KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7416 TL
  • 6.3247 TL
  • 7.1251 TL
Kocaeli Zirve
Başarılara imza atan Efza, tutulamıyor
Başarılara imza atan Efza, tutulamıyor
Sektör
Nabi Yazıcı
20 Nisan 2019 Cumartesi 12:50
  • 1364
  • 0

Başarılara imza atan Efza, tutulamıyor

Bayan jokey olarak girdiği yarışlarda başarılara imza atan Efza Tutucu, adeta at yarışlarının efsanesi olmaya başladı. Çok sevdiği binicilik ve atlarla ilgili kendisini çok iyi yetiştiren Efza Tutucu, gelecek vadeden bir binici.

Atlarla ilgili bilgi ve deneyim olarak kendisini donatan Efza Tutucu, zevk alarak yaptığı binicilik hakkında da çeşitli bilgiler veriyor. Efza Tutucu’nun bu konuda aktardığı bilgiler meraklıları için de önem taşıyor. Bu bilgilere göre, “Atlı dayanıklılık Binicilik Federasyonuna bağlı bir disiplindir. İngilizce endurance olarak bilinir. At ile binicinin sürat ve dayanma yeteneğinin test edildiği bir yarışmadır. Binici, atın yürüyüş temposunu ve atın arazide uygun kullanımını bilmelidir. Fei' ın (Dünya Binicilik Federasyonu) yönetmeliğine göre 80 km'den 160km'ye kadar değişik mesafelerde koşulur. Atlar yarış içinde belirli mesafeler aralıkla veteriner kontrolünden geçirilir. Belirli nabız sınırları vardır. Atın nabzı bu kontrollerde siniri geçmemelidir. Atın yürüyüşünde bir bozukluk olmamalıdır. Bunlardan birinde problem olduğu takdirde yarışmacı elenir. Müsabaka zamana karşıdır fakat veteriner kontrolü kuralı finish sonrasında da geçerlidir. Yarış bitiminde başarılı olmak için atın sakatlanmamış olması ve kalbinin belli bir atım hızının altında olması gerekmektedir. Kondisyon, güç, hız, ve binicilik becerilerinin ölçüldüğü atlı dayanıklılık yarışmaları biniciligin en zorlu disiplinidir. Dünyada bu branşın merkezi Birleşik Arap Emirlikleridir. Birleşik Arap Emirliklerinde yıl içinde çok sayıda müsabaka düzenlenmektedir. Ve bu spor Dubaide adeta futbol konumundadır. Şeyhlerin sporu olarak adlandırılır. Sheikh Mohammed Bin Rashid al Maktoumun Dubaide kendi takımı vardır. Kendi ve oğlu Sheikh Hamdan bin Mohammed Bin Rashid al Maktoum da Dubaide belirli yarışlara katılmaktadır. Sheikh Mohammed hemen hemen her yarışa takımını desteklemek için katılır” şeklinde ayrıntılar yer alıyor.

Katıldığı yarışlar hakkında da bilgiler veren Efza Tutucu kendi anlatımıyla şu şekilde derecelerini aktardı; “ 2018 yılı Mayis ayında bu takıma girdim ve 1 yıldır bu takımın sporcusuyum. Yaklaşık 1 ay önce biten 2018-2019 sezonunda Dubaide yarıştım. Türk binicilik tarihinde ilk defa CEI3* 160km müsabaka koşan sporcuyum. Dünyanın en zorlu yarışması Sheikh Mohammed Cup adı verilen ve 2019 yılında 250 kişinin elendiği 160km lik müsabakayı Dubaide başarıyla 74. olarak tamamladım. Dubaide Jumeirah Cup, DIEC Endurance Ride vb 120km ve 80km den oluşan yarışmalarda da bulundum ve hepsini başarıyla tamamladım. Türkiyede; Hayatımda katıldığım ilk yarışta 1.oldum. Bunların dışında, Eskisehir 90km Veterinerler Kupasi 1.lik, Eskişehir TJK kupasi 3.lük, Türkiye Şampiyonası Isparta 90km 3.lük. , Gölcük Isparta Belediye Başkanlığı Kupası 1.lik, 2015 Turkiye Şampiyonası 80km 2.lik, Kocaeli Miraj Kupası 2.lik. Eskişehir Yaza Veda Kupası 1.lik, aldığım dereceler arasında yer alıyor” dedi.

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ