KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1025 TL
  • 6.5870 TL
  • 7.8694 TL
Kocaeli Zirve
Ülkece antidepresan bağımlısı olduk!
Ülkece antidepresan bağımlısı olduk!
Sağlık
14 Şubat 2020 Cuma 09:30

Ülkece antidepresan bağımlısı olduk!

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin'in yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de 2003-2019 yılında hastanelere başvuru sayısında yaşanan artışa dikkat çekti.

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin'in yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de 2003-2019 yılı arasında hastaneye başvuru sayısı en fazla artan ülke oldu. Bu süre içinde psikiyatri kliniklerine başvuran 8 milyon insanın yüzde 69'u kadın. Antidepresan kullanan sayısı ise 14 milyondan 55 milyona çıktı. Dr. Fikret Şahin "Toplumun ruhsal sağlığı ekonomik refah ile doğrudan ilişkili. Bir toplumda geçim koşulları zorlaştıkça huzursuzluk, endişe, kaygıya bağlı olarak ruhsal sağlık da bozulmaya başlar. Rakamlar toplumsal olarak sağlığımızın bozulduğunu gösteriyor" dedi. CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin AKP'nin iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihinden itibaren , hastaneye başvuru sayısı, kişi başı hekime başvuru oranı, acil servislere başvuru, psikiyatri kliniklerine başvuru sayısı, kullanılan antidepresan ilaç sayısı, kanserden ölüm, çekilen MR, BT ve USG gibi görüntüleme oranlarının çok arttığını söyledi. Verileri Sağlık Bakanlığı 2018 istatistiklerinden aldığını belirten Şahin, "Türk halkının sağlığıyla oynadılar. Sağlığı ticaret aracı haline getirdiler" ifadesini kullandı.

VATANDAŞ RAHATSIZ

Fikret Şahin, "AKP döneminde Daha fazla hasta olmuş, daha fazla acil servisi gitmiş, daha fazla depresyona girmiş, daha fazla antidepresan ve sinir ilaçları kullanmış, daha fazla kanser olmuş, daha fazla radyasyon almıştır. Sonuç olarak AKP iktidarının sağlığa zararlı olduğu görüldü.  Bu iktidarların tıp literatüründe  depresyon ve kansere sebep olan faktörler arasında kabul edilebileceğini söyleyebiliriz.

DİĞER HABERLER

Corona virüsünden ölenlerin sayısı bin 869’a yükseldi

Corona virüsünden ölenlerin sayısı bin 869’a yükseldi

Çin'de ortaya çıkmasının ardından diğer ülkelere de yayılan korona virüsü nedeniyle ölenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, pazartesi günü 98 ölüm ve bin 886 yeni vakanın kayıtlara geçtiğini açıklarken, ülke genelindeki toplam vaka sayısı ise 72 bin 436'ya çıktı. Komisyon, dün ayrıca bin 701 hastanın taburcu edildiği bilgisini de aktardı. Salgının merkezi olan Hubei eyaletinde ise dün bin 807 yeni vaka görülürken, 93 can kaybı meydana geldi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ