Kocaeli Zirve
Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Sağlık
08 Ağustos 2018 Çarşamba 15:07
  • 4758
  • 0

Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…

İster sağlık için olsun, isterse hobi mahiyetinde, hayatımızın hep bir yerinde spora yer vermekteyiz.

Yaptığımız her spor acaba sağlığımızı nasıl etkiliyor veya sağlık için yaptığımız spor, sağlıktan fazlasını mı götürüyor? İşte; 1984 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan,  2001 yılında Göztepe Eğitim Hastanesi’nden Ortopedi ihtisasını alan, Sopalı Eğitim Araştırma Hastanesi, Adapazarı ve ardından İzmit’te özel hastanelerde çalışan ve şuan VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hizmet veren Op. Dr. Erkan GÜNERİ ile spor yaralanmaları üzerine söyleşimizi gerçekleştirdik. Spor yaralanmalarının nedenlerinden, önemsemediğimiz en basit yaralanmaların bile nasıl sonuçlar verdiğini irdeledik. Spor yaralanmalarına aman dikkat diyerek, sorularımızla Ortopedi ve Travmatoloji bölümü Op. Dr. Erkan GÜNERİ…

 

RÖPORTAJ:TÜLAY DURAN

 

-Spor yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

Özellikle yaz aylarında açık alanlarda daha çok spor yapılıyor. Bu açık alanlarda yapılan spordaki yaralanmalar, kışın yapılan spordaki yaralanmalara göre daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre yaralanmaların; profesyonellere göre amatörlerde veya aktif sporla uğraşmayanlarda, daha fazla olduğu görülmüştür. Bu yaralanmaların yüzde 75’şi kişisel sebeplerden oluşmaktadır, geri kalan yüzde 25’şi de çevresel etkenlerdir.

 

“KENDİMİZE UYGUN SPORLARI SEÇERKEN, ÇOK DİKKATLİ DEĞİLİZ.”

-Bu sebepleri nasıl örneklendirebiliriz?

Spor yapılan alanın iyi seçilmemesi ,Spora başlarken ön hazırlık yani yeterince kas esnekliğinin yapılmaması,  süre olarak vücuda çok yüklenilmesi,  donanım olarak da yeterince hazırlık yapılmamasıdır. Örneğin bisiklet sporunda koruma ekipmanlarını kullanmamız gerekiyor, keza son dönemlerde çocukların çok kullandığı, dengenin ön planda olduğu waveboard, poverboard, paten gibi tekerlekler üstünde ve sert zeminde yapılan sporlarda çok sık yaralanmalarla karşılaşıyoruz. Bunun en büyük sebebi de yine koruma ekipmanının kullanılmamasıdır. Bunların haricinde kişinin yaşına bağlı yapacağı sporlar da farklıdır. Özellikle kendimize uygun sporları seçerken çok dikkatli değiliz. Mesela en yaygın yapılan sporlardan biri halı saha maçlardır ki; her yaş grubundan insanlar bu sporu yapmaktadır.  İnsanların en büyük yanılgısı da haftada bir yapılan bu sporda, düzenli spor yaptıkları düşüncesidir. İleri yaş kişilerde kalp hastalığı riski artıyor, yeterince adale esnetmesi ve ön egzersiz yapılmadığında adale yapısı bu spora hazır olmadığından yırtık ile bağ yaralanmaları gibi yaralanmalar olabiliyor. Mutlaka ön hazırlık yapılması gerekmektedir.

 

 

-En sık karşılaştığınız yaralanmalar nelerdir?

Bizim en sık gördüğümüz; eklemlerdeki yumuşak doku travmaları dediğimiz yüzeyel yaralanmalardır. Daha ciddi olanlar bağ yaralanmalarıdır ki; yine halı sahadan örnek vermek gerekirse;  ön çapraz bağ, menüsküs yaralanmaları hatta en son aşama kırıklar sık görülmektedir. Çalışan insanlarda önemli bir durum ise iş gücü kaybıdır. Spor yaralanmalarındaki   iş gücü kaybına ;1 haftaya kadar neden olanlara hafif, üç haftaya kadar olanlara orta şiddetli, üç haftadan daha uzun iyileşme periyodu olan durumlarda ciddi yaralanmalar olarak ifade ediliyor ama çoğu yüzeyel yaralanmalardır.

 

“BASİT GÖRDÜĞÜMÜZ SPOR YARALANMALARI ZAMANLA KRONİKLEŞİYOR.”

-Spor yaralanmalarında en büyük sıkıntı veya yanılgı nedir?

Birçoğumuz bu yaralanmaları yaşıyoruz ve hekime gitmiyoruz. Bu da tedavilerin uzamasına sebep oluyor. Daha da önemlisi ciddiye almayıp basit gördüğümüz spor yaralanmaları zamanla kronikleşiyor. Yaralanma başka bir durum, sakatlık ise başka durumdur. Eğer yaralanmaları uygun tedavi yapmazsanız; bu iş sakatlık boyutuna döner. Tabi bu sakatlıklar da derece derecedir ama sonuç olarak hayat kalitemizi bozuyor.

 

“UZUN SÜRE SOĞUK UYGULAMA CİLT YANIKLARINA SEBEP OLABİLİR”

-Yaralanma durumunda kişinin doktora gitmeden önce yapması gereken uygulamalar nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Yaralanmada ilk yapılacak şey; yaralanan bölgenin koruma altına alınmasıdır. Yani yaptığımız aktiviteye ya da spora devam etmemektir. Çok bilinen soğuk uygulamalarda ise on-on beş dakikayı geçirmememiz gerekir. Çünkü soğuk aynı sıcak gibi yakan bir durumdur. Eğer çok uzun süre soğuk uygulamayı yaparsanız; cilt yanıklarına da neden olabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi hiçbir yaralanmayı hafife almamak lazım. Özellikle ani meydana gelmiş şişlikler, morarmalar bunlar daha ciddi yaralanma olduğunu gösterir, hatta ağrı eşiği yüksek olan hastalar kırık olduğunu anlamayabilir. Mutlaka hekime danışılması gerekiyor.

 

 

“SPORA BAŞLAMADAN ÖNCE BİR HEKİM MUHANESİNDEN GEÇMEK ÖNEMLİDİR.”

-Yaralanmalardan nasıl korunabiliriz?

İlk önce kendimize uygun bir sporu seçmemiz ve mutlaka spora başlamadan önce bir hekim muhanesinden geçmek önemlidir. Mesela yaşımız ileriyse kardiyolojik yönden de bakılması gerekiyor. Çünkü daha ciddi sakatlıklardan öte ölüme bile sebep olabiliyor. Vücudumuzda farkında olmadığımız  yapısal bir  bozukluk (kas kontraktürleri vs)  daha kolay yaralanmalara sebep olabilir, o yüzden genel kontrollerden sonra spora başlamanın çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bazı sporlarda o sporun eğitimini almak zorundasınız ;örneğin teniste uygun açıda doğru pozisyonda topa vuruş yapmıyorsanız sakatlıklara zemin hazırlamış olursunuz. Spor yaptıktan sonra soğuma egzersizleri de önemlidir. Bunlar da sakatlıkları azaltan bir şeydir. Vücutta, aşırı yüklenme sonucu kaslarda laktik asit birikimi oluşuyor, bunu da kas yorgunluğu olarak tanımlıyoruz. Bunların vücuttan atılabilmesi için, spor sonrası soğuma egzersizlerinin yapılması çok önemlidir. Hamlık denilen bir durum var,  uzun süre spor yapmayan birinde vücuda aşırı yüklenmesi sonucu hücresel seviyede hasar meydana gelebiliyor. İnsanlar da bunu spordan 2-3 gün geçtikten sonra çok şiddetli ağrılar yaşayarak anlıyor. O yüzden spor sürelerini iyi ayarlamalı, vücudu çok fazla zorlamadan, vücudumuzun kapasitesini de tanıyarak spor yapmak gerekiyor.

 

-En ciddi spor yaralanmalarını özellikle hangi spor dalında görmekteyiz?

Motor sporları(motocross vs) Adapazarı olsun Kocaeli ilinde olsun çok yaygın yapılan bir spordur. Tabi bu sporda çok ciddi yaralanmaları ve sakatlıkları maalesef görüyoruz. Bazen sizin elinizde olmayabiliyor ama çoğu yaralanmaların sebebi belirttiğimiz gibi kendimizden kaynaklanan ve önlenebilir sebeplerdir. Kırıklar en ciddi yaralanmalardır, genelde kol - bacak ve omurga kırıklarıdır. Bunların da iyileşme süreleri ciddi iş güç kaybına neden olur.

 

 

-İyileşme sürecinden sonra aynı sporu yapabilir miyiz?

Yaralanmalar  bu sporu yapmanıza engel bir durum değildir. Neyi yaptığınızda veya yapmadığınızda  bu yaralanmalar başınıza geldi  iyi araştırmak gerekir. Sporla kalın sağlıklı kalın.

 

“SPOR YARALANMALARINDA BİZİM MÜDAHALEMİZDEN SONRA FİZİK TEDAVİ SÜRECİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR.”

-Son olarak spor yaralanmaları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Dediğim gibi, spor yaralanmalarında mutlaka bir hekime danışılması gerekiyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi olarak,  spor yaralanmalarına karşı her türlü müdahalemiz var. Tabi spor yaralanmalarında bizim müdahalemizden sonra fizik tedavi süreci de çok önemlidir. 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ