Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4725 TL
  • 6.2109 TL
  • 7.2622 TL
Kocaeli Zirve
“3600 ek gösterte sağlık çalışanının hakkıdır”
“3600 ek gösterte sağlık çalışanının hakkıdır”
Sağlık
19 Aralık 2018 Çarşamba 09:03
  • 2131
  • 0

“3600 ek gösterte sağlık çalışanının hakkıdır”

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım yaptığı açıklamada; “3600 Ek Gösterge Tüm Sağlık Personelini” kapsamalı dedi.

Yıldırım; Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı Seçiminde çalışanlar adına en önemli müjdesi 3600 Ek Gösterge idi. Bu müjde öğretmen, hemşire, polis, din görevlisi ve yöneticilere verilmişti. Beklentimiz, önceki seçimin vaadinin, müjdesinin bir sonraki seçime bırakılmayacağı yönündeydi. Çünkü aksi takdirde çalışanlar üzerinde hayal kırıklığı ve tepki olacağı aşikârdı.

            Cumhurbaşkanlığı ikinci 100 günlük eylem planında eğitim alanında öğretmenlere 3600 ek gösterge plana dahil edilip, biz sağlık çalışanlarının saf dışı tutulması bizleri derinden üzmüştür. Şunu açık bir şekilde söylemeliyim ki bu konuda yapılacak yasal düzenlemede bu beş meslek grubundan hiçbiri dışarda bırakılamaz ve bırakılmayacaktır. Birileri bizim de yıllardır yakından takip ettiğimiz ve seçim öncesi gerçekleşeceğinden en ufak tereddüt etmediğimiz 3600 ek gösterge üzerinden çalışanlara umutsuzluk aşılamaya çalışıyor.

            Sağlık-Sen olarak, şu ana kadar verdiğimiz tüm sözlerin gerçekleştiği gibi 3600 ek göstergenin de seçim öncesi ve sadece öğretmenlere değil aynı seçim vaadinin içinde olan başta sağlık çalışanları olmak üzere diğer meslek gruplarına da verileceğine inancımız tamdır.

 

Buradan Cumhurbaşkanımıza açık çağrıda bulunuyoruz;

            7/24 saat her şartta ve her koşulda görevlerini fedakârca yerine getiren, insan hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmeyen,16 yıllık iktidarınızın en büyük övünç kaynaklarından biri olan sağlıktaki dönüşüm ve hasta memnuniyetinin % 30 lardan %80 'lere yükselmesinin gerçek mimarları olan sağlık çalışanlarına 3600 ek gösterge, tarafınızca net bir şekilde dile getirilmesine rağmen, Hükümetinizin ikinci 100 günlük eylem planında sağlık çalışanlarının belirtilmemesi bizleri derinden üzmüş ve sağlık çalışanlarımız hayal kırıklığına uğramıştır.

            Her yıl yap-boza dönen eğitim sisteminin emek verenleri sevgili öğretmenlerimizin ikinci 100 günlük eylem planı içerisinde 3600 ek gösterge ve ek ders ücretlerinin de %100 arttırılması kararınız bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız;

            Sağlık çalışanlarına da 3600 ek gösterge verilmesi ve yerine izin kullanırsınız uygulaması kaldırılarak ek mesai ücretlerimizin de öğretmenlerdeki ile aynı oranlarda arttırılması, önümüzdeki yerel seçimler öncesinde uygulamaya geçecek olan İkinci 100 günlük eylem planına dahil edilmesi biz sağlık çalışanlarının sizlerden beklentisidir...

DİĞER HABERLER

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

Fonksiyonel tıp, her birey için, sağlık sorununun temel nedenlerini ele alarak çözüme bütünsel yaklaşan bir alan. Kronikleşmiş sağlık sorunlarının yanında, koruyucu ve önleyici tıp alanında çalışan Fonksiyonel Tıbbın merkezinde ‘besinler ve beslenme’nin olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. İrem Ergün, “Fonksiyonel tıp; her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyor ve bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak, en iyi sonuçları almak için kullanıyor” açıklamasında bulundu.

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilkyardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Günümüzde yardım etme iç güdüsüyle olay yerinde hasta ve yaralıya bilinçsizce yapılan uygulamaların çoğu hastanın hayati durumunu olumsuz yönde etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, “Her yıl sakat kalmalar ve ölümlerin büyük bir bölümü bilinçsizce yapılan ilkyardım müdahalelerinden kaynaklanıyor, ilkyardımın son yardım olmaması için hasta ya da yaralıya doğru uygulamalar yapılması gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unun, hayat boyunca herhangi bir dönemde peptik ülser (mide iç zarında ya da bağırsakta oluşan yara) hastalığı geçirdiği tahmin ediliyor. Ülserin bazen hiçbir belirti vermeden kanama ve delinme gibi durumlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gülçin Polat, “Ülser tedavisi için önerilen bazı kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek fayda yerine zarar verebilir. Özellikle sonbahar ve bahar aylarında sıklığı artan ülser belirtileri fark edilir edilmez bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ