KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
60 senelik gelenek: ASRİ MANAV
60 senelik gelenek: ASRİ MANAV
Yaşam
14 Ağustos 2010 Cumartesi 19:40
  • 4426
  • 2

60 senelik gelenek: ASRİ MANAV

O, İzmit’in en eski kuruyemişçisi. Toplumun değişen alışveriş anlayışına rağmen, hala dimdik ayakta ve kolay kolay da yıkılacağa benzemiyor.

Annelerimizin eti hep aynı kasaptan, meyveyi aynı manavdan aldığı günler çok gerilerde kalmış; her köşe başında açılan süpermarketler mahalle esnafı kültürünü yavaş yavaş yok etmiş; çocukluğumuzdan beri önünden gelip geçmeye alışık olduğumuz dükkanlar birer birer kapanmış olsa da; hala varlıklarını azimle sürdüren, ayakta kalmayı başaran birkaç esnaf var.
 

AKLA GELEN İLK İSİM
Bu esnaflardan bir tanesi de, yıllardır küçücük dükkanıyla Kapanönü`nde hizmet veren Asri Manav. Tescilli bir marka olan Asri İhsan Kırlı Kuruyemişleri, yıllardır verdiği hizmet ve kaliteli ürünleriyle ‘kuruyemiş` denildiğinde İzmit`te akla gelen ilk isim. Bütün ekonomik zorluklara rağmen baba mesleği olan kuruyemişçiliği sürdüren İlyas Kırlı ile Asri Manav`ın hikayesi ve eski günler hakkında konuştuk.
 

‘MANAV` AMA KURUYEMİŞ SATIYOR
İlyas Kırlı`nın babası İhsan Kırlı tarafından 1950`lerin sonunda açılan Asri Manav; adından da anlaşılacağı gibi, ilk zamanlar bir manav dükkanıymış. Meyve ve sebze satımı işinin zor koşulları nedeniyle bir süre sonra şekerleme ve kuruyemiş satmaya başlayan asri Manav`ın bu günkü sahibi İlyas Kırlı, “Baba mesleğine çok önem veriyorum. Bu yüzden kuruyemiş ve şekerleme satmaya başladıktan sonra da, manevi duygularla dükkanımızın ismindeki ‘manav` ibaresini kaldırmadım” diyor.
 

KARA KAPLI DEFTER
Bu işe, askere gitmeden önce babasının yanında başladığını belirten Kırlı; askerden döndükten sonra, babası İhsan Kırlı`nın işi kendisine devretmek istediğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam ediyor: “1981`de askerden döndükten sonra, babam beni karşısına alarak, manavımızın gelir giderlerini tuttuğu kara kaplı defteri çıkardı. Defteri bana uzatarak, ‘Bana bundan sonra para lazım değil. Sen kazanacaksın, sen yiyeceksin` dedi. O günden bu güne Asri Manav`la ben ilgileniyorum.”
 

SADECE BİZ KALDIK
80`li yıllarda çarşı anlayışının farklı olduğunu söyleyen Kırlı, ekonomik problemlerin bu kadar fazla olmadığını, insanların azla yetinmeyi bildiğini, pek fazla dükkan ve bu kadar bol çeşidin bulunmadığını dile getirerek, “Geçim derdi bu kadar büyük değildi. Kuruyemişçilik yapan sadece birkaç dükkan vardı. Uzun yıllar işletenler de oldu, kısa dönemde kapatanlar da... Fakat artık hiçbiri kalmadı, o günlerden kalan, sadece biz varız” diyor.
 

PERŞEMBE GÜNÜNÜN BEREKETİ
Bu zamanlara kadar gelmelerini Kapanönü Çarşısı`na da bağlayan Kırlı, Kapanönü Çarşısı`nın İzmit`te kurulan ilk çarşı olduğunu söylüyor ve o günleri “80`lerde kurulan Kapanönü Çarşısı İzmitliler için alışveriş yapılacak en iyi yerdi. Köylerden ürünlerini satmak için gelen köylüler, satışın ardından Kapanönü`ne gelerek alışverişlerini yapar, köylerine öyle dönerlerdi. Özellikle Perşembe günleri bizim en yoğun olduğumuz günlerdi çünkü pazar perşembe günü kurulurdu” sözleriyle yad ediyor.
 

NESİLDEN NESİLE
O zamanlardan bu güne ayakta kalmayı başaran Asri Manav, artık İzmit`te herkes tarafından kuruyemişin en iyi adresi olarak tanınıyor. Öyle ki, baba İhsan Kırlı`dan oğul İlyas Kırlı`ya geçen bu meslek, müşterilerde de nesilden nesile bir geçiş olmasına neden olmuş. Ailelerin yıllardır alışveriş yaptıkları Asri Manav, onlar için öyle vazgeçilmez olmuş ki, arkadan gelen nesiller de büyüklerinin alışveriş yaptığı Asri Manav`ı tercih etmiş.
 

KUYRUK OLURDU
İlyas Kırlı çalışmaya başladığı ilk dönemlerde, kuruyemişe olan ilginin çok daha fazla olduğunu belirterek, akşam saat 17.00`den sonra Asri Manav`ın kapısında kuyrukların oluştuğunu, günümüzde kuruyemişe olan ilginin daha az olduğunu söylüyor. Eski esnaf olmanın getridiği avantajlar olduğunu söyleyen Kırlı, bir kuruyemişin müşteriye en iyi şekilde satılmasının, taze ve günlük olmasıyla bağlantılı olduğunu da sözlerine ekliyor.
 

HERŞEY VAR
Ramazan ayıyla birlikte, satışların da genellikle arttığını söyleyen Kırlı, özellikle iftar sofralarından eksik olmayan komposto için gerekli olan ürünlerin daha fazla satıldığını belirtiyor. Birçok çeşidi bir arada bulabileceğiniz Asri Manav`da, ürünlerden bazıları şöyle: Antep fıstığı, Giresun fındığı, Nevşehir kabak çekirdeği, Malatya kayısısı, badem içi, tuzlu ve tuzsuz fındık, leblebi çeşitleri, Siirt fıstığı. Kuru meyve çeşitleri ise kayısı, incir, erik, kuru üzüm, yaban mersini, altın çilek, ithal kuru meyveler, mango, ananas, kivi, papaya, Hindistan cevizi, hurma çeşitleri, kuru dut, kuru vişne.
 

YEMİŞLERİN YARARI
Kuruyemiş dışında çikolata ve lokum çeşitleriyle de hizmet veren Asri Manav, özel ve doğal karışımlar da hazırlayarak, sağlıklı beslenmeye yardımcı oluyor. Fiyatların o seneki mahsulün miktarına göre değiştiğini belirten İlyas Kırlı,  “Ürün az olursa fiyatlarda artış, çok olursa ise düşüş olur” diyor. Son zamanlarda en büyük ilginin yaban mersinine  olduğunu ifade eden senelerin kuruyemişçisi, “Özellikle kanser ile mücadelede tüketilen yaban mersini, göz bozukluklarına ve şeker hastalığına da iyi geliyor” diyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ