Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…
Sağlık
08 Ağustos 2018 Çarşamba 15:07
  • 4511
  • 0

Spor yaralanmalarına DİKKAT!... SAKATLIK BOYUTUNA DÖNEBİLİR…

İster sağlık için olsun, isterse hobi mahiyetinde, hayatımızın hep bir yerinde spora yer vermekteyiz.

Yaptığımız her spor acaba sağlığımızı nasıl etkiliyor veya sağlık için yaptığımız spor, sağlıktan fazlasını mı götürüyor? İşte; 1984 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan,  2001 yılında Göztepe Eğitim Hastanesi’nden Ortopedi ihtisasını alan, Sopalı Eğitim Araştırma Hastanesi, Adapazarı ve ardından İzmit’te özel hastanelerde çalışan ve şuan VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde hizmet veren Op. Dr. Erkan GÜNERİ ile spor yaralanmaları üzerine söyleşimizi gerçekleştirdik. Spor yaralanmalarının nedenlerinden, önemsemediğimiz en basit yaralanmaların bile nasıl sonuçlar verdiğini irdeledik. Spor yaralanmalarına aman dikkat diyerek, sorularımızla Ortopedi ve Travmatoloji bölümü Op. Dr. Erkan GÜNERİ…

 

RÖPORTAJ:TÜLAY DURAN

 

-Spor yaralanmalarının nedenleri nelerdir?

Özellikle yaz aylarında açık alanlarda daha çok spor yapılıyor. Bu açık alanlarda yapılan spordaki yaralanmalar, kışın yapılan spordaki yaralanmalara göre daha fazladır. Yapılan araştırmalara göre yaralanmaların; profesyonellere göre amatörlerde veya aktif sporla uğraşmayanlarda, daha fazla olduğu görülmüştür. Bu yaralanmaların yüzde 75’şi kişisel sebeplerden oluşmaktadır, geri kalan yüzde 25’şi de çevresel etkenlerdir.

 

“KENDİMİZE UYGUN SPORLARI SEÇERKEN, ÇOK DİKKATLİ DEĞİLİZ.”

-Bu sebepleri nasıl örneklendirebiliriz?

Spor yapılan alanın iyi seçilmemesi ,Spora başlarken ön hazırlık yani yeterince kas esnekliğinin yapılmaması,  süre olarak vücuda çok yüklenilmesi,  donanım olarak da yeterince hazırlık yapılmamasıdır. Örneğin bisiklet sporunda koruma ekipmanlarını kullanmamız gerekiyor, keza son dönemlerde çocukların çok kullandığı, dengenin ön planda olduğu waveboard, poverboard, paten gibi tekerlekler üstünde ve sert zeminde yapılan sporlarda çok sık yaralanmalarla karşılaşıyoruz. Bunun en büyük sebebi de yine koruma ekipmanının kullanılmamasıdır. Bunların haricinde kişinin yaşına bağlı yapacağı sporlar da farklıdır. Özellikle kendimize uygun sporları seçerken çok dikkatli değiliz. Mesela en yaygın yapılan sporlardan biri halı saha maçlardır ki; her yaş grubundan insanlar bu sporu yapmaktadır.  İnsanların en büyük yanılgısı da haftada bir yapılan bu sporda, düzenli spor yaptıkları düşüncesidir. İleri yaş kişilerde kalp hastalığı riski artıyor, yeterince adale esnetmesi ve ön egzersiz yapılmadığında adale yapısı bu spora hazır olmadığından yırtık ile bağ yaralanmaları gibi yaralanmalar olabiliyor. Mutlaka ön hazırlık yapılması gerekmektedir.

 

 

-En sık karşılaştığınız yaralanmalar nelerdir?

Bizim en sık gördüğümüz; eklemlerdeki yumuşak doku travmaları dediğimiz yüzeyel yaralanmalardır. Daha ciddi olanlar bağ yaralanmalarıdır ki; yine halı sahadan örnek vermek gerekirse;  ön çapraz bağ, menüsküs yaralanmaları hatta en son aşama kırıklar sık görülmektedir. Çalışan insanlarda önemli bir durum ise iş gücü kaybıdır. Spor yaralanmalarındaki   iş gücü kaybına ;1 haftaya kadar neden olanlara hafif, üç haftaya kadar olanlara orta şiddetli, üç haftadan daha uzun iyileşme periyodu olan durumlarda ciddi yaralanmalar olarak ifade ediliyor ama çoğu yüzeyel yaralanmalardır.

 

“BASİT GÖRDÜĞÜMÜZ SPOR YARALANMALARI ZAMANLA KRONİKLEŞİYOR.”

-Spor yaralanmalarında en büyük sıkıntı veya yanılgı nedir?

Birçoğumuz bu yaralanmaları yaşıyoruz ve hekime gitmiyoruz. Bu da tedavilerin uzamasına sebep oluyor. Daha da önemlisi ciddiye almayıp basit gördüğümüz spor yaralanmaları zamanla kronikleşiyor. Yaralanma başka bir durum, sakatlık ise başka durumdur. Eğer yaralanmaları uygun tedavi yapmazsanız; bu iş sakatlık boyutuna döner. Tabi bu sakatlıklar da derece derecedir ama sonuç olarak hayat kalitemizi bozuyor.

 

“UZUN SÜRE SOĞUK UYGULAMA CİLT YANIKLARINA SEBEP OLABİLİR”

-Yaralanma durumunda kişinin doktora gitmeden önce yapması gereken uygulamalar nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir?

Yaralanmada ilk yapılacak şey; yaralanan bölgenin koruma altına alınmasıdır. Yani yaptığımız aktiviteye ya da spora devam etmemektir. Çok bilinen soğuk uygulamalarda ise on-on beş dakikayı geçirmememiz gerekir. Çünkü soğuk aynı sıcak gibi yakan bir durumdur. Eğer çok uzun süre soğuk uygulamayı yaparsanız; cilt yanıklarına da neden olabiliyorsunuz. Ama dediğim gibi hiçbir yaralanmayı hafife almamak lazım. Özellikle ani meydana gelmiş şişlikler, morarmalar bunlar daha ciddi yaralanma olduğunu gösterir, hatta ağrı eşiği yüksek olan hastalar kırık olduğunu anlamayabilir. Mutlaka hekime danışılması gerekiyor.

 

 

“SPORA BAŞLAMADAN ÖNCE BİR HEKİM MUHANESİNDEN GEÇMEK ÖNEMLİDİR.”

-Yaralanmalardan nasıl korunabiliriz?

İlk önce kendimize uygun bir sporu seçmemiz ve mutlaka spora başlamadan önce bir hekim muhanesinden geçmek önemlidir. Mesela yaşımız ileriyse kardiyolojik yönden de bakılması gerekiyor. Çünkü daha ciddi sakatlıklardan öte ölüme bile sebep olabiliyor. Vücudumuzda farkında olmadığımız  yapısal bir  bozukluk (kas kontraktürleri vs)  daha kolay yaralanmalara sebep olabilir, o yüzden genel kontrollerden sonra spora başlamanın çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Bazı sporlarda o sporun eğitimini almak zorundasınız ;örneğin teniste uygun açıda doğru pozisyonda topa vuruş yapmıyorsanız sakatlıklara zemin hazırlamış olursunuz. Spor yaptıktan sonra soğuma egzersizleri de önemlidir. Bunlar da sakatlıkları azaltan bir şeydir. Vücutta, aşırı yüklenme sonucu kaslarda laktik asit birikimi oluşuyor, bunu da kas yorgunluğu olarak tanımlıyoruz. Bunların vücuttan atılabilmesi için, spor sonrası soğuma egzersizlerinin yapılması çok önemlidir. Hamlık denilen bir durum var,  uzun süre spor yapmayan birinde vücuda aşırı yüklenmesi sonucu hücresel seviyede hasar meydana gelebiliyor. İnsanlar da bunu spordan 2-3 gün geçtikten sonra çok şiddetli ağrılar yaşayarak anlıyor. O yüzden spor sürelerini iyi ayarlamalı, vücudu çok fazla zorlamadan, vücudumuzun kapasitesini de tanıyarak spor yapmak gerekiyor.

 

-En ciddi spor yaralanmalarını özellikle hangi spor dalında görmekteyiz?

Motor sporları(motocross vs) Adapazarı olsun Kocaeli ilinde olsun çok yaygın yapılan bir spordur. Tabi bu sporda çok ciddi yaralanmaları ve sakatlıkları maalesef görüyoruz. Bazen sizin elinizde olmayabiliyor ama çoğu yaralanmaların sebebi belirttiğimiz gibi kendimizden kaynaklanan ve önlenebilir sebeplerdir. Kırıklar en ciddi yaralanmalardır, genelde kol - bacak ve omurga kırıklarıdır. Bunların da iyileşme süreleri ciddi iş güç kaybına neden olur.

 

 

-İyileşme sürecinden sonra aynı sporu yapabilir miyiz?

Yaralanmalar  bu sporu yapmanıza engel bir durum değildir. Neyi yaptığınızda veya yapmadığınızda  bu yaralanmalar başınıza geldi  iyi araştırmak gerekir. Sporla kalın sağlıklı kalın.

 

“SPOR YARALANMALARINDA BİZİM MÜDAHALEMİZDEN SONRA FİZİK TEDAVİ SÜRECİ DE ÇOK ÖNEMLİDİR.”

-Son olarak spor yaralanmaları hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Dediğim gibi, spor yaralanmalarında mutlaka bir hekime danışılması gerekiyor. VM Medical Park Kocaeli Hastanesi olarak,  spor yaralanmalarına karşı her türlü müdahalemiz var. Tabi spor yaralanmalarında bizim müdahalemizden sonra fizik tedavi süreci de çok önemlidir. 

DİĞER HABERLER

Bayram öncesi Sağlık Bakanlığı uyardı!

Bayram öncesi Sağlık Bakanlığı uyardı!

Sağlık Bakanlığı, Kurban Bayramı'na ilişkin sağlık bilgi notu paylaştı. Kurban etinin muhafazası ve tüketilmesine ilişkin uyarıların olduğu bilgi notunda, "Etler ızgarada pişirilirken, ateş, eti yakmayacak ve "kömürleşme" sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek ateş, yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır. Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı unutulmamalıdır" denildi.

14 bin çocuk ölebilir!

14 bin çocuk ölebilir!

'Aşıların içinde alüminyum var, bu ileride Alzheimer tehlikesini ortaya çıkarır, aşıda domuz ürünü var' tartışmaları sonrası çocuğuna aşı yaptırmayan aile sayısının 23 bine ulaşması, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. 2016 yılında 11 bin olan aşıyı reddeden aile sayısının 2017’de 23 bine çıktığını kaydeden Sağlık Bakanlığı kaynakları, bu sayının aynı hızla artmaması için tedbirler alındığını bildirdiler.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ