KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0663 TL
  • 6.7772 TL
  • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
Her derde deva… Dümbüldek Suyu
Her derde deva… Dümbüldek Suyu
Yaşam
10 Eylül 2010 Cuma 16:13
  • 30561
  • 13

Her derde deva… Dümbüldek Suyu

Kocaeli’de meşhur olan tek suyun Çenesuyu olduğunu zannedenler çok yanılıyor. Körfez ilçesi sınırları içerisindeki Dümbüldek suyunun ünü, Kocaeli sınırlarını çoktan aşmış bile

Duyduk ki, ilimiz sınırları içerisinde böbrek taşlarından tansiyona, prostat başlangıcından jinekolojik rahatsızlıklara kadar her deva olan bir su varmış; merak ettik, bir tadına bakıp şifasını öğrenmek için yollara düştük. Doğrusu, bulmak kolay olmadı; dağları aştık, köylerden geçtik, yaklaşık 45 km yol gittik ama vazgeçmedik, sora sora bulduk. Vardığımızda öğrendik ki, Dümbüldek suyundan içip şifa bulmak için değil İzmit; İstanbul, Düzce, Bolu hatta Ankara`dan pek çok kişi geliyor, sağlıkları için Dümbüldek suyundan bidon bidon doldurup, götürüyorlarmış.
 

ORMANLIK BİR BÖLGE
Dümbüldek suyunun bulunduğu bölge ormanlık alan içerisinde, yemyeşil bir yer. Bölge, suyun aktığı bir çeşme, birkaç masadan oluşan ‘kendin pişir kendin ye` alanı ve küçücük bir evden ibaret. Evin sahipleri Günay-Turan Çetin çifti, yaklaşık 11 sene önce suyu kiralayarak bölgedeki bu küçük tesisi işletmeye başlamış. Her ikisi de emekli olan Çetin çiftinin bulunduğu yerde elektrik olmadığı gibi, çevrede başka bir yerleşim yeri de yok. Öncelikle Dümbüldek suyunu nasıl bulduklarını ve bu ormanlık alanda yaşamaya nasıl karar verdiklerini merak ediyoruz.
 

ŞİFA BULUNCA YERLEŞMİŞ
Günay Hanım, seneler önce eşinin böbrek rahatsızlığına çare ararken Dümbüldek suyunun şifalı olduğunu duyduklarını ve sora sora buldukları bu yeri çok beğendiklerini anlatıyor. Doktorların, iyileşmesi için ameliyat olması gerektiğini söylediği Turan Çetin ise eşinin sözlerine, Dümbüldek suyundan içtikten sonra şifa bulduğunu ve suyun yanına yerleşmeye karar verdiklerini ekleyerek, çevreyi düzenleyip şu andaki haline getirdiklerini söylüyor. Suyun bulunduğu bölgede hala elektrik yok ve çift jeneratör kullanarak aydınlanıyor.
 

HANGİ DERDE DEVA?
Dümbüldek suyu 22 dönüm araziden çıkan sınırlı bir kaynak. Bu nedenle bölgeye herhangi bir tesis kurulamıyor. Günay Hanım, suyun gerçekten şifalı olduğunu ve İzmit`ten olduğu gibi, çevre illerden de pek çok kişinin şifa bulmak için devamlı bu sudan içtiğini söylüyor. Turan Bey ise suyun hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini  “Böbrek taşları, şeker hastalığı, prostat başlangıcı, tansiyon rahatsızlıkları, idrar yolu hastalıkları, jinekolojik sıkıntılar gibi pek çok hastalığa iyi geliyor. Ayrıca, Dümbüldek suyu içince şişkinlik yapmıyor; bu suya alışan bir daha başka su içemiyor” şeklinde anlatıyor.
 

ŞİFALI ÇAMUR DA VAR
Bu suyu içerken antibiyotik kullanılmaması gerektiğini de söyleyen Turan Çetin, sudan şifa bulabilmek için bir ay süreyle, devamlı içilmesi gerektiğini belirtiyor. Bölgede şifalı olan tek şey su değil. Bir de çamur var. Toprak biraz kazıldıktan sonra ortaya çıkan bu çamur, beyaz renkli ve oldukça yumuşak. Biz merakla elimize aldığımız çamuru incelerken yanımıza gelen 81 yaşındaki Lütfi Kayar, bu çamurun çok şifalı olduğu, çevresindeki insanlar gibi, kendisinin de Dümbüldek suyuyla birlikte, çamurdan da şifa bulduğunu söylüyor. Lütfi Dede çamurun faydalarını şöyle anlatıyor:
 

DÜMBÜLDEK BABA TÜRBESİ
“Bu çamur egzamaya, mantara, hemoroide çok iyi gelir. Çamuru 2-3 gün süreyle hemeroidli bölgeye uygularsanız, iyi geldiğini görürsünüz. Ayrıca, cildinize sürerseniz, cildiniz krem sürmüş gibi gerilir ve parlar” Dümbüldek suyunun yakınında ‘Dümbüldek Baba` adında bir de yatır olduğu söyleniyor. Suyu bulan kişi olduğu düşünülen yatırın da, pek çok derde derman olduğuna inanılıyor.  Lütfi Dede, “Bu bölgede böyle üç yatır var: Ali Hocalar Türbesi, Nebi Hoca Türbesi ve Dümbüldek Baba Türbesi. Hepsi kardeştirler.” diyor. Türbeden şifa bulan pek çok kişi olduğunu iddia eden Günay Hanım, “Çocuğu olmayan insanlar 3 cuma günü, seladan önce, karı-koca beraber gelerek türbenin üzerine yatarsa, çocuk sahibi olurlar. Ayrıca,  yürüyemeyen ya da konuşamayan çocukları için türbeyi ziyaret ederek şifa bulan pek çok insan var” diyor.
KENDİN PİŞİR KENDİN YE
Dümbüldek suyunun yanında, yine Günay-Turan Çetin çifti tarafından işletilen bir de ‘kendin pişir, kendin ye` tesisi var. Birkaç masadan oluşan bu küçük tesiste karnınızı doyurmak isterseniz, ızgara tavuk, balık, turşu ve salata bulabilirsiniz. Ancak kırmızı eti tercih ediyorsanız, gelirken yanınızda getirmeniz gerekiyor çünkü Turan çifti elektriğin jeneratörle sağlandığı tesiste, çok fazla gıda maddesi depolayamıyor. Ayrıca evinize dönerken, yine aynı yerde satılan bahçe domatesi, köy biberi ya da Günay Hanım`ın elleriyle kurduğu turşulardan satınalabilirsiniz. Çetin çifti, Dümbüldek suyunun 20 litresini 5 TL`ye satıyor. Eğer yanınızda taşımak istemiyorsanız, çift size bidon da temin edebiliyor. Bidonuyla birlikte, suyun fiyatı 10 TL`ye yükseliyor.
 

‘DÜMBÜLDEK` NE DEMEK?

Dümbüldek, koyun ya da keçilerin boynuna asılan çanların adı. Rivayet o ki, bölgede çobanlık yapan ihtiyar bir kişi, yanındaki arkadaşı hastalanınca, ona su getirmek için kap bulamamış. Keçisinin boynundan alarak kap olarak kullandığı dümbüldekle, arkadaşına su taşıyan dedeye, o günden sonra ‘Dümbüldek Baba`, o suya da ‘Dümbüldek suyu` denilmiş.  

NASIL GİDİLİR?

Bölge Derince`ye bağlı olsa da, İzmit`ten ulaşmak daha kolay. Dümbüldek suyuna gitmek için, Eski İstanbul Yolu`nu takip edip, Karayakuplu Köyün`den sağa dönmek gerekiyor. Çalköy`den sonra da  ‘Dümbüldek` tabelaları takip edilerek suya ulaşılabilir.
Turan Çetin tel. : 0535.679 21 90

YOLLARDA…

Yol yaklaşık 45 km. Bazı bölümleri gerçekten oldukça bozuk olsa da içinden geçilen ormanlar, doğal güzellikler, yol üzerindeki çok sempatik, küçücük köyler insanın keyfini yerine getiriyor. Bu köylerde, sıra sıra, tavukların peşinden koşan civcivleri sevebilir, yol kenarlarındaki böğürtlenlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca, açtıkları küçücük tezgahlarda bahçesinden topladığı sebze ve meyveleri, evde pişirdiği köy ekmeklerinin satan köy kadınlarının sohbeti doyumsuz.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ