KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
“Gebze’nin il olması Kocaeli’ye kaybettirmez”
“Gebze’nin il olması Kocaeli’ye kaybettirmez”
Sektör
Aktan Uslu
10 Ocak 2019 Perşembe 12:40
  • 1304
  • 0

“Gebze’nin il olması Kocaeli’ye kaybettirmez”

GTO Başkanı Nail Çiler, Gebze ve Kocaeli basını ile gazetecilik mesleğine özgü 10 ve 16 Ocak günleri etkinliğinde buluştu. Her iki günü de kutlarken il basınına, “Gebze’nin il olması Kocaeli’ye kaybettirmez”, bölge basınına deprem merkezi ve tasarım vadisinin Gebze’ye gelmesi için destek olma mesajı verdi

“Gebze’nin Büyükşehir statüsünde il olması Kocaeli’ye hiçbir şey kaybettirmez. Aile örneği, ailede çocuklar büyüdükçe büyüyen gidip kendi ailesini kuruyor, büyüyen ayrılıyor. Ben bu konuda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyorum. 2020’de il olacak ilçeler arasında Gebze mutlaka yer alacaktır. Gebze Bölgesi’nde yerleşik nüfus 742 bin 290 iken gündüz nüfusu yerleşik nüfusu da aşarak toplamda 1.5 milyonu bulmaktadır. Genel ve yerel idareler gündüz nüfusunun da ihtiyaçlarına yanıt vermek durumundadır.”

Meslekte sivil toplumun rest çektiği günü “kutladı”

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, bugün “kutlanan” ama yerelimizde de gerek Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti gerekse Türkiye Gazeteciler Sendikası Kocaeli Temsilciliği’nin mevcut koşullardan ötürü “Kutlamıyoruz” resti çektiği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve ilimize has ulusallaştırılmaya çalışılan 16 Ocak Basın Onur Günü gerekçeleriyle basını ağırladığı kahvaltılı toplantıda fırsatı değerlendirdi. Öte yandan konuşmasına merhum gazeteciler Ragıp Demirkol, Murat Tosunoğlu, İsmail Kadı ve Coşkun Orhan şahsında tüm Gebzeli, Kocaelili ve ülke geneli hayatını kaybetmiş gazetecileri yad ederek başladı.

Basın toplantısına dönüştü

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Demirören Haber Ajansı Kocaeli Temsilcisi Mesut Çatak, TGF Genel Sekreter yardımcısı Levent Altun ile Gebze Bölge basınının yanı sıra İzmit merkezli il basınını da ağırladığı kutlama amaçlı Holiday Inn Gebze İstanbul Asia Otel’deki toplantıyı, bilinen basın toplantısına çevirdi.

Doğal afet sonrası toplanma merkezi

Gebze’nin il olması gerekliliğine dair en önemli engellerden biri olarak görülen İzmit-Kocaeli “lobisi”ni rahatlatmak için “Kocaeli hiçbir şey kaybetmez” derken Gebze için olmazsa olmaz gördükleri doğal afet sonrası toplanma merkezi için destek çağrısında bulundu. Çiler bu merkezin yasalarda yeri ve belediyelere zorunlu kılınan bir yer olarak değil afetler sonrası insanların temel ihtiyaçlarını gidereceği çağdaş bir yer olarak tasarladıklarını belirtip adres olarak eski askeriye alanını gösterdi.

Tasarım vadisi için ülke genelinde yer aranıyor

Çiler’in bir diğer destek çağrısı da Hükümet programında yer alan ve ülke genelinde yer arayışında olunan tasarım vadisinin Gebze’ye kazandırılması çabalarına destek için oldu. Çiler her iki destek çağrısını da öncelikle Gebze Bölge basını için yaparken halihazırda Gebze, Kocaeli’nin ilçesi olduğu için yatırımın aynı zamanda Kocaeli’ye olacağını vurgulayıp il basınının da desteğini aradı. Bilişim vadisinin de Gebze’de olduğunu hatırlatan Çiler, tasarı halindeki tasarım vadisinde moda sektörünü de yakından ilgilendirecek şekilde 500 ofisin yer alacağını kaydetti.

Ben bu kente hayat veriyorsam

bu kent de bana hayat vermeli

GTO Başkanı Nail Çiler konuklarını GTO Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu, oda yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri ve çalışanları ile birlikte ağırladı. Konuşmasının diğer bölümünde bildik rakamlar ve oda icraatlarıyla birlikte derin mesajlara yer verdi. Gebze’nin il olması gerekliliğini, “Verdiklerimizin sadece adaletli dağıtılmasını istiyoruz. Ben bu kente hayat veriyorsam bu kent de bana hayat vermeli” cümleleri ile pekiştirdi.

Para parayı aramıyor, para aklı arıyor. Alın teri kadar akıl teri de kutsallaşıyor” diyerek yeni neslin nitelikli ve nicelikli yetiştirilmemesi halinde yerlerini robot komutanlara bırakma tehdidi altında olduğuna işaret eden Çiler, “Tüm sektörlerin aradığı elemanı yetiştirmek zorundayız” dedi.

Girişimcilik eğitiminde TOBB birincisiyiz

Odanın eğitime, sosyal hayata yönelik projelerine de yer verip girişimcilik eğitiminde TOBB odaları arasında 2018 yılı birincisi olduklarını, 2017 yılında ise girişimci istihdamında da birincilik edindiklerini aktaran Nail Çiler, “Odamızdan girişimci eğitimi alıp kendi işini kuran girişimci sayısı 641. Bu rakam aslında 986 kişi ama Kocaeli’nin diğer ilçeleri, İstanbul, Antalya, Bursa gibi illerden de eğitime katılıp yaşadıkları yerde işyeri açanlar oldu. Bu güzel ülkenin, ülkenin her neresinde olursa olsun böyle değerli girişimcilere ihtiyacı var” dedi.

Çiler bugüne kadar söylediklerinden ziyade gerçekleşip gerçekleşmediğinin dikkate alınması gerektiğini belirtti ve, “Söylediklerimizin yüzde 85’ini gerçekleştirdik” dedi. Basın toplantısının ardından konuklarıyla günün anısına toplu, tekli fotoğraflar çektirip kendisine ev sahipliğinde eşlik eden GTO camiasıyla birlikte kapıdan ve günün anısına hediyeleri ile uğurladı.

 

4

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ