimiz günlerde yapılan iki ayrı operasyonla ele geçirilen uyuşturucunun terör örgütü PKK’ta ait olduğu ortaya çıktı.

İlimizde iki ayrı operasyonda ele geçirilen 254,5 kilogram eroinin bölücü terör örgütü PKK'ya ait olduğu öne sürüldü. Gözaltına alınan zehir tacirlerinden V.T., PKK'lıların eroini Afganistan'dan İran'a, oradan da Türkiye sınırına gelmesini bizzat sağladıklarını söyledi.
 

PKK`NIN UYUŞTURUCULARI

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı Norkotik polisi, PKK bağlantılı uluslararası uyuşturucu şebekesini iki yıl boyunca adım adım izledi. Geçen yıl gerçekleştirilen ilk baskında 112,5 kilo eroinle birlikte 5 zanlı tutuklandı. Aynı organizasyona geçen ay ikinci baskın düzenlendi. İstanbul, Van ve Hakkari'de eşzamanlı yapılan operasyonda 10 zanlı gözaltına alındı. 142 kilo eroinin yakalandığı son operasyonda gözaltına alınan V.T.'nin, PKK'nın uyuşturucu ticaretindeki rolüne ilişkin önemli ifadeler verdiği öğrenildi. Operasyon sırasında firar eden M.B.'nin uyuşturucu sevkiyatlarının Türkiye'deki organizasyonunu yapan kişi olduğunu öne süren V.T.'nin iddiaları şöyle:
 

VAN`DAN İSTANBUL`A
"PKK mensupları eroini M.B.'nin köyünün bulunduğu sınıra kadar getirip onun adamlarına teslim ediyordu. Eroin köylere kadar hayvanlar üzerinde taşınarak M.B.'nin köyü ile yakın köylerde irtibatlı olduğu kişilere ait gizli zulalarda saklanıyordu. Daha sonra preslenerek taşımaya hazır hale getirilirdi." Köylerde saklanan uyuşturucunun Van'dan ayarlanan nakliyeciler aracılığıyla gizli bölmeli araçlara yüklendiğini öne süren V.T.'nin, "L.T. ve F.E. adlı şoförler teslim aldıkları eroinin Van'dan İstanbul'a nakliyesini yapar, orada alıcılara teslim ederdi." dediği öğrenildi. Sevkiyattan sonra elde edilen paranın Yüksekova'da büyük bir kuyumcuda toplandığını ifade eden V.T., paranın bir bölümünün M.B.'ye ödendiğini, kimin ne kadar para alacağına ise PKK'nın üst düzey yöneticilerinin karar verdiğini öne sürdü.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ