KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Marmara Turu’na BRİSA damgası
Marmara Turu’na BRİSA damgası
Salon Sporları
02 Kasım 2010 Salı 13:07
  • 864
  • 0

Marmara Turu’na BRİSA damgası

Şile-Kefken etabıyla başlayan Uluslararası 1. Marmara Bisiklet Turu’nun birincisi, Kocaeli Brisa Spor’dan Kemal Küçükbay oldu

ŞİLE`DEN START ALDI
Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) tarafından ilki düzenlenen Uluslararası Marmara Bisiklet Turu, Şile`de başladı. 4 etaptan oluşan turun ilk etabını oluşturan Şile-Kefken koşusu, Şile Meydanı`nda Kaymakam Şükrü Görücü`nün damalı bayrağı havaya kaldırmasıyla start aldı.

 

GRUP BÖLÜNDÜ
Marmara Turu boyunca toplam 522 kilometre pedal çevirecek olan 6 ülkeden 63 sporcu, sağanak yağmurla birlikte Şile`den toplu çıkış yaptı. İnişli çıkışlı yolda ve yağmur altında gerçekleşen yarışta grup halinde koşan sporcular, 22.5 kilometrede koparak küçük gruplara bölündü.

 

İLK ETABI PARSELLEDİK
Yarışı önde götüren 7 sporcu 2 saat 48 dakikada bitiş çizgisine ulaştı, 02.48.53 süreyle Kocaeli Brisa Spor`dan Kemal Küçükbay etabın birincisi oldu. İkinciliği aynı takımdan 02.49.53 süreyle Mert Mutlu elde ederken, 02.48.54 süreyle Kocaeli Lassa Spor`dan Adil Kurkut üçüncü olarak tamamladı.

 

2. ETAP KOŞULAMADI!
Türkiye Bisiklet Federasyonu (TBF) tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Marmara Bisiklet Turu (Tour Of Marmara), turun 2. etabı olan 126 kilometrelik Kefken-Akçakoca yarışı, sel ve fırtına engeline takıldı. Hava şartlarını göz önüne alan Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) komiseri Yeoshua Kopitko, yarışın 2. etabını iptal etti.

 

OTELDE KONAKLADILAR
Gece yağan sağanak yağış ile birlikte gelen fırtına, Kefken`den Kandıra, Kocaeli ve Sakarya`ya giden tüm yolları ulaşıma kapattı. Fırtına nedeniyle devrilen ağaçlar ve sel nedeniyle taşan derelerin nehre dönüşmesi ulaşıma geçit vermedi. Geceyi Kefken Nicomedia Otel ve Liman Otel`de geçiren 63`ü sporcu olmak üzere 120 kişiden oluşan kafile, saat 11.00`da start alacak olan Kefken-Akçakoca Yarışı için hazırlık yapmıştı., UCI Komiseri Yeoshua Kopitko, hava şartlarının olumsuz olduğu gerekçesiyle Uluslar arası 1. Marmara Bisiklet Turu`nun 2. etabını iptal etti.

 

3. ETAP AKÇAKOCA - ADAPAZARI
Uluslararası 1. Marmara Bisiklet Turu`nun üçüncü bölümünde Akçakoca-Adapazarı etabı koşuldu. Saat 11.00`de Akçakoca`dan start alan yarışın henüz başlarında zaman zaman küçük kaçmalar yaşansa da sporcular grup halinde Düzce`ye ulaştı. Koşunun 50. kilometresinde Kocaeli Brisa Spor`dan Nazım Bakırcı ve Suriye takımından Fadı Khanshikhani, gruptan kaçarak öne geçti.

 

UZUN VE HEYECANLIYDI
Yarışın liderliğini 54. kilometreye kadar götüren 2 sporcu, grupla aralarındaki mesafeyi 1 dakika 20 saniyeye çıkardı. 74. kilometreye geçildiğinde ana gurup, önde koşan iki sporcuyu yakaladı. Grubun içerisinde Suriye, Alman, Gürcistan, Konya Şeker Spor ve Kocaeli Brisa Spor takımlarından 7 sporcu atağa geçti. Yarışı önde götüren 7 sporcu arasından Alman sporcu, 100. kilometrede geri kalırken, yarışın son 3. kilometresinde Konya Şeker Sporlu Serhan Sert, yorulunca temposunu düşürdü.

 

BİRİNCİ LASSA`DAN NEVZAT KIRAL
5 sporcu arasında birincilik için Adapazarı çevre yolunda kıyasıya bir mücadele başladı. Birinciliği 02.54.23 süreyle Kocaeli Lassa Spor`dan Nevzat Kıral, ikinciliği aynı süreyle Suriye takımından Hasanın Omar, üçüncülüğü ise 02.54.35 süreyle Kocaeli Brisa Spor`dan Uğur Marmara elde etti. Etabın genel klasman sıralamasında sarı mayonun sahibi Kocaeli Brisa Spor`dan Kemal Küçükbay oldu.

 

MUSTAFA ESEN ÖDÜLLENDİRDİ
Yine Kocaeli Brisa Spor`dan Mert Mutlu, yokuş primi birinciliğiyle kırmızı mayo, Lassa takımından ise Nevzat Kıral, en iyi sprint birincisi olarak yeşil mayo giydi. Etabın birincisi Nevzat Kıral`a madalyasını Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa Esen, ikinci olan Hasan Omar`ın madalyasını Adapazarı Vali Yardımcısı Hikmet Dinç ve üçüncü olan Uğur Marmara`nın madalyasını Adapazarı Büyük Şehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu taktı.

 

4. ETABI MUSTAFA BÜYÜK BAŞLATTI
Saat 11.00`da Sakarya Kent Meydanı`nda Vali Mustafa Büyük`ün startı vermesiyle 49 sporcu çıkış yaptı. Şehir merkezi çıkılmadan 4 yarışçı atak yaparak 10 kilometre boyunca liderliği önde götürdü. 23. kilometrede ana grubun yetişmesiyle tek grup halinde yarışı saatte ortalama 40 kilometre hızla sürdüren sporcular, zaman zaman yokuş inişlerinde bu hızlı 100 kilometreye ulaştırdı.

 

60 KİLOMETRE LİDERLİK
48. kilometrede gruptan koparak öne geçen Kocaeli Brisa Spor`dan Stefan Koychev Hristov ve Georgi Petrovgeorgiev, koşuyu bitiş çizgisine kadar birlikte götürdü. Ana gurupla aralarında 1.5 dakika mesafe bırakmayı başaran iki sporcudan Stefan Koychev Hristov, 02.37.51 süreyle etabın birincisi oldu. Yarışı aynı süreyle Georgi Petrovgeorgiev ikinci, Suriye`li Fadi Khanshikhoni ise 02.39.28 süreyle üçüncü olarak tamamladı.
 
 

TURUN ŞAMPİYONU KÜÇÜKBAY
Şile-Kefken etabında hem etabın hem genel klasman birincisi olan ve sarı mayo giyen Kocaeli Brisa Spor`dan Kemal Küçükbay, 3. ve 4. etap sonunda da sarı mayoyu elinden bırakmadı. Küçükbay, Uluslararası 1. Marmara Bisiklet Turu`nun şampiyonu olurken, en iyi sprintçisi olarak da yeşil mayo giydi. Turun en iyi yokuş tırmanıcısı ise aynı takımdan 35 yaşındaki Mert Mutlu oldu. Mutlu, kürsü sevincini çocukları Polensu(10) ve Pamirsu(5) paylaştı.

 

MAYOYU TOPACA GİYDİRDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen ödül töreninde turun şampiyonu Kemal Küçükbay`ın sarı mayosunu Kocaeli Valisi Ercan Topaca giydirdi. Turun en iyi yokuş tırmanışçısı Mert Mutlu`nun kırmızı mayosunu Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci ve en iyi sprintçi Küçükbay`ın mayosunu Gençlik ve Spor İl Müdürü Kenan Malkoç takdim etti. Etabın Hristov`un birincilik madalyasını Vali Topaça, Petrovgeorgiev`in ikincilik madalyasını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Khanshikhoni`nin üçüncülük madalyasını TBF Başkanı Emin Müftüoğlu taktı.


 

GENEL TAKIM KLASMANI
1. Brisaspor
2. Lassa
3. Suriye

 

GENEL FERDİ KLASMAN
1. Kemal Küçükbay (Brisaspor)
2. Mert Mutlu (Brisaspor)
3. Adil Kurkut (Brisaspor)

SPRİNT ŞAMPİYONU: Kemal Küçükbay (Brisaspor)

TIRMANIŞ ŞAMPİYONU: Mert Mutlu (Brisaspor)
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ