KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Anadolu Oyunları nefes kesiyor
Anadolu Oyunları nefes kesiyor
Salon Sporları
02 Aralık 2011 Cuma 12:36
  • 712
  • 0

Anadolu Oyunları nefes kesiyor

Çayırova Belediyesi’nin sosyal ve kültürel içerikli bir projesi olan Anadolu Oyunları Uygulama Merkezi’nde açık alan eğitimleri başladı.

Anadolu Oyunları Uygulama Merkezi`nin eğitimlerine başlayan belediye eğitimlerinin startını İstiklal İlköğretim Okulu`nda verildi


ÇOCUKLAR ÇOK MUTLU
Kapalı alan ve açık alan olmak üzere iki bölümden oluşan uygulama merkezinin ilk eğitimleri açık alan eğitimleri olarak verilmeye başlandı. Çayırova Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü`nce hayata geçirilen proje çerçevesinde açık alan eğitimleri Çayırova Belediyesi tarafından görevlendirilen Anadolu oyunları eğitmeni ve beden eğitimi öğretmeni Neşe Candan nezaretinde gerçekleştiriliyor. İlk etapta İstiklal İlköğretim Okulu`nda uygulanmaya başlayan proje çerçevesinde 1. 2. ve 3. ‘cü sınıfları eğitime tabi tutan Candan, 600 oyun içerisinden 1. sınıflara “Top Taşıma”, 2. sınıflara “Tabak Toplama” ve 3. ‘cü sınıflara “Kayan Top” oyunlarını uygulatıyor.


TAKIM ÇALIŞMASI
600 oyundan seçilen, takım halinde ve bireysel olmak üzere öğrencilere aktarılacak oyunların eğitiminin startının verilmesi ile birlikte ilk üç sınıfa çeşitli oyunlarda eğitim veren Candan, her ders farklı oyunlarda çocukların yeteneklerini ölçtüklerini belirtirken, çocuklarda kuvvet, çabukluk ve koordinasyon gibi temel faktörleri de ortaya çıkardıklarını ifade etti. Ayrıca çocukların uygulanan oyunlar ile birlikte birlik ve beraberlik, kazanma ve kaybetme duygularının kontrolünü sağlama, özgüven duygularının gelişimini sağlama gibi faktörlerinde geliştiğini belirten Candan, yapılan tüm eğitimlerin hem beden eğitimi açısından hemde çabukluk, kuvvet ve koordinasyon gibi becerilerin büyük bir önem arz ettiğini belirtti.


GÜNAY`DAN YAKIN TAKİP
İstiklal İlköğretim Okulu`nda başlayan Anadolu Oyunları Uygulama Merkezi projesinin açık alan eğitimlerini yerinde takip eden belediye başkan yardımcısı Nizamettin Günay, unutulan oyunların çocuklara yeni becerilerle geri kazandırılmasının sosyal ve kültürel açıdan önemli bir çalışma olduğunu belirtti. Anadolu`nun en güzel oyunlarının uygulama merkezinde tekrar hayat bulacağını vurgulayan Günay, açık alan oyunlarının yanı sıra kapalı alan oyunlarının da yapılacağını söyledi. İstiklal İlköğretim Okulu bahçesinde inşaat çalışmaları devam eden Anadolu Oyunları Uygulama Merkezi binası hakkında da bilgiler aktaran Günay, kısa süre içerisinde kapalı alan olarak planlanan binanın tamamlanacağını belirtti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ