KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Ali Karadeniz Cumhurbaşkanı’na seslendi
Ali Karadeniz Cumhurbaşkanı’na seslendi
Sektör
Nabi Yazıcı
11 Ocak 2019 Cuma 20:06
  • 937
  • 0

Ali Karadeniz Cumhurbaşkanı’na seslendi

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, yarın Kocaeli’ne gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup hazırladı ve basın yoluyla sesleniş yaptı. Karadeniz, seslenişlnde Yenikapı konuşmasında söylenen KDV oranlarının taşıyıcı esnaf için yüzde 18’den, yüzde 1.5’a indirileceğinin söylendiğini, bu müjdeli haberi beklediklerini söyledi.

Karadeniz seslenişini şu cümlelerle gerçekleştirdi;

“Değerli Cumhurbaşkanımız,

Amacı   sadece rızkını  helalinden  temin ederek , hayatta ve ayakta kalabilme mücadelesi veren toplu taşıma   esnafının  muhterem şahsınıza arzuhalidir;

 Daha üst bir makam yok ki ahvalimizi anlatabilelim. Esnafımızın  faaliyetlerini sürdürebilmeleri  ülkemizin içinden geçtiği bu zor süreçte ekonomik şartlara bağlı olarak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Sevindirici olan tarafı  baş vurduğumuz merciler  hep umut verici konuşmuşlar ve Şahsınızın  İstanbul Yenikapı’daki  İftar programında Esnafımızın sıkıntılarına kulak vermiş olmanızın neticesi olarak yasal düzenlemeler yapılmış, ücretsiz yapılan toplu taşıma desteğine bir nebze  artış yapılmış ve öğrenci  ücretlerine ve  ücretsiz taşımalara belediyelerce destek verilmesi  karara bağlanmış ve çoğu illerde Belediyelerce  uygulaması başlamış bulunmaktadır. Kocaeli’de ücretsizlerin tamamı için olmasa da en azından öğrenci destek ödemesi yapılmaktadır.Diğer Büyükşehirlerdeki uygulamaların aynısının  Kocaeli içinde zamana yayarak uygulanacağı umudunu taşımaktayız ve bu konu hakkındaki  çalışmalarımız Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi ile  sürdürülmektedir.Yenikapı iftar programında konuşulup  esnafımızı umutlandıran  ve hakikaten  bayağı bir nefes aldıracak  en önemli husus    KDV  de yapılacak %18 den %1,5 oranına yapılacak indirim. Yılbaşından sonra uygulamaya geçileceği sözü verilmişken  bu konu hakkında şu  ana kadar atılmış herhangi somut bir adım bulunmamaktadır. Yazımızın başında da arzettiğimiz üzere   Esnafımız sadece hayatta ve ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Faaliyetlerimizi sürdürürken yaşadığımız sıkıntıları  bizler dile getirmekten sizde dinlemekten usandığınızın farkındayız. Anayasamızın  173.maddesi(Esnaf ve sanatkarların korunması kanunu“Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır“der.Yine Anayasamızın 18.Maddesi“Hiç kimse zorla çalıştırılamaz angarya yasaktır“(Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içinde çalıştırmalar;Olağan üstü hallerde  vatandaşlardan istenecek hizmetler ;Ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı anlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları,zorla çalıştırma sayılmaz) der.

Bizler bu toplumun bir parçası ve hizmetkarıyız. Derdi sadece rızkını kazanmak olan bu esnaf yaşadığı ekonomik zorluklar karşısında artık faaliyetlerini sürdüremez duruma gelmiştir.Yukarıda zikredilen kanun maddeleri  esnafın sorumlulukları olduğu kadar Devletinde esnafına sahip çıkma ve koruma zorunluluğu olduğunun apaçık delilidir.Muallakta kalan KDV indirimi konusu esnafın umutla beklediği ve esnafı rahatlatacak bir konudur.Gelir desteği adı altında Belediyelerce esnafa  yapılan ödemeler gibi esnaf lehine olan güzel gelişmenin  aynısının KDV indirimi konusunda gerekli yasal alt yapının yapılarak bir an önce hayata  geçirilmesi arzuhalimizdir.Saygılarımızı sunar,hürmetlerimizi arz ederiz.

Selam ve dua ile. “

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ