KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4216 TL
  • 6.1809 TL
  • 6.9730 TL
Kocaeli Zirve
Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Sağlık
08 Ağustos 2018 Çarşamba 15:07
  • 4972
  • 0

Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…

İster sağlık için olsun, isterse hobi mahiyetinde, hayatımızın hep bir yerinde spora yer vermekteyiz.

Yaptığımız her spor acaba sağlığımızı nasıl etkiliyor veya sağlık için yaptığımız spor, sağlıktan fazlasını mı götürüyor? İşte; 1984 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan,  2001 yılında Göztepe Eğitim Hastanesi’nden Ortopedi ihtisasını alan, Sopalı Eğitim Araştırma Hastanesi, Adapazarı ve ardından İzmit’te özel hastanelerde çalışan ve şuan VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hizmet veren Op. Dr. Erkan GÜNERİ ile spor yaralanmaları üzerine söyleşimizi gerçekleştirdik. Spor yaralanmalarının nedenlerinden, önemsemediğimiz en basit yaralanmaların bile nasıl sonuçlar verdiğini irdeledik. Spor yaralanmalarına aman dikkat diyerek, sorularımızla Ortopedi ve Travmatoloji bölümü Op. Dr. Erkan GÜNERİ…

 

RÖPORTAJ:TÜLAY DURAN

 

-Spor yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

Özellikle yaz aylarında açık alanlarda daha çok spor yapılıyor. Bu açık alanlarda yapılan spordaki yaralanmalar, kışın yapılan spordaki yaralanmalara göre daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre yaralanmaların; profesyonellere göre amatörlerde veya aktif sporla uğraşmayanlarda, daha fazla olduğu görülmüştür. Bu yaralanmaların yüzde 75’şi kişisel sebeplerden oluşmaktadır, geri kalan yüzde 25’şi de çevresel etkenlerdir.

 

“KENDİMİZE UYGUN SPORLARI SEÇERKEN, ÇOK DİKKATLİ DEĞİLİZ.”

-Bu sebepleri nasıl örneklendirebiliriz?

Spor yapılan alanın iyi seçilmemesi ,Spora başlarken ön hazırlık yani yeterince kas esnekliğinin yapılmaması,  süre olarak vücuda çok yüklenilmesi,  donanım olarak da yeterince hazırlık yapılmamasıdır. Örneğin bisiklet sporunda koruma ekipmanlarını kullanmamız gerekiyor, keza son dönemlerde çocukların çok kullandığı, dengenin ön planda olduğu waveboard, poverboard, paten gibi tekerlekler üstünde ve sert zeminde yapılan sporlarda çok sık yaralanmalarla karşılaşıyoruz. Bunun en büyük sebebi de yine koruma ekipmanının kullanılmamasıdır. Bunların haricinde kişinin yaşına bağlı yapacağı sporlar da farklıdır. Özellikle kendimize uygun sporları seçerken çok dikkatli değiliz. Mesela en yaygın yapılan sporlardan biri halı saha maçlardır ki; her yaş grubundan insanlar bu sporu yapmaktadır.  İnsanların en büyük yanılgısı da haftada bir yapılan bu sporda, düzenli spor yaptıkları düşüncesidir. İleri yaş kişilerde kalp hastalığı riski artıyor, yeterince adale esnetmesi ve ön egzersiz yapılmadığında adale yapısı bu spora hazır olmadığından yırtık ile bağ yaralanmaları gibi yaralanmalar olabiliyor. Mutlaka ön hazırlık yapılması gerekmektedir.

 

 

-En sık karşılaştığınız yaralanmalar nelerdir?

Bizim en sık gördüğümüz; eklemlerdeki yumuşak doku travmaları dediğimiz yüzeyel yaralanmalardır. Daha ciddi olanlar bağ yaralanmalarıdır ki; yine halı sahadan örnek vermek gerekirse;  ön çapraz bağ, menüsküs yaralanmaları hatta en son aşama kırıklar sık görülmektedir. Çalışan insanlarda önemli bir durum ise iş gücü kaybıdır. Spor yaralanmalarındaki   iş gücü kaybına ;1 haftaya kadar neden olanlara hafif, üç haftaya kadar olanlara orta şiddetli, üç haftadan daha uzun iyileşme periyodu olan durumlarda ciddi yaralanmalar olarak ifade ediliyor ama çoğu yüzeyel yaralanmalardır.

 

“BASİT GÖRDÜĞÜMÜZ SPOR YARALANMALARI ZAMANLA KRONİKLEŞİYOR.”

-Spor yaralanmalarında en büyük sıkıntı veya yanılgı nedir?

Birçoğumuz bu yaralanmaları yaşıyoruz ve hekime gitmiyoruz. Bu da tedavilerin uzamasına sebep oluyor. Daha da önemlisi ciddiye almayıp basit gördüğümüz spor yaralanmaları zamanla kronikleşiyor. Yaralanma başka bir durum, sakatlık ise başka durumdur. Eğer yaralanmaları uygun tedavi yapmazsanız; bu iş sakatlık boyutuna döner. Tabi bu sakatlıklar da derece derecedir ama sonuç olarak hayat kalitemizi bozuyor.

 

“UZUN SÜRE SOĞUK UYGULAMA CİLT YANIKLARINA SEBEP OLABİLİR”

-Yaralanma durumunda kişinin doktora gitmeden önce yapması gereken uygulamalar nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Yaralanmada ilk yapılacak şey; yaralanan bölgenin koruma altına alınmasıdır. Yani yaptığımız aktiviteye ya da spora devam etmemektir. Çok bilinen soğuk uygulamalarda ise on-on beş dakikayı geçirmememiz gerekir. Çünkü soğuk aynı sıcak gibi yakan bir durumdur. Eğer çok uzun süre soğuk uygulamayı yaparsanız; cilt yanıklarına da neden olabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi hiçbir yaralanmayı hafife almamak lazım. Özellikle ani meydana gelmiş şişlikler, morarmalar bunlar daha ciddi yaralanma olduğunu gösterir, hatta ağrı eşiği yüksek olan hastalar kırık olduğunu anlamayabilir. Mutlaka hekime danışılması gerekiyor.

 

 

“SPORA BAŞLAMADAN ÖNCE BİR HEKİM MUHANESİNDEN GEÇMEK ÖNEMLİDİR.”

-Yaralanmalardan nasıl korunabiliriz?

İlk önce kendimize uygun bir sporu seçmemiz ve mutlaka spora başlamadan önce bir hekim muhanesinden geçmek önemlidir. Mesela yaşımız ileriyse kardiyolojik yönden de bakılması gerekiyor. Çünkü daha ciddi sakatlıklardan öte ölüme bile sebep olabiliyor. Vücudumuzda farkında olmadığımız  yapısal bir  bozukluk (kas kontraktürleri vs)  daha kolay yaralanmalara sebep olabilir, o yüzden genel kontrollerden sonra spora başlamanın çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bazı sporlarda o sporun eğitimini almak zorundasınız ;örneğin teniste uygun açıda doğru pozisyonda topa vuruş yapmıyorsanız sakatlıklara zemin hazırlamış olursunuz. Spor yaptıktan sonra soğuma egzersizleri de önemlidir. Bunlar da sakatlıkları azaltan bir şeydir. Vücutta, aşırı yüklenme sonucu kaslarda laktik asit birikimi oluşuyor, bunu da kas yorgunluğu olarak tanımlıyoruz. Bunların vücuttan atılabilmesi için, spor sonrası soğuma egzersizlerinin yapılması çok önemlidir. Hamlık denilen bir durum var,  uzun süre spor yapmayan birinde vücuda aşırı yüklenmesi sonucu hücresel seviyede hasar meydana gelebiliyor. İnsanlar da bunu spordan 2-3 gün geçtikten sonra çok şiddetli ağrılar yaşayarak anlıyor. O yüzden spor sürelerini iyi ayarlamalı, vücudu çok fazla zorlamadan, vücudumuzun kapasitesini de tanıyarak spor yapmak gerekiyor.

 

-En ciddi spor yaralanmalarını özellikle hangi spor dalında görmekteyiz?

Motor sporları(motocross vs) Adapazarı olsun Kocaeli ilinde olsun çok yaygın yapılan bir spordur. Tabi bu sporda çok ciddi yaralanmaları ve sakatlıkları maalesef görüyoruz. Bazen sizin elinizde olmayabiliyor ama çoğu yaralanmaların sebebi belirttiğimiz gibi kendimizden kaynaklanan ve önlenebilir sebeplerdir. Kırıklar en ciddi yaralanmalardır, genelde kol - bacak ve omurga kırıklarıdır. Bunların da iyileşme süreleri ciddi iş güç kaybına neden olur.

 

 

-İyileşme sürecinden sonra aynı sporu yapabilir miyiz?

Yaralanmalar  bu sporu yapmanıza engel bir durum değildir. Neyi yaptığınızda veya yapmadığınızda  bu yaralanmalar başınıza geldi  iyi araştırmak gerekir. Sporla kalın sağlıklı kalın.

 

“SPOR YARALANMALARINDA BİZİM MÜDAHALEMİZDEN SONRA FİZİK TEDAVİ SÜRECİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR.”

-Son olarak spor yaralanmaları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Dediğim gibi, spor yaralanmalarında mutlaka bir hekime danışılması gerekiyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi olarak,  spor yaralanmalarına karşı her türlü müdahalemiz var. Tabi spor yaralanmalarında bizim müdahalemizden sonra fizik tedavi süreci de çok önemlidir. 

DİĞER HABERLER

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

“Hastalığın belirtileri değil, ana nedenleri yok edilmeli”

Fonksiyonel tıp, her birey için, sağlık sorununun temel nedenlerini ele alarak çözüme bütünsel yaklaşan bir alan. Kronikleşmiş sağlık sorunlarının yanında, koruyucu ve önleyici tıp alanında çalışan Fonksiyonel Tıbbın merkezinde ‘besinler ve beslenme’nin olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. İrem Ergün, “Fonksiyonel tıp; her kişinin genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyor ve bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak, en iyi sonuçları almak için kullanıyor” açıklamasında bulundu.

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

İlkyardımda doğru bilinen yanlışlar

Hasta ve yaralılar için sağlık ekipleri gelene kadar yapılan ilkyardım, yanlış uygulandığında önemli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Günümüzde yardım etme iç güdüsüyle olay yerinde hasta ve yaralıya bilinçsizce yapılan uygulamaların çoğu hastanın hayati durumunu olumsuz yönde etkilediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Yeşim Erçetin Özgürel, “Her yıl sakat kalmalar ve ölümlerin büyük bir bölümü bilinçsizce yapılan ilkyardım müdahalelerinden kaynaklanıyor, ilkyardımın son yardım olmaması için hasta ya da yaralıya doğru uygulamalar yapılması gerekiyor“ şeklinde konuştu.

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Mide yanması için içilen süt ülseri arttırabilir

Toplumun yaklaşık yüzde 10’unun, hayat boyunca herhangi bir dönemde peptik ülser (mide iç zarında ya da bağırsakta oluşan yara) hastalığı geçirdiği tahmin ediliyor. Ülserin bazen hiçbir belirti vermeden kanama ve delinme gibi durumlara neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Gülçin Polat, “Ülser tedavisi için önerilen bazı kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek fayda yerine zarar verebilir. Özellikle sonbahar ve bahar aylarında sıklığı artan ülser belirtileri fark edilir edilmez bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı” dedi.

'Ameliyatta enfeksiyon kaptı’  iddiası

'Ameliyatta enfeksiyon kaptı’  iddiası

Kartepe ilçesinde yaşayan ve beyincik tümörü teşhisi konulduktan sonra İstanbul'daki eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyata alınan Gürkan Güney'in (16), burada enfeksiyon kaptığı, tümörün tamamının alınmadığının tespiti üzerine de özel bir hastanede tekrar ameliyat edildiği iddia edildi. Hastalığı nedeniyle konuşamayan, yürüyemeyen, görme kaybı yaşayan Gürkan Güney'in kemoterapi tedavisi gördüğü belirtildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ