KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3682 TL
  • 6.1081 TL
  • 6.7640 TL
Kocaeli Zirve
Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”
Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”
Sektör
Nabi Yazıcı
10 Ağustos 2018 Cuma 11:53

Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, şoför esnafının sıkıntılarının gün geçtikçe artmaya başladığını söyledi. Karadeniz, sorunların ve ekonomik sıkıntıların dönen tekeri durduracak noktaya geldiğini ver bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Karadeniz, sorunların iletilmesi için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanlığı’na SRC 5 belgesi hakkında yazı yazdıklarını ifade ederek, “SRC 5 belgesi olan üyelerimiz ve şoförlerden gelen şikayetler neticesinde, bu konuda yaşanan sıkıntılar iletildi. SRC 5 belgesi sahibi bir şoför 5 yıl sonra yeniden imtihana giriyor. Üniversite sınavı gibi zor bir yazılı sınavdan geçip, uygulamaya tabii tutuluyor.” dedi

 

“4 ay boşta bekliyor”

 Karadeniz “Uygulamadan geçmesi kolay, yazılı da takılabiliyor ve belgesi elinden gidiyor. Normal sınav süresinde bile yenilenmesi için 4 ay boşta bekliyor. Bu belgeye sahip az sayıda şoför var ve bunlarda sınav süresince stres içinde 4 ay boş kalıyorlar. Sınavların zorluğu, belgenin alınmasında ki güçlükler tehlikeli madde taşıyacak şoför bulunmasında ki zorluklar nedeniyle yakında SRC 5 belgesi olan şoför bulmakta zorlanacağız. Bu konuyla ilgili önlemlerin alınması, belge sahibi olanların imtihan stresine sokulmaması, seminer ve ya bilgilendirme toplantıları ile güncellemelerin yapılması yoluna gidilmesi gerekiyor” dedi.

 

“İş imkânı azalıyor”

Karadeniz, yaşanan ekonomik sıkıntılara da değinerek, “Şoför esnafı nakliyeci mağdur, kazanç gün geçtikçe düşüyor ve iş imkanı azalıyor. Esnaf, vergilere ve belge masraflarına yetişemiyor. SRC 1-2-3-4-5 bunların hepsi zaman ve para kaybından başka bir amaç taşımaz hale geldi. Bu belgeleri almaya hak kazananlar için aynı ehliyet gibi kalıcı olacak ya da 15 yıl gibi uzun süreler geçerli olacak düzenlemeler istiyoruz. Dünyanın en tehlikeli taşımacılık işini yapıyoruz ama karşılığını maddi olarak alamıyoruz. Bu konuda dayanamayan bıraksın diyen Ulaştırma Bakanımızın, bu yaklaşım yerine sorunları çözen, çözüm yolları arayan bir yaklaşım içine girmesini bekliyoruz. Akaryakıt pahalı, parçalar pahalı ver dövizin ateşi sönmüyor, artış devam ediyor, ekonomik sıkıntılar artarken, iş hacmi azalıyor. Bir an önce çözüm yollarının bulunması gerekiyor” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

 “Tekerler durmadan esnafın sesi duyulsun”

 “Tekerler durmadan esnafın sesi duyulsun”

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, artan maliyetler, yakıt giderleri, vergiler ve cezalarla mücadele etmeye çalışan nakliyeci esnafının çok zor durumda olduğunu ve dönen tekerlerin durmasına az kaldığını ifade ederek, “Şoför esnafı ülkesini sever, vatanseverdir. Nakliyeci esnafının birçok sorunla uğraşıyor ve artık ayakta kalamaz hale geldi. Dönen tekerler tamamen durmadan esnafın ses duyulmalı” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Akkurt İnşaat
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu