KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Bitkisel ilaç cilt kanseri tümörlerini azalttı
Bitkisel ilaç cilt kanseri tümörlerini azalttı
Sağlık
04 Eylül 2009 Cuma 12:41
  • 736
  • 0

Bitkisel ilaç cilt kanseri tümörlerini azalttı

Bitkisel bir maddenin genlerinde yapılan değişikliklerle elde edilen ilaç, cilt kanseri tümörlerini azalttı.

Amerikan biyoteknoloji şirketi Genentech'in geliştirdiği ve ağızdan alınan "GDC-0449" ilacı, kanser hücrelerinin artmasında önemli rol oynayan "hedgehog" (kirpi) adı verilen proteini durdurdu.

"New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, bilim adamlarının "veratrum californicum" bitkisinden elde edilen siklopamin maddesinin genlerinde değişiklik yaparak ilacı geliştirdiği belirtildi.

Yapılan klinik deneyde, cilt kanserine yakalanan ve bu tedavinin uygulandığı 33 hastadan 18'inde kanser tümörlerinin azaldığı ya da belirtilerde iyileşme görülürken, 11 hastanın durumunun uzun süre "istikrarlı olduğu" gözlendi. Sadece 4 hastada kanser tümörleri büyümeye devam etti.

İlacın ayrıca, beyin kanserinin en sık rastlanan türüne (medülloblastom) yakalanan bir hastada da etkili olduğu, tümörün büyük oranda küçüldüğü belirlendi.

Ciddi hiçbir yan etkiye rastlanmadığını belirten bilim adamları, şu an en sık rastlanan cilt kanseri türünün (bazoselüler epitelyoma) etkili tedavisinin bulunmaması nedeniyle bu sonuçların önemli olduğuna dikkati çektiler.

 

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ