KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
“FCEF İstanbul Depremi’ni işinin içine mutlaka katmalı”
“FCEF İstanbul Depremi’ni işinin içine mutlaka katmalı”
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 17:14
  • 761
  • 0

“FCEF İstanbul Depremi’ni işinin içine mutlaka katmalı”

Gebze İtfaiyesi’nde uzun yıllar görev yaptıktan sonra Kocaeli İtfaiyesi’nin desteğiyle Didim İtfaiyesi’ne kuran Özdemir Günday, 1999 depreminde yaşadığı tecrübeyle önerdi: FCEF İstanbul Depremi’ni işinin içine mutlaka katmalı

Gebze İtfaiyesi’nde uzun yıllar görev yapıp çok şey öğrenen, Aydın’ın Didim İlçesi’nde Kocaeli İtfaiyesi desteğiyle oluşturduğu Didim İtfaiyesi’nin 10 yıldır 21 itfaiyeci çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Özdemir Günday, kısaca FCEF diye de tanımlanan Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği’nin tanıtım toplantısında depreme dair hayati uyarılarda bulundu. Özdemir şunları söyledi:

“1999 depremini yaşamış ve elinde belgesi olan bir kişiyim. Bu derneğin işin içine İstanbul Depremi’ne de katmasını önemsiyor ve öneriyorum. Olası bir İstanbul Depremi’ne yaşayacak olan gençlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız var. Benim çocuklarım burada.

Deprem sonrası yangınlar çıkacak. O küçük yangınlara kim müdahale edecek? İtfaiye, İstanbul’da ancak 5 bin kişiyi oluşturabilirsiniz. Olası bir durumda 5 bin kişi İstanbul için bir hiçtir. Hiçbir şey yapamaz.

HER MAHALLEDE 30 KİŞİLİK EKİPLER KURULMALI

Ben AFAD’ın bir projesinde çalıştım üç yıl boyunca. Her mahallede 30 kişilik ekipler kurulmalı. 980 mahalle var İstanbul’da. 30 bin kişi demek. Bu 30 bin kişinin birer kişiyi yanına aldığını hesapladığımızda, 10 binlerce kişiye ulaşıyorsunuz. Her mahallede böyle bir organizasyon yapamazsınız olası depremde çok büyük can kayıpları olacak.

BELKİ DE BOŞU BOŞUNA ÖLDÜLER

1999 depremini yaşamış bir kişi olarak söyleyeyim. Dokunamadık, adamın nefes yolunu açamadık. Kanamasını durdurumadık ve belki de insanlar boşu boşuna öldü. Derneğimiz ilk bir senesinde yangın ve İstanbul Depremi konusuna dair bir sempozyum yapabilir. Derneğimizin ismi duyulur. Bu konuda bugüne kadar sunum yapan çok insanımız var ama idarecilerimiz maalesef, zannediyorlar ki bir şey olmaz. Atlatırız diye düşünüyorlar ama 7-7.5 şiddetinde olası bir İstanbul Depremi’ni maalesef yaşayacağız.”

 

 

DİĞER HABERLER

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

HDP Körfez Belediyesi eş Başkan adayı ve birinci sıra meclis üyesi adayı İbrahim Ergin, seçime kendi adaylarıyla katılmaya karar aldıkları Körfez’de, ziyarette bulundukları Körfez Ağrılılar Derneği’nin hedef haline getirilmek istendiğini ifade ederek, “Hiçbir gurup ve ya STK’nın desteğini alarak sahaya inmedik. Biz toplumun her kesiminin oylarına talipli olacağız. Körfez Ağrılılar Derneği ziyaretimizi kabul eden STK’ lardan birisi. Bu demokratik cesareti gösteren derneğin eleştirilmesine anlam veremiyorum” dedi.

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

Kütahya’da safra kesesi taşını aldırmak için ameliyat olan 65 yaşındaki hasta, yapılan tetkikler sonrasında safra kesesi kanseri olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden tekrar acil ameliyat olması gerektiğini öğrenen hasta, bu kez de VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde göreve yeni başlayan, genel cerrah Op. Dr. Faruk Özkul’a başvurdu. Hasta 3.5 saat süren zorlu ameliyat sonrasında hem tümörden hem de karnındaki iltihaptan kurtuldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ