KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
İlk projem; Kıbrıs Cratos Clup
İlk projem; Kıbrıs Cratos Clup
Sektör
20 Kasım 2012 Salı 14:35
  • 2293
  • 0

İlk projem; Kıbrıs Cratos Clup

İlk sayımızla “merhaba” dediğimiz siz sevgili okurlarımız için; her sayımızda başarılı işadamlarını bu köşemizde konuk edeceğiz.
 Kimileri yaptıkları işlerle Kocaeli gündeminde yer almış işadamları, kimileri de Kocaeli`nin gizli başarılı işadamları... Ben onlara gizli kahramanlar diyorum…
Gizli kahraman dememin sebebi bu röportajı okuduğunuzda beni daha iyi anlayacaksınız. İşte bu ilk sayımızda ki gizli kahramanımız YUNUS KARAKAYA MİMARLIĞIN sahibi İç Mimar Yunus Karakaya… Mütevazi kişiliğiyle başarılı bir iç mimar. Dizi setlerinde iş hayatına başlayıp bugün bilinen en ünlü otel- restoran proje ve uygulamalarının 34 yaşında ki genç baş mimarı; YUNUS KARAKAYA…
 
 
 
-Yunus Bey, röportajımıza üniversite hayatınızla başlayalım…
İstemiş olduğum üniversiteye girmeyi 1999 yılında 4. senemde başardım. Sürekli 4 sene boyunca üniversite sınavlarına girdim. İlk sene Atatürk Üniversitesi Resim, ikinci sene Eskişehir Üniversitesi Grafik Tasarım, üçüncü senemde İç Mimarlık dördüncü senemde ise istemiş olduğum okul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünü kazandım. Aslında tüm kazandığım okulları da birincilikle kazandım.
 
OKULA ADAPTE OLAMADIM
Okulu kazandığım sene, deprem senesiydi ve okul çok katlı olmasından dolayı okula adapte olamadım. Bir ay boyunca okul bahçesinde oturup okula girmeden eve gittim.  Beni Güzel Sanatlar sınavına hazırlayan hocam dışarda iş olanağının olduğunu söyledi ve daha hızlı piyasaya adapte olabileceğimi anlattı.
 
İKİNCİ BAHAR DİZİSİ 
 ANS Production firmasında sanat yönetmeni olarak göreve başladım. Film çekimlerinden bilinen bu büyük firmada ilk işim “İkinci Bahar” dizisinde sanat yönetmenliğiydi. Daha sonra Tuba Ünsal`ın başrolünde oynadığı “Kıvılcım” dizisinde aynı görevde bir yıl boyunca devam ettim. Daha sonra okulumdaki derslere girmeye başladım.
 
-Derslerle birlikte iş hayatınıza ara mı verdiniz?
Hayır; ikinci senemde Modoko`da ki Smart Mimarlık `ta stajyer olarak çalışmaya başladım. İlk mekan tasarımım olan Nişantaşı`ndaki Zevk-i Sefa Meyhanesini tamamıyla ben yaptım.  2 sene bu firmada devam ettim çalışmalarıma. Büyükada, Heybeliada, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi gibi bilinen yerlerde konut ve restoran projelerim devam etti. Bunların hepsi öğrencilik dönemlerimde gerçekleşti. Okulumun son döneminde Beyoğlu Vakko binası Chining Town projemi başlattım, o projeye devam ederken Kumbaracı Yokuşu`nda ve Richmond Otel`in üst katında bulunan Leb-i Derya Restoran projesini uyguladım.  Daha sonra Nevizade`de Sanat Restoran ve China Cafe işleri geldi. Bu projeleri de tamamladıktan sonra 2005 senesinde mezun oldum. 
 
-Mezun olduktan sonra süreciniz nasıl ilerledi?
Mezun olur olmaz kendi ofisimi İstanbul Moda`da açtım. İlk projem düzce Gölyaka ilçesi Eftinia dört yıldızlı termal otel proje ve uygulamasıydı. Bu projeyi bitirdikten sonra ailemin ve eşimin isteğiyle İzmit`e yerleştim. İzmit`e ilk geldiğim yıl Türköz İnşaat iç mimari uygulamaları ve projelerini hazırladım. 1 yıl çalıştıktan sonra çok sevdiğim bir abimin referansıyla Muammer Çeliğ`in sahibi olduğu Abhaz İnşaat`ta proje koordinasyon müdürü olarak göreve başladım. 
 
İLK PROJEM CRATOS CLUB
İlk projem Kıbrıs Cratos Club ve Lefkoşe Trump Tower Otel  casino içmimari ve uygulamalarını yaptık. Kıbrıs`taki Ömer Lütfü Topal`ın Jasmine Court Oteli`ni komple yenileme, tadilat, proje ve uygulamasını gerçekleştirdim.  3 yıl süren bu uygulamalardan sonra Yeni Teknik Yapı Çorlu Polipleks fabrikalarının ve yine Yeni Teknik Yapı GOSB Siemens Hibrit binasın iç mimarı projelerini, fabrika içi uygulamalarını gerçekleştirdim. Daha sonra İstanbul firması olan Bahadır İnşaat`ta Ankara Sanayi Odası Ticaret ve Alışveriş Merkezi tüm iç mimari projeleri, detayları ve uygulamalarını anahtar teslim olarak bitirdim. Proje bitiminden sonra Sinpaş Akasya Projesinden teklif geldi fakat bu projeyle ilgili çalışamayacağımı bildirdim.
 
-Bu teklifi çevirmenizin önemli bir sebebi olmalı…
 Kesinlikle haklısınız, benim için çok önemli bir sebebi vardı. Çocuğum büyüyordu ve onun geleceğiyle ilgili adımlar atmam gerekiyordu ve çok istediğim kendi işyerimi Kocaeli`nde açtım ve Yunus Karakaya Mimarlık olarak işlerime başladım.
 
GÖLCÜK GÖLBAŞI TESİSLERİ
İlk işim valiliğin hemen karşısında Esperanto Cafe oldu. Daha sonra Arastapark`ta bulunan Özsüt, Ds Damat, Roman Mağazası ve Hayal Dünyası Oyuncak proje ve uygulamalarını yaptım.  Bu projelerim bittikten sonra Kent Alışveriş Yalova Mağazasını ve hemen ardından Gölcük Gölbaşı Tesisleri muhtelif uygulamalarını yaptım.
 
-Bize biraz Gölcük Gölbaşı Tesisleri hakkında bilgi verir misiniz?
Kocaeli`nin bakir kalmış en güzel vadisinde olan turizm ruhsatlı bir işletme. Gölcük Hisareyn sapağından 5 km uzaklıkta olan bu işletmenin projesine 2012 Mayıs ayında başlanıldı. Kocaeli halkına şehrin stresinden uzak, doğal bir yaşam sunan Gölbaşı Tesisleri, konaklama, restoran, branch ve derenin ıslah edilmesiyle oluşan havuzuyla hizmet veren tek katlı bir otel konumunda.
 
NCITY`NİN LEZZET ABİDESİ; ABİDE KEBAP
-Yapmış olduğunuz projelerin dışında farklı bir sektörde de ilk adımlarınızı attınız. Abide Kebap sürecini bize anlatır mısınız?
Konya`da bulunan Abide Kebap`ın sahibi Dursun Uyar tarafından proje uygulama teklifi istendi ve uygulamadan sonra İzmitli bir işletmeciye devredileceğini belirtti. Sonra bizim olaya sıcak bakmamız ve elim bir alışveriş merkezi olan Ncity, doğru bir yer olduğunu kanaat getirerek işletmeciliğine başladık. Başladık diyorum çünkü çok sevdiğim  bir yakınımla beraber bu yolda ilk adımlarımızı attık. Kebap, lahmacun ve pide çeşitleriyle Ncity`in lezzet abidesi diyebilirim.
 
-Şuan devam eden projeleriniz nedir?
Kent Alışveriş Merkezi sahibi Vahap Demirkent`in Arızlı`da ki 1200 m2 alan içindeki konağının, yine Kent Alışveriş Merkezi Cumhuriyet Caddesi 2. şubesi ve İstanbul Tarabya Otel restoranlarının iç mimari proje ve detay uygulamalarına devam etmekteyim.
 
-Peki, hedeflerinizden biraz bahsedelim…
Tasarım konusunda geride kalan ve İstanbul`a bu kadar yakın olan Kocaeli siluetinin, en az İstanbul kadar güzel ve çekici olarak inşa etmek. Bir kere kent yetkililerine burada çok iş düşüyor. Akraba, tanıdık, eş dost gözetmeden projelerini birinci elden almaları ve uygulatmaları gerekiyor. Çünkü kentimizin en güzel temsil edilebilmesi için projeler bilir kişilere teslim edilmeli.
 
BEŞ KATLI AKILLI BİNALAR
Bir de Kocaeli` de 5 katlı akıllı binalar eksik.  Akıllı bina ne demek; tüm gereksinimlerini bir kişi tarafından karşılanarak yapılan projelerdir. Kocaeli`de akıllı bina olarak tek örnek vereceğim projeler Murat Güven Nitelik İnşaat`a ait. Dileğim o ki, Nitelik İnşaat gibi kaliteliden ödün vermeyen ve müşterileri kitlesinin ihtiyaçlarına göre konut üreten firmaların Kocaeli sınırları içerisinde daha fazla sayıda faaliyet göstermesi.
-Abide Kebap`tan sonra İzmit`te düşündüğünüz bir proje var mı?
İzmit`te hiç olmayan China restoranı ve bir iş merkezi projem var. Bu iş merkezinin özelliği mimarların aynı mekânda buluştuğu bir iş atölyesi oluşturmak. Proje uygulama fabrikası denile bilinir. İzmit`te yaşayan mimarların İstanbul`daki mimarlardan hiçbir farkı yok. Yaşanan şansızlık İstanbul`da sunulan imkânlar maalesef İzmit`te yok. Sonuçta imkânlar sıkıntı olduğu için mimari olarak iyi sonuçlar olmuyor. 
 
İSTANBUL KADAR DEĞERLİ MİMARİ
-İzmit`le ilgili nasıl bir hayalin var?
Kartpostallarda çıkan İzmit`i değiştirmek isterdim mimari olarak. Sadece İzmit`te Saat Kulesi yok, ipek yolundan gelen bir ticari merkezi yapılarının geçmişteki gibi kalmasının doğru olmadığını düşünerek, mimarisinin İstanbul kadar değerli olup fakat değersiz görünmesini istemem.  Apolla heykelin bile bataklıktan çıkarıldığı bir ilde unutmamak gerektiğini hatırlatmanın değerli bir görev olduğunu düşünmekteyim.
 
 

-Sizi gizli kahraman olarak tanıtacağım ama asıl sizi destekleyen gizli kahramana geçmek istiyorum. Eşinizle nasıl tanıştınız?
Sakarya Milli Kürek takımımdayken eşim Esin Ülkü Karakaya`nın beden eğitimi öğretmeni olması dolayısıyla orada karşılaştık. 1997 yılında tanışmamızdan sonra benim üniversite dönemimin bitimine kadar güzel bir arkadaşlık kurduk. Bu süre zarfında yapmış olduğumuz güzel arkadaşlık ve paylaşımlarımız evlenme kararı almamızda etkili oldu ve okulumun son yılında nişanlandık.
Mezun olur olmaz da evlendik. Eşim şuan Atafen okulunda beden eğitimi öğretmeni ve bir kız çocuğumuz var. İsmi ela. 
 
YAŞAM İLHAMIM
-Peki, eşinizin iş hayatınızdaki yeri nedir?
Eş olarak bir mimarın eşi olması çok zor. Bir mimarın eşinin eğitimci olması da çok zor. Bizim işlerimiz taahhüt işi. Zamanı kullanma veya planlama da istem dışı oluşumlar olabiliyor. Eğitimcilerin hayatı daha planlı ve programlı. Ama eşim ne zaman bir fikir beyanı yapsa yapmış olduğum projelerle alakalı muhakkak tutar. Her zaman ben sana söylemiştim olur. Bu yüzden eşime danışırım, muhakkak görüşünü alırım. 
 
-Ela desem…
Ela; yaşam ilhamım. 7 yaşında. Yaşamım boyunca isteyip de ulaştığım eşimden sonra ki ikinci varlık.
 
-Peki eşiniz Esin dersem…
 İşimin ve mesleğimin tüm sıkıntılarını çeken ilk göz ağrım ve çocukluk aşkım. Aynı hayatı sürdüğüm ve benim yanımda olduğu için çok şanslıyım.
 
Yunus Bey bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim. Kocaeli`de yapacağınız başarılı projelerinizde  Bizim Kocaeli Ailesi`nin takipçiniz olacağını da belirtmek isterim. 
 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ