KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Türk doktorlardan burunda devrim
Türk doktorlardan burunda devrim
Sağlık
07 Eylül 2009 Pazartesi 09:11
  • 1435
  • 0

Türk doktorlardan burunda devrim

Türk doktorlardan burunda devrim Çekicle burun kırma devri kapandı. Türk doktorların yaptığı cihaz için dünya doktorları sıraya girdi. İşte gurur veren adım;

Estetik plastik cerrahi uzmanı Dr. Yakup Avşar, tasarladığı tıbbi aletlerle kırmadan ve tampon kullanmadan başarılı burun ameliyatları gerçekleştirmeyi başardı.

Levent'teki bir klinikte uluslararası hizmet veren Uzm. Dr. Avşar, burun ameliyatlarından olumlu sonuç almanın her zaman mümkün olmadığını, ameliyat sonrasında ise burunda revizyon ve çökme gibi sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Klasik burun ameliyatlarında doktorun keskiyi, hemşirenin ise çekici tuttuğunu bunun da kontrolü imkansızlaştırdığını ifade eden Avşar, klasik ameliyatlarda kırılan burna tampon uygulandığını, burnun iyileşme süresinin çok uzun sürdüğünü, ameliyatın ardından da yüzde şiş ve morluklar oluştuğunu kaydetti.

Yaklaşık 5 yıl önce çekiç ve keski kullanılan ameliyatlarla ilgili yapılabilecekler üzerinde düşündüğü dönemde, bir fuardan diş hekimlerinin kullandığı mikro motorlu cihazlar aldığını kaydeden Uzm. Dr. Avşar, sözlerini şöyle sürdürdü.

CİHAZ İSVİÇRE'DE ÜRETİLECEK

''Bu cihazlar için özel başlıklar tasarladım ve burun ameliyatı yapmaya başladım. Sonuçlar iyi olunca başlıkları geliştirerek bugün sıfır hataya yakın ameliyatlar yapar duruma geldim. Burun ameliyatlarında mikro kesme ve törpüleme yöntemini ilk kullanan benim. Mikro motorlu cihazlara 12 adet başlık tasarladım. Bunlar tamamen Yakup Avşar ürünleridir. Doku hasarı oluşturmadan işlem yapan çok ince ve hassas başlıklar. Bunların, İsviçre'de dünyanın en büyük firmasında seri üretimi yapılacak. Prototiplerini bu ay getirecekler ve ben onay verdikten sonra tasarladığım başlıkların seri üretimi yapılacak.''

GÖRÜNTÜLÜ BURUN AMELİYATI

Burun estetiği kazalarının ''kesme ve törpüleme yöntemi'' ile tarihe karışacağını belirten Avşar, ameliyatlarda video endoskopi yöntemini kullandıklarını, operasyonu gördükleri için de hata oranının sıfıra yakın olduğunu söyledi.

Eskiden tamamen eğri burunları ameliyat ederken garanti veremediklerine de işaret eden Avşar, bugün ise hastalarla konuşarak garanti verdiklerini, ameliyat sırasında ise istedikleri dokuyu arzu ettikleri şekilde aldıklarını kaydetti.

Söz konusu sistemle hastanın burnunun kırılmadığına dikkati çeken Avşar, ''Bu sistemle ameliyat olan kişi bir hafta sonra işe başlayabiliyor. Burna tampon uygulanmıyor. Ayrıca göz altlarında morluklar oluşmuyor'' dedi.

TÜRK DOKTOR, DÜNYAYA EĞİTİM VERECEK

Çeşitli ülkelerden cerrahların Türkiye'ye gelerek sistem hakkında kendisinden eğitim almak istediklerini, gelecek dönemde bazı eğitim programları düzenlemek istediğini ifade eden Avşar, ''Gelecekte burun cerrahisi konusunda ultra modern yöntemler dünyaya Türkiye'den yayılacak'' dedi.

Avşar, kullandığı yöntemin bir devrim olduğunu, ancak sistemin oturması için zamana ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ