KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
'Sık dişini biraz' sözü sizi hasta edebilir
'Sık dişini biraz' sözü sizi hasta edebilir
Sağlık
07 Aralık 2011 Çarşamba 14:25
  • 760
  • 0

'Sık dişini biraz' sözü sizi hasta edebilir

Genellikle uykuda görülen diş sıkma hastalığı yani 'bruksizm' stresli yaşayanlarda görülüyor. Bu hastalık, boyun ve sırt ağrıları da yaşatıyor

Vücudumuzda, stresin oluşturduğu etkileri görebileceğimiz ilk yer ağız ve diş bölgesidir. Özellikle aşırı titiz, hassas ve sinirli bir yapıya sahip olan kişilerde bruksizm (Diş sıkma) görülür.

 

UYKUDA GÖRÜLÜR
Genellikle uykuda görülen diş sıkma hastalığı yani bruksizm; diş kayıplarına ve diş eti hastalıklarına neden olurken, baş ve yüz ağrılarını da tetikleyerek ciddi boyun ve sırt ağrıları da yaşatıyor. Eğer bruksizm tedavi edilmezse; ağızdaki diş, dolgu veya porselenlerde kırıklar oluşuyor. Ayrıca çene ekleminde zedelenmeye, yeme zorluklarına ve ağız açamamaya da neden olabiliyor. Diş hekimi Murat Zogun, tedavi sürecini şöyle anlatıyor: "Kişiye özel hazırlanan, koruyucu şeffaf diş sıkma plakları, uyku sırasında dişlerin birbiriyle direkt temasını keserek aşınmayı engeller. Böylece çene eklemini rahatlatır ve ağrıyı ortadan kaldırır. Aşırı sıkma kuvvetlerini önlemesi için, geceleri dişlere takmak üzere 'gece koruyucusu' yapılır. Çoğu vakada hasta; koruyucuyu 6 ay kullandığında diş sıkma alışkanlığını bırakır. Çiğneme kaslarına botoks uygulanarak da kasların kasılması engellenebilir ve 6-9 ay sonra bu uygulama tekrarlanabilir."
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ