Kocaeli Zirve
Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”
Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”
Sektör
Nabi Yazıcı
10 Ağustos 2018 Cuma 11:53
  • 643
  • 0

Karadeniz, “Şoför esnafının Sıkıntıları artıyor”

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, şoför esnafının sıkıntılarının gün geçtikçe artmaya başladığını söyledi. Karadeniz, sorunların ve ekonomik sıkıntıların dönen tekeri durduracak noktaya geldiğini ver bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Karadeniz, sorunların iletilmesi için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanlığı’na SRC 5 belgesi hakkında yazı yazdıklarını ifade ederek, “SRC 5 belgesi olan üyelerimiz ve şoförlerden gelen şikayetler neticesinde, bu konuda yaşanan sıkıntılar iletildi. SRC 5 belgesi sahibi bir şoför 5 yıl sonra yeniden imtihana giriyor. Üniversite sınavı gibi zor bir yazılı sınavdan geçip, uygulamaya tabii tutuluyor.” dedi

 

“4 ay boşta bekliyor”

 Karadeniz “Uygulamadan geçmesi kolay, yazılı da takılabiliyor ve belgesi elinden gidiyor. Normal sınav süresinde bile yenilenmesi için 4 ay boşta bekliyor. Bu belgeye sahip az sayıda şoför var ve bunlarda sınav süresince stres içinde 4 ay boş kalıyorlar. Sınavların zorluğu, belgenin alınmasında ki güçlükler tehlikeli madde taşıyacak şoför bulunmasında ki zorluklar nedeniyle yakında SRC 5 belgesi olan şoför bulmakta zorlanacağız. Bu konuyla ilgili önlemlerin alınması, belge sahibi olanların imtihan stresine sokulmaması, seminer ve ya bilgilendirme toplantıları ile güncellemelerin yapılması yoluna gidilmesi gerekiyor” dedi.

 

“İş imkânı azalıyor”

Karadeniz, yaşanan ekonomik sıkıntılara da değinerek, “Şoför esnafı nakliyeci mağdur, kazanç gün geçtikçe düşüyor ve iş imkanı azalıyor. Esnaf, vergilere ve belge masraflarına yetişemiyor. SRC 1-2-3-4-5 bunların hepsi zaman ve para kaybından başka bir amaç taşımaz hale geldi. Bu belgeleri almaya hak kazananlar için aynı ehliyet gibi kalıcı olacak ya da 15 yıl gibi uzun süreler geçerli olacak düzenlemeler istiyoruz. Dünyanın en tehlikeli taşımacılık işini yapıyoruz ama karşılığını maddi olarak alamıyoruz. Bu konuda dayanamayan bıraksın diyen Ulaştırma Bakanımızın, bu yaklaşım yerine sorunları çözen, çözüm yolları arayan bir yaklaşım içine girmesini bekliyoruz. Akaryakıt pahalı, parçalar pahalı ver dövizin ateşi sönmüyor, artış devam ediyor, ekonomik sıkıntılar artarken, iş hacmi azalıyor. Bir an önce çözüm yollarının bulunması gerekiyor” dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Göz enfeksiyonu salgınına dikkat

Göz enfeksiyonu salgınına dikkat

Sonbahar ve kış aylarında özellikle mevsim geçişlerine bağlı olarak hasta olma riski artıyor. Toplu taşıma araçları, ofis ve kalabalık ortamlar ise hastalıkların hızla yayılarak salgına dönüşmesine sebep oluyor. Son günlerde birçok kişide görülen ‘adenoviral göz enfeksiyonu’nun da bu salgın hastalıklardan biri olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Göz ve solunum sistemini etkileyen bu hastalık, mevsim geçişlerinde çok sık görülür. Gözlerde sulanma, yanma, batma gibi belirtiler ile başlayarak hızla tüm vücutta etkisini gösterir.  Hafife alınmamalı“ açıklamasında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Yazan: Yasin

Yorum: Hergün Maşukiyede Yuvacıkta yürüyüş adı altında yalamalarına ve yandaşlarına en az 50 otobüsle verdiği ziyafetleri Kocaeli Bş Bld. sine kesilen faturaları unutmadık

Murat Çakmak’a tahliye!

Yazan: Sercan devrim

Yorum: Adalet yerini buldu.

Yazan: Uğur

Yorum: Çok güzel anlattın allah senden razı olsun bunlara hakkım zehir olsun

Yazan: Cem

Yorum: Normalde 100bin tl lik araca binemeyen insanlar rutbe alinca sifir jipten asagi inmiyor. Yazik hizmete sifir jip ile gitmeye gerek yok. Su yollar metro olsun artik.

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: körfezspor

Yorum: sanki kendisi tesadüfen ilçe başkanı olmadı.eğitim yok bir şey yok.

Yazan: Erhan

Yorum: Eline ağzına yüreğine sağlık. Derdimize tercüman olmuşum.

Yazan: Etem

Yorum: Ağzına sağlık kardeşim az bile yazmışsın. Kibrinden gözü kör külahı sağır olanlar bunu duymayacaktır.

Körfezli genç yoğun bakımda

Yazan: Ulaş Mintemur

Yorum: Merhaba bu haberde isim karışıklığı var bu Ömer o Ömer değil kusura bakmayın lütfen düzel tirmisiniz görünce şok olduk

Engin Koyun’dan ne demek istedi?

Yazan: Körfezli

Yorum: Bu mesajla ne demek istiyorsun sende tesadüfen bu makama gelirsen millet ne der düşündün mü Sakın yanlışlık yapıp Bld.Bşk Aday adayı olma AKP Körfez de biter

Karaosmanoğlu; Muhalefet adına üzülüyorum

Yazan: Emre Celik

Yorum: Ya bu adam zamanında bizim öğrtmenimizdi. Yüzüne bakınca içiniz ferahlardı.Cidden nur yüzlü bir adamdı. Şimdi şu resmine bakıyorum. İnsanın yaptıkları hakikaten yüzüne yansıyormuş. Alakası kalmamış.

KENT REHBERİ