KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Başarılı adımlar
Başarılı adımlar
Sektör
20 Aralık 2012 Perşembe 10:57
  • 1515
  • 9

Başarılı adımlar

Bu ay BAŞARILI ADIMLARIN konuğu kentimizin reklam ve tanıtım konusunda firmalara ajans hizmeti sunan önemli firmalarından Mar Ajans’ın çok uzun yıllardır hizmet veren reklam koordinatörü Serkan Baştar.

Uzun yıllardır mesleğin içerisinde bulunan Serkan Baştar, aynı zamanda başarıya giden yolda attığı önemli ve dönüm noktası adımlarını da bizlerle paylaştı. Baştar aynı zamanda mesleğinin sırlarının yanı sıra aile yaşantısını ve kentimizde sektörün hâlihazırdaki durumunu anlattı. Ofis boy olarak başlayıp dev bir reklam firmasının en önemli pozisyonuna doğru giden son derece lezzetli bir hikâyeye sahip olan Baştar, sektöre yeni adım atacak gençlere de çok önemli bilgiler verdi. Yine soluk almadan okuyacağınız muhteşem bir röportajı sizlerle.

 
 
Serkan Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?
Öncelikle merhaba. Ben 15 eylül 1974 Kocaeli doğumluyum. Üniversite eğitimimi Bursa Uludağ Üniversitesi`nde tamamladım. 16 yıldır Mar Ajans`ta yönetici olarak çalışmaktayım.
 

Bu sektöre ne zaman girdiniz? 
1995 yılı Uludağ üniversitesinde ki son yılımdı. Derslerim son sene pek ağır olmadığından dolayı part-time çalışmaya karar verdim. Bursa`nın o dönem en iyi gazetelerinden birindeki o ilanı unutamıyorum “ giyimi ve konuşması düzgün prezantabl ofisboy alınacaktır.” İçinde geçen prezantabl ve ofisboy kelimelerinin anlamını bilmiyordum; sadece merak ettiğim için telefona sarıldım cep telefonları yada Google arama motorları yok o zamanlar. Çıkan kişiye iş aradığımı ama bundan ziyade kelimelerin anlamını sordum telefona çıkan kişi de bana bunu dilerseniz geldiğinizde konuşalım dedi ve benim kaderim değişti. Aslında benim o zamana dek düşüncem mezun olup daha sonrasında okuduğum bölüm olan elektronik üzerine bir işte çalışmak ya da ilerisi için iş yeri açmaktı. Görüşmeden sonra anladım ki ofisboy şirketin amiyane tabiri ile getir götür işlerini yapmaktı. Başladıktan 15 gün sonra satış müdürümüz işten ayrıldı ve o dönemki patronum Nalân Hanım beni satış departmanına geçirdi. 6 ay burada çalıştıktan sonra okulu bitirdim ve Kocaeli`ne döndüm. O dönem Bursa`da ki şirkette ağırlıklı olarak stadyum reklamları yapıyorduk ve döndüğümde Kocaeli stadında bu tür bir çalışmanın yapılmadığını öğrendim. İyi bir ajansla, bu projenin İzmit İsmet Paşa Stadı`na entegre edebileceğimi düşündüm. Mar Ajansla tanışmam da o şekilde oldu. Mar Ajans, o dönem ağırlıklı olarak Radyo Marmara`nın radyo reklam satışlarını gerçekleştiriyordu. İkisinin de sahibi Nusret Dayı idi ve değişime gelişimi çok açık bir patrondu. 
 
10 gün içinde stadyumla ilgili ilk büyük anlaşmamızı yaptık ve Coca Cola firmasını Kocaeli stadına reklam olarak girmeye ikna ettik. O dönemin Kocaeli için en büyük reklam hamlelerinden biriydi. 22 yaşında ki ben ve bana inanan ve destekleyen Nusret Dayı`nın başarısıydı bu. Daha sonrasında dolu dolu geçen ve bu günlere kadar gelinen 16 yıl.
 
Genç Yaşta bu başarının sırrı nedir?
Öncelikli olarak çok genç olduğumu düşünmüyorum artık. 37 yaşındayım ama bu şekilde nitelemeniz hoşuma gitti. Başarı kısmına gelince sanırım işinizi çok sevme ve doğru ekiple çalışmayla iniltili.
 

Mar Ajans`ın yaptığı işler nelerdir?
Mar Ajans 1994 yılında kurulmuş bir şirket. İlk kurulduğunda 1992 yılının 4. Ayında (Radyo Marmara`nın 92,4 frekansı kurulduğu tarihten gelir) kurulan radyonun reklam işlerini daha profesyonelce yapabilmek ve radyo reklamlarını koordine edilebilmek için kurulmuş ama sonrasında sektördeki boşlukları görerek ilerlemiş ve daha çok kolda hizmet vermeye başlamış. Sanırım Kocaeli`nde tam hizmet ajansı kavramına en yakın ajans biziz. Masa üstü yayıncılık, tasarım, katalog işlerinden tutunda radyo sinema gazete billboard duvar reklamları açılış organizasyonlarına kadar bir çok kolda geniş bir yelpazeye sahibiz.  
 

Bu işleri yaparken sizi diğer firmalardan ayıran en büyük özellik nedir? Neden Mar Ajans`a gelmeli insanlar?
Sanırım buna verilebilecek en önemli yanıt tecrübe, uygulanılacak reklam enstrümanlarını yakından tanımak ve birçoğunun sahibi olmak. Tecrübe ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim sektörde işi bilen istikrarlı insanların sayısı maalesef az. Benim birlikte çalıştığım tasarımcımın bile bu şirkette 14. Senesi. Haliyle kendini tekrar etmeden maksimum kalitede iş çıkarmaya çalışıyoruz ve en önemli unsurlardan biriside çalışmaya firma sahibi ya da yöneticisini de dâhil ediyoruz. Benim bu konuda sağlam bir tezim var; Siz ne kadar profesyonel olursanız olun bir firmanın sahibi ya da yöneticisi kadar reklamını yaptığınız firmayı tanıma yetisine sahip olamazsınız! Biz sektörü ve reklam mecralarını tanıyoruz. Onların firmaları, bu yüzden onların bizi yönlendirmeleri önemli.  
 
Ajans sektörü çok değişti, bu kadar gelişme sebebi nedir?
Ajans sektörünün gelişim göstermesindeki temel sebep; artık tüm firmaların muadillerinin olmasıdır buna bir de zaman kavramı eklenince firmalar ürünlerini pazarlamada doğru kararlar verme ve en iyi olduklarını tüketiciye aktarma konusunda profesyonel insanlara teslim ediyorlar firmalarını. Mesela Tekstil sektörünü ele alırsak uzun zamandır Kocaeli`nde yaşayan insanlar bilirler Fethiye caddesinden başka bir alternatif yoktu tüketici için mecburen ya İstanbul ya da Fethiye Caddesi`nden alışveriş imkanı vardı. Haliyle bir tekelcilik söz konusu idi. Artık böyle bir durum söz konusu değil birçok alışveriş merkezi ve mağazalar birçok kampanya ile müşteriye ulaşmaya çalışıyor; Müşteriler içinse, yüzlerce mağazayı dolaşmaktansa bu konuda yapılan kampanyalar ve reklam çalışmaları doğrultusunda nokta atışı yapıyorlar, işte bu noktada bu işi iyi bilenler ortaya çıkıyor. Hangi mecra ne zaman kullanılır tanıtımlar nasıl hazırlanır? Bunları iyi bilen insanlar iyi bir planlama ile firmanın level atlamasını diğer rakiplerinden bir adım öne çıkmasını sağlıyorlar. Mar Ajans olarak benim sahip olduğum en önemli nokta da bu mecraları iyi tanıma, hangi mecranın ne zaman kullanılacağını bilme ve iyi bir organizasyon çıkarma. Örneğin bu konuda bu işin mutfağında olan tüm tasarımları planlayan İbrahim Öcal bu sektörde en iyilerden; başarılı, karşısındakinin ne istediğini bilen, kolaya kaçmayan kendini tekrarlamayan biri. Haliyle buda başarı çıtasını daha da yukarılara taşımamızı sağlıyor.                                                                                                 
 
Bundan sonra yapacağınız işler nelerdir? Projelerinizden bahseder misiniz?
Reklamcılık alanında değişik projeler var kafamda! Reklamcılığı dijital platforma taşımak, interneti daha fazla kullanmak gibi. Çünkü artık her insan vaktinin çok büyük bir bölümünü internette geçiriyor. Bu doğrultuda internet üzerinden reklam, gittikçe büyüyen bir sektör. Ajansların buna kayıtsız kalması gibi bir durum maalesef mümkün değil. 16 yıl önceki reklamcılık, kullanılan mecralar çok değişti ve gelişti. Eğer bunları görmezden gelirseniz yok olup gidersiniz. Örneğin gazetenizin haber portalı; eskiden ilimizdeki olup biteni gazetenizden takip ederdim. Ancak son dönemlerde tüm haberleri sıcağı sıcağına haber portalınızdan takip ediyorum hatta yorum yazan kişiler mahallelerinde yada semtlerinde olan her hangi bir vakayı sizden öğrendiklerini itiraf ediyorlar. Bu da internetin doğru kullanılması durumunda ne kadar önemli bir sektör olduğunun en önemli kanıtı.
 

Bu iş dışında yapmayı düşündüğünüz başka bir iş oldu mu?
Olmadı ancak inşaat sektörü beni çok cezp ediyor. Sanırım çok fazla inşaat firması ile çalışmamdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Sektör çok değişen ve gelişen bir sektör,
Artık insanlar kaliteli ve konforlu yaşam alanları istiyorlar. 4 duvarım olsun kafamda damım olsun kavramı artık kalmadı zaman içerisinde lüks olan şeyler zamanla ihtiyaç oldu. Bu gelişim ve değişimin bir parçası olmak beni mutlu ederdi sanırım. Bundan dolayı inşaat sektörü bir gün yapmayı hedeflediğim işler arasında hep olacak .
 
 
 
Birazda ailenizden bahsedelim.
3 çocuklu bir ailenin en büyüğü ve tek erkek çocuğuyum. Babam işçi emeklisi, annem ev hanımı. Bekârım ve hala onlarla yaşıyorum. Buradan insanların kafasında pısırık hala aileye bağımlı bir birey profili oluşsun istemem ama benim için Aile kavramı çok önemli ve özeldir. Aile iyi günde kötü günde yanında olan şartsız kuralsız güvenebileceğin yegâne insanları barındırır. Sanırım bir de ben konforuma çok düşkünüm bundan dolayı onlarla yaşamak daha cazip geliyor.
 

Özgeçmiş
15 eylül 1974 Kocaeli doğumluyum. İlk, orta, lise eğitimimi İzmit`te üniversite eğitimimi Bursa Uludağ Üniversitesi`nde tamamladım.16 yıldır da Mar Ajans`ta yönetici olarak çalışmaktayım. Bekârım. Bu arada ilgi ile takip ettiğim gazetenizde bana yer ayırdığınız için Bizim Kocaeli Ailesinin tüm fertlerine ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ