Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar
Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar
Sağlık
11 Temmuz 2018 Çarşamba 12:28
  • 950
  • 0

Günümüzün en önemli sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar

Medical Park Gebze’de ikinci Romatoloji Uzmanı hasta kabulüne başladı

Alanında deneyimli, uzman hekim kadrosu ve tıbbi altyapısıyla Gebze’de 7 yıldır hizmet vermeye devam eden Medical Park Gebze Hastanesi kadrosunu güçlendirmeye tüm hızıyla devam ediyor. Medical Park Gebze Hastanesi Romatoloji Bölümü’nde ikinci Romatoloji UzmanıDr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ Temmuz ayı itibariyle hasta kabulüne başladı.

Medical Park Gebze’de görev yapan RomatolojiUzmanıDr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ, Romatoloji halk arasında romatizmal hastalıklarla ilgilenen bilim dalı olarak da bilinir. Bu bilim dalının ilgilendiği hastalıkların çoğu daha çok kas iskelet sistemi tutulumu ile gider ancak bazı romatolojik hastalıklar sık sık böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, beyin gibi hayati organları etkileyebilir.

‘Günümüzde önemli bir sağlık sorunu: Romatolojik Hastalıklar’

Son yıllarda Romatolojik Hastalıkların tedavisindeki yenilikler ve farkındalığın artması ile romatoloji doktorlarına olan talebin her geçen gün arttığını söyleyen Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ, “Romatolojik Hastalıklar, günümüzde önemli bir sorun haline gelmiştir. Hatta son yıllarda bu hastalıklardaki tedavi yenilikleri ve farkındalığın artması ile Romatoloji hekimlerine olan talep artmaktadır. Pek çok romatolojik hastalığın kronik olması, bazısının yaşamı tehdit etmesi ve birçoğunun iş gücü kaybına yol açması etkin tedavi ve takibini zorunlu kılmaktadır.” diyerek devam etti.

Dr. Öğr. Üyesi Sağ, “Romatizma; kemikler, kaslar,  tendonlar, ligamanlar,  eklemler ve çevre dokulardaki herhangi bir ağrı ve sızıyı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Romatolojide kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar iki grupta ele alınır. Bunlar; İnflamatuar (iltihablı) Romatizmal Hastalıklar ve Noninflamatuar (iltihabsız) Romatizmal Hastalıklardır.” dedi.

 

‘Kas iskelet sistemini etkileyen hastalıklar’

Noninflamatuar (iltihabsız) Romatizmal Hastalıklarda, genellikle sistemik bir inflamasyon tablosu bulunmaz.  Kanda vücuttaki inflamasyon varlığını gösteren değerler (sedimentasyon gibi)  genellikle normaldir.  Bunlara örnek olarak; lomber disk hernisi(bel fıtığı), servikal disk hernisi (boyun fıtığı), osteoartrit (kireçlenmeler), osteoporoz (kemik erimesi),  fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) hastalıklar gösterilebilir.

İnflamatuarRomatizmal Hastalıklar ise genellikle sistemik inflamasyon bulguları ile seyreder. Kanda sedimentasyon gibi inlamasyon varlığını gösteren değerleri yüksektir. Daha uzun süreli takip ve tedavi gerektirirler. Hastalarda kas iskelet sistemi ve diğer organlarda (kalp,akciğer,böbrek,beyin gibi) kalıcı hasar bırakma riskleri fazladır. Bu hastalıklara örnek olarak;romatoidartrit, ankilozanspondilit, sistemik lupuseritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögrensendromu, dermatomiyozit, polimiyozit,  Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, damar İltihapları(sistemik vaskülitler)  gösterilebilir.

 

‘Romatizmal Hastalıklarda da erken tanı ve tedavi önemlidir!’

 Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ,“Erken dönemde tanısı konulmuş ve uygun bir şekilde tedavi edilmiş birçok Romatizmal Hastalığın ilerlemesini geciktirmek hatta önleyebilmek mümkün olabilmektedir. Romatizmal Hastalıkların başlangıcında doğru tanı konulması ve uygun tedavi başlanması önemlidir. Başlangıçta yapılan uygun tedavi hastanın sonraki yaşamı için çok önemlidir. Erken tanı ve uygun tedavi ile sakatlık gelişimini, çalışma ile ilgili kısıtlılıkları, hastalığa bağlı tıbbi ve ekonomik maliyetleri azaltmak mümkün olabilmektedir.

Romatologların temel hedefi romatolojik hastalıkların tanısını erken koymak, takiplerini düzenli bir şekilde yapmaktır. Romatizmal hastalıkların birçoğu kronik (süregen) hastalıklardır. Bu nedenle belirli aralıklarla takipleri gereklidir. Takipler sırasında hem hastalığın seyri, hem de verilen tedavinin etkinliği değerlendirilir. Takipte hastanın tedavisinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra tedavi ile ilişkili bir yan etki olup olmadığı da kontrol edilmektedir. Hastalıkların tedavisinde gerekli görüldüğü takdirde Nefroloji, Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları gibi kliniklerden destek alınmaktadır.” der.

19 Mayıs Üniversitesi’nde tıp eğitimini, T.C. Sağlık Bakanlığı Bezmialem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim Ve Araştırma Hastanesi ile Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesiuzmanlığını alan Dr.Öğr. Üyesi Mustafa Serdar Sağ’nın uzmanlık alanları ise;lomber disk hernisi (bel fıtığı), servikal disk hernisi (boyun fıtığı), osteoartrit (kireçlenmeler), osteoporoz (kemik erimesi),  fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), romatoidartrit, ankilozanspondilit, sistemik lupuseritematozus, skleroderma, mikst bağ dokusu hastalığı, Sjögren sendromu, dermatomiyozit, polimiyozit,  Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, damar İltihapları (sistemik vaskülitler)’dır.

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Tek istekleri çocuklarının tedavisi…

Tek istekleri çocuklarının tedavisi…

Gebze ilçesinde, Müslüm (38) ve Serpil Şahan (33) çiftinin çocukları Kağancan (8) ve Ayşenaz'da (4) epilepsi ve kalıtımsal bir kanama bozukluğu olan 'Glanzmann trombastenisi' rahatsızlığı bulunuyor. Her iki kardeş de nadir görülen hastalıkları nedeniyle yara almaları durumunda, hastanede tedavi görürken, epilepsi hastası Kağancan'ın düştüğünde riski daha da artıyor. Şahan çifti çocuklarının tedavisi için yardım bekliyor.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ