Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar
Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar
Sağlık
11 Temmuz 2018 Çarşamba 12:28
  • 1162
  • 0

Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar

Medical Park Gebze’de ikinci Romatoloji Uzmanı hasta kabulüne başladı

Alanında deneyimli, uzman hekim kadrosu ve tıbbi altyapısıyla Gebze’de 7 yıldır hizmet vermeye devam eden Medical Park Gebze Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Medical Park Gebze Hastanesi Romatoloji Bölümü’nde ikinci Romatoloji UzmanıDr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ Temmuz ayı itibariyle hasta kabulüne başladı.

Medical Park Gebze’de görev yapan RomatolojiUzmanıDr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ, Romatoloji halk arasında romatizmal hastalıklarla ilgilenen bilim dalı olarak da bilinir. Bu bilim dalının ilgilendiği hastalıkların çoğu daha çok kas iskelet sistemi tutulumu ile gider ancak bazı romatolojik hastalıklar sık sık böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, beyin gibi hayati organları etkileyebilir.

‘Günümüzde önemli bir sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar’

Son yıllarda Romatolojik Hastalıkların tedavisindeki yenilikler ve farkındalığın artması ile romatoloji doktorlarına olan talebin her geçen gün arttığını söyleyen Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ, “Romatolojik Hastalıklar, günümüzde önemli bir sorun haline gelmiştir. Hatta son yıllarda bu hastalıklardaki tedavi yenilikleri ve farkındalığın artması ile Romatoloji hekimlerine olan talep artmaktadır. Pek çok romatolojik hastalığın kronik olması, bazısının yaşamı tehdit etmesi ve birçoğunun iş gücü kaybına yol açması etkin tedavi ve takibini zorunlu kılmaktadır.” diyerek devam etti.

Dr. Öğr. Üyesi Sağ, “Romatizma; kemikler, kaslar,  tendonlar, ligamanlar,  eklemler ve çevre dokulardaki herhangi bir ağrı ve sızıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Romatolojide kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar iki grupta ele alınır. Bunlar; İnflamatuar (iltihablı) Romatizmal Hastalıklar ve Noninflamatuar (iltihabsız) Romatizmal Hastalıklardır.” dedi.

 

‘Kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar’

Noninflamatuar (iltihabsız) Romatizmal Hastalıklarda, genellikle sistemik bir inflamasyon tablosu bulunmaz.  Kanda vücuttaki inflamasyon varlığını gösteren değerler (sedimentasyon gibi)  genellikle normaldir.  Bunlara örnek olarak; lomber disk hernisi(bel fıtığı), servikal disk hernisi (boyun fıtığı), osteoartrit (kireçlenmeler), osteoporoz (kemik erimesi),  fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) hastalıklar gösterilebilir.

İnflamatuarRomatizmal Hastalıklar ise genellikle sistemik inflamasyon bulguları ile seyreder. Kanda sedimentasyon gibi inlamasyon varlığını gösteren değerleri yüksektir. Daha uzun süreli takip ve tedavi gerektirirler. Hastalarda kas iskelet sistemi ve diğer organlarda (kalp,akciğer,böbrek,beyin gibi) kalıcı hasar bırakma riskleri fazladır. Bu hastalıklara örnek olarak;romatoidartrit, ankilozanspondilit, sistemik lupuseritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögrensendromu, dermatomiyozit, polimiyozit,  Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, damar İltihapları(sistemik vaskülitler)  gösterilebilir.

 

‘Romatizmal Hastalıklarda da erken tanı ve tedavi önemlidir!’

 Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ,“Erken dönemde tanısı konulmuş ve uygun bir şekilde tedavi edilmiş birçok Romatizmal Hastalığın ilerlemesini geciktirmek hatta önleyebilmek mümkün olabilmektedir. Romatizmal Hastalıkların başlangıcında doğru tanı konulması ve uygun tedavi başlanması önemlidir. Başlangıçta yapılan uygun tedavi hastanın sonraki yaşamı için çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile sakatlık gelişimini, çalışma ile ilgili kısıtlılıkları, hastalığa bağlı tıbbi ve ekonomik maliyetleri azaltmak mümkün olabilmektedir.

Romatologların temel hedefi romatolojik hastalıkların tanısını erken koymak, takiplerini düzenli bir şekilde yapmaktır. Romatizmal hastalıkların birçoğu kronik (süregen) hastalıklardır. Bu nedenle belirli aralıklarla takipleri gereklidir. Takipler sırasında hem hastalığın seyri, hem de verilen tedavinin etkinliği değerlendirilir. Takipte hastanın tedavisinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra tedavi ile ilişkili bir yan etki olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Hastalıkların tedavisinde gerekli görüldüğü takdirde Nefroloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları gibi kliniklerden destek alınmaktadır.” der.

19 Mayıs Üniversitesi’nde tıp eğitimini, T.C. Sağlık Bakanlığı Bezmialem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim Ve Araştırma Hastanesi ile Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesiuzmanlığını alan Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ’nın uzmanlık alanları ise;lomber disk hernisi (bel fıtığı), servikal disk hernisi (boyun fıtığı), osteoartrit (kireçlenmeler), osteoporoz (kemik erimesi),  fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), romatoidartrit, ankilozanspondilit, sistemik lupuseritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu, dermatomiyozit, polimiyozit,  Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, damar İltihapları (sistemik vaskülitler)’dır.

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Aşırı sıcak ortamda çalışmak böbrek taşı sebebi

Aşırı sıcak ortamda çalışmak böbrek taşı sebebi

Türkiye’de sıklıkla görülen böbrek taşı rahatsızlığı, şiddetli ağrılara neden olarak insanların hayatını olumsuz etkiliyor. Böbrek taşının kadınlara oranla erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Adayener, “Az su içen, düzensiz beslenen, aşırı sıcak ortamlarda uzun süreli çalışan ve gün içerisinde hareketsiz kalan kişilerde taş oluşma riski artıyor” açıklamasında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

“Kriz sizin kafanızda var”

Yazan: Arif cerıt

Yorum: Gulmeyın başkan yok demeyin kriz bunu yasayan biliyor bence kriz sizin kafanızda yok

4 firmaya haksız kazanç cezası!

Yazan: Isa karaoz

Yorum: Firmaların isimlerinide vermeleri gerekiyor.Vatandaş ona göre tepkisini göstersin.

Yazan: abdullah turk

Yorum: baskan olabılırsın ama ınsan olamamıssın zabıtalara baskı yaparak neyın pesındesın abının hatrı olmasa coktan yıktırırdım o duvarı sen buyuklerımı dua et once ınsan olmak lazım

Yazan: asi

Yorum: *Darbe gecesi şeyhin olduğu iddia edilen “Fazlı Kerem Hoca” denilen zatın dağ başındaki evine kaçtığın doğru mu?

Yazan: Emre

Yorum: Yollarda site inşaatı yapanların arabaları, tuğlaları, biriketleri, iş makinaları, kumları, vs... araçların gelişi güzel iki taraflı park etmeleri netiesinde mahalle sakinleri yoldan geçemez durumda. artık belediyeden nasıl bir imtiyaz kopardılarsa..geçen gün uyku tutmadı.dolaşayım dedim, aklıma yedi yıldız geldi, dolaştım aradım bi tane bile yıldız göremedim.sonra arabam devrildi sandım. meğerse selin sürüklediği inşaat malzemeleri yolda birikinti yapmış, bende üstünden geçmişim.

KENT REHBERİ