KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
NASA ona danışıyor
NASA ona danışıyor
Sağlık
07 Aralık 2011 Çarşamba 17:14
  • 935
  • 0

NASA ona danışıyor

Elektronik haberleşme ve nanoteknoloji uzmanı Prof. Dr. Akyıldız, insan hayatını 200 yıla çıkaracak proje üzerinde çalışıyor.

Akademik yaşamını ABD`de sürdüren Türk bilim adamı Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız, insan hayatını 200 yılın üzerine çıkarmayı amaçlayan bir projeye imzasını attı. Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Prof. Dr. Akyıldız, nanoteknoloji ile üretilecek ve ek kan hücreleri olarak görev yapacak cihazlar üzerinde çalışıyor. Bu cihazlar sayesinde, Alzheimer, şeker, kanser, depresyon başta olmak üzere pek çok hastalık tarih olacak.

 

TÜBİTAK ÖDÜLÜ ALDI
26 yıldır Georgia Institute of Technology Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü`nde Ken Byers Kürsüsü Profesörü ve Genişbantlı Kablosuz Ağlar Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapan Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız, “mühendislik bilimleri” dalında TÜBİTAK Özel Ödülü`ne layık görüldü ve ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün elinden aldı. Prof. Akyıldız, elektronik haberleşme dalındaki uzmanlığını, insan sağlığı ve tıp bilimi alanına taşıma kararı aldığını belirtti. İnsan vücuduna enjekte edilecek “nano aletler” üzerinde çalışan Prof. Akyıldız, projesinin insan hayatını nasıl değiştireceğini şöyle özetledi:
“Altı yıl kadar önce beni, nano ölçekli makinelerin birbirleriyle nasıl haberleşebilecekleri merakı sardı... Bu cihazlar birbirleriyle haberleşerek hastalıklara, virüslere, tümörlere ve bakterilere karşı savaşabilen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren ek kan hücreleri olarak görev alacak. Bu teknoloji sayesinde bütün hastalıklar tarihe karışacak. Alzheimer, şeker, kanser, depresyon ve başka pek çok hastalık ortadan kalkacak ve insanlar birkaç yüzyıl yaşayabilecek. İnsan ömrü 200 yıl ve üzerine çıkacak. Nano haberleşme alanı, benim en yeni ve en kuvvetli araştırma alanım. Bu alan önümüzdeki 50 yıl içinde dünyada belirleyici bir öneme sahip olacak ve ben de bu alanın tarihindeki öncülerden biri olmak istiyorum. Bu amaç doğrultusunda NSF`den (ABD Ulusal Bilim Vakfı) 4 yıllığına 3 milyon dolarlık bir araştırma projesi desteğini oldukça yakın bir süre içinde aldım.”

 

NASA ONA DANIŞIYOR
1954 yılında İstanbul`da doğan Prof. Akyıldız, lisans ve yüksek lisans eğitimini Almanya`nın Erlangen Nürnberg Üniversitesi`nde tamamladı ve ABD`ye gitti. Prof. Akyıldız, çalışmalarını 1990`lı yıllarda 3G ve mobil haberleşme teknolojileri üzerine yoğunlaştırdı. NASA ve ABD Savunma Bakanlığı`nın (Pentagon) danışma kurullarında görev alan Prof. Akyıldız, çok sayıda uluslararası ödüle sahip. Prof. Dr. İlhan Fuat Akyıldız, TÜBİTAK Özel Ödülü`nü Cumhurbaşkanı Gül`ün elinden alırken “Kariyerimde çok sayıda ödül aldım, ancak bu ödül, kendi önem ve değerinin yanında, kendi ülkemden olması ve kendi ülkemin insanları tarafından verilmesi nedeniyle benim için çok özel bir anlama ve değere sahip`` dedi.

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ