KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Hastaneye hafif ticari aracın arkasında götürüldü
Hastaneye hafif ticari aracın arkasında götürüldü
Sağlık
03 Kasım 2018 Cumartesi 17:09
  • 5625
  • 0

Hastaneye hafif ticari aracın arkasında götürüldü

Sakarya'da, trafik kazası geçiren ve sağ bacağı ile sağ eli kırılan Mertcan Deve (24) Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Kırılan dişlerinin tedavisi için Yuvacık Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi'ne gitmesi gereken Mertcan Deve, iddiaya göre, ambulans verilmeyince hafif ticari aracın arkasına koyularak hastaneye götürüldü 

Sakarya'nın Erenler ilçesinde, geçen çarşamba günü Mertcan Deve motosiklet kazası geçirdi. Sağ bacağı ile sağ eli kırılan Mertcan Deve,  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Baba Kadir Deve oğlunun diş hastanesine götürülmesi için hastaneden ambulans talep etti. Ancak diş tedavisi için ambulans tahsis edilmemesi üzerine bacağında kırık bulunan Mertcan Deve, hafif ticari aracın arkasına yatırılarak hastaneye götürüldü.

'YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIM'

Oğlunun başından geçen olayları anlatan baba Kadir Deve, şunları söyledi:  "Oğlum kaza geçirdiğinde ben bir iş için Muğla'daydım. Kazayı duyar duymaz en kısa sürede geldim. Sakarya'daki hastanede bize artık burada yapabilecekleri başka bir şey olmadığını, oğlumuzu Yuvacık'taki diş hastanesine götürmemiz gerektiğini söylediler. Oğlum kazadan ötürü şu anda yaralı, yürüyemiyor. Kendi ihtiyaçlarını görebilecek durumda değil. Bu yüzden ambulans istedik ama hastanedeki görevliler 'Tedavi tamamlandı' diyerek bize ambulans ayarlamadılar. Ben bu konuda bütün yasal yollara başvuracağım. Oğlumun hali ortada. Biz oğlumu bu şekilde taşıdıkça acı çekiyor."

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

“Klimayı düşük sıcaklıkta ve sürekli çalıştırmayın”

“Klimayı düşük sıcaklıkta ve sürekli çalıştırmayın”

Yaz aylarında dış ortamda sıcaklık ve nem seviyesinin artması, bunaltıcı bir sıcaklık hissine ve uyku haline neden oluyor. Yaşam alanlarında ortamın havasının temiz ve taze olması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez,“Toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi için insanın fark etmeyeceği hızda temiz havayı getirip kirli havayı götürecek hafif bir hava dolaşımı gereklidir. Klimalar doğru kullanıldığında bu ortamı bizlere sağlayabilir” açıklamasında bulundu.

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

Fonksiyonel tıp, her birey için, sağlık sorununun temel nedenlerini ele alarak çözüme bütünsel yaklaşan bir alan. Kronikleşmiş sağlık sorunlarının yanında, koruyucu ve önleyici tıp alanında çalışan Fonksiyonel Tıbbın merkezinde ‘besinler ve beslenme’nin olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. İrem Ergün, “Fonksiyonel tıp; her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyor ve bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak, en iyi sonuçları almak için kullanıyor” açıklamasında bulundu.

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilkyardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Günümüzde yardım etme iç güdüsüyle olay yerinde hasta ve yaralıya bilinçsizce yapılan uygulamaların çoğu hastanın hayati durumunu olumsuz yönde etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, “Her yıl sakat kalmalar ve ölümlerin büyük bir bölümü bilinçsizce yapılan ilkyardım müdahalelerinden kaynaklanıyor, ilkyardımın son yardım olmaması için hasta ya da yaralıya doğru uygulamalar yapılması gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unun, hayat boyunca herhangi bir dönemde peptik ülser (mide iç zarında ya da bağırsakta oluşan yara) hastalığı geçirdiği tahmin ediliyor. Ülserin bazen hiçbir belirti vermeden kanama ve delinme gibi durumlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gülçin Polat, “Ülser tedavisi için önerilen bazı kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek fayda yerine zarar verebilir. Özellikle sonbahar ve bahar aylarında sıklığı artan ülser belirtileri fark edilir edilmez bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ