KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
“Genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtık”
“Genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtık”
Sağlık
09 Aralık 2018 Pazar 14:55
  • 3321
  • 0

“Genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtık”

Sağlık çalışanlarının 30 dakikada evden hastaneye gitmesi hakkında Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeye hakkında Türk Sağlık sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi ve Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker  yazılı açıklama yaptı.

2018/28 Sayılı genelgenin iptali hakkında Danıştay'a dava açtı. Çeker yapmış olduğu açıklamada sağlık çalışanlarının 30 dakikada evden hastaneye gitmesini düzenleyen genelgenin iptali için Türk Sağlık Sen Genel merkezi tarafından Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu 2018/28 Sayılı genelgenin iptali hakkında Danıştay'a dava açıldı. Dedi.

Tarih Tekerrürden İbarettir

Başkan Çeker; Bir ata sözü var, “Tarih tekerrürden ibarettir.” Sağlık Bakanlığı geçmiş de aynı konu ile ilgili 25.07.21012 tarihinde Bakan adına Prof. Dr. Nihat Tosun imzası ile genelge yayınlamak suretiyle Sağlık çalışanlarının 30 dakikada hastaneye gitmeleri ile gerektiği ile ilgili genelge yayınlamış ve yayınlanan genelgeye Türk Sağlık Sen ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının açmış oldukları  davalar sonucu Genelge Danıştay tarafından iptal edilmişti. Dedi.

Yasa Hükmü Anayasa Mahkemesi Tarafından Yürürlükten Kaldırılmıştı.

Başkan Çeker; Genelgeye dayanak olan yasa hükmü Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlükten kaldırılmıştı. Sağlık Bakanlığı 30 dakikada hastane şartını bu kez de 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; "Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir." hükmüne atıf yaparak genelge ile geri getirmiştir. Dedi.

Çalışma Barışını Bozacak, Çalışanlar Üzerinde Psikolojik Baskı Oluşturacak.

Çeker; Sendikamız tarafından genelgenin iptali için açılan davada  genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediği ve bu sebepten Anayasa'nın temel ilkelerine ve  aykırılık  teşkil ettiği ve yine Anayasamızın 23. Maddesi ile güvence altına alınan yerleşme ve seyahat hürriyeti” ortada dururken, Söz konusu şartın çalışma barışını bozacağı ve çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağına vurgu yapılarak, Söz konusu genelgenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi Hakkında Türk Sağlık Sen Genel Merkezi tarafından dava açıldı. Dedi.

 Sorunlara Bir Yenisini Daha Eklemiş Oldu.   

Çeker; Sağlık Bakanlığının Sağlık çalışanlarının 30 dakikada evden hastaneye gitmesini hakkında 2018/28 Sayıl yeni bir genelge yayınlayarak ortamı germesini anlamak mümkün değil. Bakanlık yayınlamış olduğu genelge ile Sağlık kuruluşlarında var olan sorunları çözmek veya  çözüm arama yerine yeni sorunlar çıkarmak suretiyle  sorunlara bir yenisini daha eklemiş oldu. Dedi.

  

Sağlık Çalışanların Aile Hayatlarına Bile Müdahale

Şube Başkanı ve İl Temsilcisi Çeker; Hukuka uygun olmadığı daha önce yüksek yargı tarafından karara bağlanmış bir düzenlemeyi tekrar getirmenin bir izahı yoktur. Bu durum yüksek yargının kararını hiçe saymaktır. Diyen Çeker; İmkanı olan her çalışan zaten çalıştığı kuruma yakın bir yerde oturmak ister. Sağlık çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek 30 dakikada hastane olacak şekilde ikamet edin demek her şeyden önce bir insan hakkı ihlalidir. Türk Sağlık Sen olarak konun takipçisi olacağız. Dedi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

Fonksiyonel tıp, her birey için, sağlık sorununun temel nedenlerini ele alarak çözüme bütünsel yaklaşan bir alan. Kronikleşmiş sağlık sorunlarının yanında, koruyucu ve önleyici tıp alanında çalışan Fonksiyonel Tıbbın merkezinde ‘besinler ve beslenme’nin olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. İrem Ergün, “Fonksiyonel tıp; her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyor ve bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak, en iyi sonuçları almak için kullanıyor” açıklamasında bulundu.

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilkyardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Günümüzde yardım etme iç güdüsüyle olay yerinde hasta ve yaralıya bilinçsizce yapılan uygulamaların çoğu hastanın hayati durumunu olumsuz yönde etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, “Her yıl sakat kalmalar ve ölümlerin büyük bir bölümü bilinçsizce yapılan ilkyardım müdahalelerinden kaynaklanıyor, ilkyardımın son yardım olmaması için hasta ya da yaralıya doğru uygulamalar yapılması gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unun, hayat boyunca herhangi bir dönemde peptik ülser (mide iç zarında ya da bağırsakta oluşan yara) hastalığı geçirdiği tahmin ediliyor. Ülserin bazen hiçbir belirti vermeden kanama ve delinme gibi durumlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gülçin Polat, “Ülser tedavisi için önerilen bazı kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek fayda yerine zarar verebilir. Özellikle sonbahar ve bahar aylarında sıklığı artan ülser belirtileri fark edilir edilmez bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi.

'Ameliyatta enfeksiyon kaptı’  iddiası

'Ameliyatta enfeksiyon kaptı’  iddiası

Kartepe ilçesinde yaşayan ve beyincik tümörü teşhisi konulduktan sonra İstanbul'daki eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyata alınan Gürkan Güney'in (16), burada enfeksiyon kaptığı, tümörün tamamının alınmadığının tespiti üzerine de özel bir hastanede tekrar ameliyat edildiği iddia edildi. Hastalığı nedeniyle konuşamayan, yürüyemeyen, görme kaybı yaşayan Gürkan Güney'in kemoterapi tedavisi gördüğü belirtildi.

Diyabette teknolojik gelişmeler

Diyabette teknolojik gelişmeler

Diyabet, toplumda en hızlı artan kronik hastalıklardan biri. Dünyada bugün 350 milyon kişi diyabet hastası. Günümüzde cep telefonu ve tabletlere indirilen çeşitli mobil uygulamaların da diyabeti alt etmek için kullanıldığına değinen Anadolu Sağlık Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, “Diyabetin görülme sıklığının artışı açısından dijital çağın olumsuz yansımalarından yakınsak da diyabetin takip ve tedavi kısmında yaşanan teknolojik gelişmeleri görmezden gelmek mümkün değil” açıklamasında bulundu.

“Kış aylarında ayakkabı seçimi doğru yapılmalı”

“Kış aylarında ayakkabı seçimi doğru yapılmalı”

Kışın kapalı ayakkabılar içerisinde havasız kalarak kuruyan ayaklar, kötü kokulardan deri hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Özellikle kış aylarında gün boyu bot ve çizme içinde kalan ayakların, uzun vadede ayak sağlığına ciddi zararlar verebildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, “Ayakların bakıma en çok ihtiyacının olduğu dönem kış dönemidir. Ayak bakımının ihmal edilmesi, ayak sağlığına gereken önem verilmemesi ve bilinçsizce yapılan uygulamalar bu zararı ikiye katlıyor” açıklamasında bulundu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ