KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
1 çay kaşığından fazla tuz tansiyonu çıkartır
1 çay kaşığından fazla tuz tansiyonu çıkartır
Sağlık
22 Aralık 2010 Çarşamba 14:20
  • 930
  • 1

1 çay kaşığından fazla tuz tansiyonu çıkartır

Fazla tuz tüketimi sadece tansiyona neden olmakla kalmaz aynı zamanda kemik erimesi, böbrek taşı, kalp büyümesinde artış ve çeşitli mide hastalıklarına neden olabilir

Hazır ve işlenmiş gıdaların hayatımıza girmesi günlük tuz tüketimimizi artırmıştır diyen Dâhiliye Uzmanı Dr. Müjgan Or ‘`Sağlıklı yaşamak isteyen bir insanın günlük tuz tüketimi 5 gramın altında olmalıdır. Bu da 1 çay kaşığı kadar tuzun yeterli olacağını gösterir. Çoğu ülkede günlük tuz tüketimi 9-12 gram iken ülkemizde bu ortalama 18 gramlar civarındadır`` dedi.


Or``Yapılan araştırmalarda beslenmelerinde hiç tuz kullanmayan 30`a yakın topluluk tesbit edilmiş ve bu topluluklarda tansiyon hastalığının hiç görülmediği ortaya çıkmış. O nedenle ne kadar az tuz o kadar iyi damar sağlığı diyebiliriz.


SADECE TUZSUZ YEMEK YETMEZ, SODAYA DA DİKKAT
Bilmeden tükettiğimiz tansiyon yükselten yiyecekler hangileridir?
Dr. Müjgan Or,``Bugün yüksek tansiyon ve tuz arasındaki ilişkinin doğruluğu bir gerçek. Tuztüketimimiz arttıkça tansiyonumuz yükseliyor ve daha çok kalp hastası olmak yönünde adım adım ilerliyoruz. Çoğu zaman tansiyon yüksekliği olan hastalarımda şunu görüyorum: evde yemek tuzsuz yapılıyor, tuzsuz ekmek alınıyor. Sonra bir bakıyorsunuz hasta içecek olarak soda içiyor. Hazır bir kraker yiyor ve tansiyonunun düşmediğinden yakınıyor. Farkında olmadan yediğimiz tuz kaynakları var aslında. Örneğin yemeklerde kullanılan salçalar, sabah kahvaltılarında yenilen peynirler, zeytinler, kışlık hazırlanan turşular, salamura edilmiş gıdalar, tarhanalar, hazır tuzlu krakerler ve sodalar. Bu gıdalara karşı dikkatli olmakta fayda var`` diye belirtti.


TANSİYON HASTALARININ TÜKETMESİ GEREKEN YİYECEKLER NELERDİR?
Bir tansiyon hastası diyetinde sodyumu (tuzu) azaltıp, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu artırılmalıdır diyen Dâhiliye Uzmanı Dr. Müjgan Or ‘`Bunun için eczaneden bir potasyum, magnezyum veya kalsiyum hapı almak yerine bu elementlerin yüksek olduğu yiyecekleri daha sık tüketmek faydalı olacaktır. Çünkü bu hapların da ciddi yan etkileri olabiliyor. Potasyum oranı yüksek olan yiyecekler; kurubaklagiller, muz, patates, fındık, ıspanak, enginar daha sık tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri kalsiyumdan zengindir. Bununla birlikte pekmez, kurubaklagiller, Susam, fındık, fıstık da kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Ancak bu yiyeceklerin enerji değerinin yüksek olduğu göz önünde bulundurulmalı ve miktarına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde kilo artışı yapabilir`` diye uyardı.


Dr. Müjgan Or Tansiyonu yüksek olan hastalar için beslenme önerilerinde de bulundu:
- Yemeğinizi tuzsuz pişirin
- Sofradan tuzluğu kaldırın
- Restoranda yemek söylerken şekersiz kahve söyler gibi tuzsuz yemek siparişi verin
- Ekmeğinizi tuzsuz satın alın
- Evinize salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünlerini hiç sokmayın, taze et tüketin
- Hazır cipslerden ve tuzlu kuruyemişlerden uzak durun
- Sodanın, şalgam suyunun ve hazır ayranların tuz ihtiva ettiğini unutmayın
- Bir şey satın alırken muhakkak üzerindeki tuz oranına dikkat edin. Tuzu veya sodyumu azaltılmıştır ibaresi olanları satın alın.
- Lif oranı yüksek olan taze sebze ve meyve tüketimine özen gösterin
- Fazla kilolarınızdan mutlaka kurtulun. %10`luk bir kilo kaybı tansiyonda 10 mmHg düşme sağlar.
- Yemeklerinizde tuz yerine kekik, nane, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatları daha sık kullanabilirsiniz
- Potasyum, kalsiyum ve magnezyumdan zengin olan kurubaklagil, muz, patates, fındık, fıstık, ıspanak, maydonoz, pekmez ve süt ürünlerini daha çok tercih edin.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ