KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Pislik de bazen iyidir
Pislik de bazen iyidir
Sağlık
25 Kasım 2009 Çarşamba 12:16
  • 923
  • 0

Pislik de bazen iyidir

Araştırmalar ciltteki bazı bakterilerin isilik ve mantar oluşumuna karşı koruyucu özelliği olduğunu, sık sık temizlik yapmanın da bu bakterileri öldürdüğünü ortaya koydu.

Dermato og Prof. Richard Gallo başkanlığındaki ekip, fare ve insan hücreleriüzerinde yaptığı araştırmada, deri yüzeyinde bulunan “stafilokok” adlı bakterilerin, yaralanmalardan sonra oluşabilecek iltihabı önleyebildiğini saptadı.

Prof. Gallo, stafilo kok bakterisinin iltihabı önleme mekanizmasını ilk kez kendilerinin bulduklarını belirtirken, “Parents Outloud” adlı bir sivil toplum grubu da, söz konusu araştırmanın, sağlık kaygısıyla çocukların üzerine titreyen annelerin yanlış davrandığı konusunda bilimsel destek sağladığını bildirdi.

Grubun sözcüsü Margaret Morrissey, “Bu araştırma, çocukların sokağa çıkıp oynamalarının ve üst başlarını kirletmelerinin doğal olduğu konusunda iyi bir bilimsel kanıt olur sanırım” dedi.

Morrissey, ebeveynlerin sürekli, çocuklarını temiz ve sağlıklı tutmak için antibakteriyel ürünler aldıklarını hatırlattı. “Toxic Childhood” adlı kitabın yazarı Sue Palmer da, “çocukları sarıp sarmalamanın ve mikroplarla karşılaşmalarına izin vermemenin daha zararlı olduğunu” söyledi.

 

ALERJİYE KARŞI

Bulgular, küçükken mikroplara maruz kalmanın, bağışıklık sistemini alerjileri önlemede savaşa hazırladığı yönündeki önceki araştırmaları destekliyor. “Hijyen hipotezi ” daha önce, gelişmiş ülkelerde giderek daha çok sayıda çocuğun egzama ve saman nezlesi gibi alerjilere yakalanmalarına açıklama getirmek için kullanılmıştı.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ