KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
2011 sağlıkçılara yaramadı
2011 sağlıkçılara yaramadı
Sağlık
31 Aralık 2011 Cumartesi 14:49
  • 2273
  • 2

2011 sağlıkçılara yaramadı

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, 2011'in sağlık çalışanları açısından çok zorlu ve hak kayıplarıyla dolu bir yıl olduğunu söyledi

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Karamürsel Devlet Hastanesi`nde görev yapan sağlık çalışanlarını ve sendika üyelerini ziyaret etti. Yeni yıl öncesi yapılan ziyarette konuşan Çeker, sağlık çalışanlarının umutsuzluk, hak kayıpları ve sorunlarla dolu bir yılı geride bırkatığını söyledi. Çeker, 2012 yılının bütün bu olumsuzlukların telafi edileceği bir yıl olmasını arzu ettiğini belirtti.

 

 

HAKSIZLIKLAR ÇOK
Hastane çalışanlarının dertlerini de dinleyen Çeker, “2011 yılı sağlık çalışanları için sorunlarla dolu bir yıl oldu. Kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 80`ini yoksulluk sınırı altında ücrete mahkûm edildiği bu yılda sağlık çalışanlarının yaşadıkları haksızlıklar, uğradıkları adaletsizlikler çok ileri boyuta ulaştı. Özellikle yılın son aylarında sağlık çalışanlarını ilgilendiren düzenlemeler hep çalışanların aleyhine olmuştur.

 

 

DÖNER SERMAYE
24 saat görev yapan sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri arttırılmamış, döner sermaye adaletsizliğine son verilmesi beklenirken yönetmelik değişikliğiyle döner sermayeler yaklaşık 200 TL düşürülmüştür. Sendika olarak çalışanların taleplerini 15 bin dilekçeyle Maliye Bakanlığı`na bir kez daha ilettik. Sağlık Bakanlığı, yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasının önü açmış, Kamu Hastane Birlikleri Yasası`yla da  hastanelerimizi işletmeye dönüştürme sürecini başlatmıştır.

 

 

KADROLU OLDULAR AMA..
Birlik yöneticilerine yüksek maaş öngörülürken, sağlık çalışanlarının ücretleri 1 lira bile artırılmamıştır. Bu yıl içerisinde kamuda görev yapan 100 binden fazla sözleşmeli çalışma arkadaşımız hayal ettikleri kadroya kavuşmuşlardır. Ayrıca vekil ebe hemşirelerde 4/B`li kadroya geçerek mali ve sosyal haklar bakımından daha iyi bir konuma gelmişlerdir. Çalışanları sevindiren bu gelişmelerde de yaşanan eksiklikler nedeniyle çalışanlar mağdur edilmişlerdir.

 

 

SAĞLIKTA ŞİDDET
Sağlık Bakanlığı`nın sözleşmeli personel istihdamından 2012 yılında vazgeçmeli, tüm çalışanları kadrolu olarak istihdam etmelidir. Sağlıkta şiddet artık rutin bir hal almış, aile hekimliği merkezlerinden, hastanelere, ambulanslardan acil servislere kadar her yerde sağlık çalışanları şiddetle karşılaşır olmuşlardır. Kısacası 2011 yılında sağlık çalışanları birçok sorunla baş başa bırakılmışlardır.” Çeker, saçğlık çalışanlarının hakları adıan 2012 yılından çok şey beklediklerini de söyledi.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ