KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
İş hayatında stresi yenin!
İş hayatında stresi yenin!
Sağlık
24 Aralık 2010 Cuma 12:31
  • 757
  • 0

İş hayatında stresi yenin!

İş hayatında gün boyu stres altında çalışanlar için öneriler...

Gün boyu işyerinde koşturuyoruz. Toplantılar, uzayan iş yemekleri ve her gün artan e-posta trafiği günümüzün bir parçası. Elbette stres de... Hayatta stres yaratan durumlar kontrol altına alınamıyorsa, stresle baş etme yöntemlerinin öğrenilmesi gerektiğini belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Klinik Psikolog'larından Esra Başöz'den yoğun stres altında çalışanlar için öneriler aldık. Hatta biz de hemen uygulamaya karar verdik!


1- Uzun süre aç kalmayın!
Stresle baş etmede doğru beslenmenin de önemli bir rolü var. Uzun süre aç kalan kişilerde, aç kalmaya bağlı olarak hipoglisemi denilen durum oluşur. Genel olarak kan şekerinin aşırı düşmesi olarak tanımlanabilen hipoglisemi, kişiyi strese yatkın bir hale getirir. Kaygı, baş ağrısı, baş dönmesi, titreme ve kalp aktivitesinde artma şeklinde belirti veren hipoglisemi, kişinin kendisini huzursuz ve sabırsız hissetmesine neden olur. Bu huzursuzluk ve sabırsızlık, hipoglisemili kişilerin normalde stres yaratıcı bir durum olarak algılamayacağı şeyleri bile stres yaratıcı durumlar olarak algılamalarına neden olur. Uzun süre aç kalmamak için çantanızda atıştırmalık yiyecekler bulundurmanızda yarar var.


2- İşyeri stresine karşı küçük önlemler alın

İşyerindeki stres, üzerinde durulması gereken, yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşüren ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen önemli bir sorun. Bu yüzden mümkün olduğunca çalışma stilleri ya da iş ilişkileriyle ilgili bazı değişiklikler yapın. İş hayatındaki stres kaynaklarını mümkün olduğunca azaltın. Bunlar, işleri planlayarak yapma, zamanı iyi kullanmaya çalışma, stres yaratan kararları ve işleri mümkünse erteleme, problem çözme becerilerini artırma, duygusal paylaşımlarda bulunma ve psikolojik destek alma şeklinde olabilir.


3- Yeterli uyku uyuyun ve spor yapın
Uykusuzluk da yaşadığımız stres düzeyini artıran önemli bir faktör. Spor yapmak da stresle baş etmeyi kolaylaştırır. Yoga, meditasyon gibi gevşetici egzersizler stresle baş etmede çok etkili oldukları için tercih edilebilir. İş dışında, işi tamamen akıldan çıkarabilecek bir hobi edinmek ve yeni bir şeyler öğrenmek de stresi azaltmak için oldukça yararlı.


4- Strese yol açan besinlerden uzak durun
Strese yol açan beslenme alışkanlıklarından vazgeçin. Bazı besinler vücutta yorgunluğu ve sinirsel duyarlılığı artırıp, stres tepkisini harekete geçirir ve strese dayanma gücünü azaltır. Bu besinlerin başında kahve gelir. Aşırı kahve tüketimi kaygılı, sinirli, huzursuz hissetmemize yol açabilir. Aşırı düzeyde çay, kola, çikolata ve kakao tüketenler için de aynı durum söz konusu. Bu nedenle çay, kahve yerine papatya, melisa gibi rahatlatıcı etkiye sahip bitki çaylarını tercih edin.


5- Vücudunuzu vitaminsiz bırakmayın
Kaygı, depresyon, uykusuzluk ve kalp-damar hastalıklarına yol açan B1, B5, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği, aynı zamanda strese karşı toleransı ve bunlarla baş etme becerisini düşürür. Sürekli stres altındaysanız, kan tahlili yaptırarak bu vitaminlerin vücutlarında eksik olup olmadığına baktırın. Doktorunuza danışın ve gerekliyse vitamin desteği alın.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ