KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Cep telefonlarını çocuklardan uzak tutun
Cep telefonlarını çocuklardan uzak tutun
Sağlık
06 Kasım 2010 Cumartesi 09:21
  • 929
  • 0

Cep telefonlarını çocuklardan uzak tutun

MEB'in, okullarda "cep telefonu" kullanımını velilerin iznine tabi tutmasına rağmen uzmanlar özellikle 10 yaş altı çocuklarda dikkatsizlik, uykusuzluk ya da stres nedeniyle yasaklanmasından yana

Ailelerin güvenlik kaygısı cep telefonunu ilköğretime kadar soktu. Uzmanlar, MEB genelgesiyle yasak olmasına rağmen velilerin izniyle ilköğretimde cep telefonu kullanmaya başlayan çocukların tehlike altında olduğunu söyledi.

 

 

İKİ KAT DAHA ZARARLI

Cep telefonu kullanan ilköğretim çağındaki çocuklarda dikkatsizlik, uykusuzluk, stres, geç algılama gibi rahatsızlıkların oluşabileceğini ifade eden Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özen, gelişim çağında oldukları için çocuklardaki beyin ve kulak yapısının da yetişkinlere oranla en az iki kat etkili olduğunu kaydetti. Kemik ve beyin yapısının 20 yaşına kadar gelişimini sürdürdüğünü vurgulayan Doç. Dr. Özen, "Bu süreden önce bilinçsiz telefon kullanımı, buna bağlı beyin tümörlerini de arttırabilir" dedi.

Cep telefonları üzerinde teknik ölçümlerle araştırma yapan ve on yılı aşkın bu alanda yürüttüğü araştırmalarla tanınan Özen, 16 yaşın altındaki çocukların cep telefonu kullanmamaları yönünde çok sayıda araştırmanın olduğuna dikkat çekerek, "İlkokul çağındaki çocukların kullanmaması gerekir. Buna karşın 10 ve 8 yaş kritiktir. 10 yaş altı için günlük 10 dakika kullanıma güvenlik kaygısı durumunda izin verilebilir" dedi.

 

GELİŞİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Psikiyatr Dr. Armağan Samancı ise ilköğretim çağında cep telefonu kullanımının gelişime olumsuz etki edebileceğini söyledi. Fiziksel gelişim gibi kişisel gelişimde çevreye bağlı olduğunu kaydeden Samancı, "Bireyin karakter gelişimini çevresi etkiler. Çevre derken burada kast edilen insan etkisidir. Bir çocuğun gelişimi için insanlarla olan ilişkisi çok önemlidir. Telefon gibi iletişim araçları insanlarla birebir karşılıklı iletişim kurmayı engellediği için çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Yerinde kullanıldığı önemlidir" diye konuştu.

 

Okulda yasak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanarak 2007 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan "Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği"ne göre, öğrencilerin okulda cep telefonuyla iletişim kurmaları da yasak. Buna göre yasağa uymayan öğrenciler "kınama" cezasına çarptırılabiliyor. Öte yandan "Bilişim araçları ile yönetici, öğretmen, eğitici personel, memur, diğer görevliler ve ziyaretçiler ile öğrencileri rahatsız edici davranışlarda bulunmak" eylemini gerçekleştirilenlere ise "okuldan kısa süreli uzaklaştırılma" cezası verileceği belirtiliyor.

 

Reklamlar denetlenmeli

Telefon kullanımıyla ilgili özendirici yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Şükrü Özen, "Bu bir oyuncak değildir. Çocuklara bunu dayatmak yerine uyarmak bilinçlendirmek gerekir. Aileler, okul yönetimleri ve öğretmenler bu konuda bilinçlendirme yapmalı. Yasal düzenlemelerle özellikle bazı operatörlerin yaptığı gibi cep telefonu ve operatör reklamlarında çocukların oynatılması yasaklanmalı" dedi.

 

Dil gelişimini yavaşlatıyor

Psikolog Aynur Sayım, cep telefonu için belli bir yaş düzeyini beklemek gerektiğini ifade ederek, cep telefonu kullanımının erken yaşta başlamasının çocukların çevresindeki iletişimi engelleyeceğini dile getiriyor. Sayım, teknolojinin önemli yanlarının da olduğunu ifade ederek, "Burada dikkat edilmesi gereken doğru kullanım. Aile içi çatışmalara neden olabilir. Çocuk ailesiyle olmak yerine mesajlaşmayı tercih edebilir.Cep telefonuerken yaşta kullanıldığı takdirde dil gelişimini yavaşlatır" dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ