KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
Pasta malzemeleri Beyaz İncim’de
Pasta malzemeleri Beyaz İncim’de
Yaşam
10 Eylül 2010 Cuma 14:11
  • 15045
  • 3

Pasta malzemeleri Beyaz İncim’de

Evde pasta yapmak pek çok bayan için mecburiyetten öte, bir hobi.

Özellikle, ev yapımı pastaların dışarıdan alınanlara oranla çok daha hijyenik ve sağlığımız açısından güvenli olduğunun bilincinde olan hanımlar, çocuklarının yiyeceği pastaları kendileri pişirmeyi tercih ediyor. Gün geçtikçe gelişen pasta teknikleri de mutfakta vakit geçirmeyi sevenler için işi daha da ilginç ve eğlenceli hale getiriyor. Evde eski yöntemlerle pasta yapmaktan sıkılarak, artık şehrimizde de bulunan pasta kurslarının kapısını çalanların hatta bu kurslardan öğrendikleriyle pasta yapımını bir kazanç kapısı haline getirenlerin sayısı hızla artmakta
 

MALZEME BULMAK ZOR
Hele şöyle pastanelerde gördüğümüz; çeşitli şekillerde, rengarenk şeker hamuruyla kaplı, üzerinde sevimli figürlerin bulunduğu pastalardan pişireceklerse; İzmitli hanımlar için evde pasta yapmanın en zor tarafı kullanılacak malzemelerin zor temin edilmesi. İzmitli Gülsen Kırgız, pasta malzemeleri satan Beyaz İncim adlı dükkanını faaliyete geçene kadar; bu işi keyif haline getirerek, evde pasta yapımından vazgeçmeyen hanımlar için, pasta araç, gereç ve süslemelerini başka şehirlerden almaktan başka çare yoktu. 
 

EV HANIMIYDI
Gülsen Kırgız da kendi pastasını kendisi yapmayı hobi haline getirmiş hanımlardan biri. Pasta yapmayı çok seven ve ihtiyacı olan pasta malzemelerini İzmit`te bulamayan Gülsen Hanım, kendisi gibi pasta yapmaya ve süslemeye meraklı hanımların başka şehirlere giderek alışveriş yaptıklarını fark edince, bu malzemeleri satan bir dükkan açmaya karar vermiş. Üç çocuk annesi bir ev hanımıyken, uzun uzun düşünüp planladıktan sonra Beyaz İncim adını verdiği dükkanını açan Gülsen Hanım, 2009 yılından beri bu küçük ama şirin dükkanda pasta yapmaya meraklı kişilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.
 

PASTA YAPMANIN ZEVKİ
Beyaz İncim`i açmadan önce de pasta yapımına büyük ilgisi olduğunu söyleyen Kırgız, bu işe internetten araştırdığı pasta süsleme tekniklerini birebir uygulamaya çalışarak başlamış. Bu teknikleri kendi hayal gücüyle birleştirerek daha da geliştiren Gülsen Hanım, pasta yapmayı gitgide daha çok sevmiş. “Bizim evimizde her dönem, neredeyse haftada birkaç defa pasta yapılır ve yenir” diyen Kırgız,  pastaya olan ilgisini şöyle ifade ediyor: “Beyaz İncim`i açmadan önce de yaptığım pastaları büyük bir zevkle ve eğlenerek yapar, sanki özel bir kutlama pastasıymışçasına özenirdim çünkü pasta yapmak benim için bir çeşit terapi; beyin olarak dinleniyorum.
 

HAYDİ PASTA YAPALIM!
Pasta süslemesine odaklandığınız zaman başka bir şey düşünmüyorsunuz. Bu nedenle pasta yapmayı ve süslemeyi çok seviyorum” Pasta yapımının, özellikle ev hanımlarının hem eğlenip hem de para kazanabilecekleri bir uğraş olduğunu söyleyen Gülsen Kırgız, hanımların pasta kurslarından ya da kendi çabalarıyla öğrenerek, evlerinde çok lezzetli pastalar yapabileceğini söylüyor. Böylelikle, hanımların aile bütçesine katkıda bulunabileceğini de belirten Gülsen Hanım, bu eğlenceli uğraşıyı herkese öneriyor.
 

BİRBİRİNDEN FARKLI ÜRÜNLER
Beyaz İncim`de kek kalıpları, pasta üstü yenilebilir süsler, krem şantiler, çikolata sosları, kokteyl şurupları, pasta üstü oyuncaklar, kalıplar, mum çeşitleri, gıda boyaları, yenilebilir boncuk süslemeler ve şeker hamuru gibi pasta yapımında kullanılan her türlü malzemeye yer veren Gülsen Kırgız, pasta malzemelerinin kalitesinin çok önemli olduğunu söylüyor. “Pasta yaparken mutlaka sağlıklı ve temiz malzemeler kullanılmalı, bu nedenle Beyaz İncim`de sattığım her ürün kaliteli markalara aittir” diyen Gülsen Hanım,  Beyaz İncim`de satılan tüm ürünlerin %100 garantili ve Sağlık Bakanlığı`ndan onaylı olduğunu da özellikle belirtiyor.
 

UYGUN FİYATLARLA
Hiçbir Çin malını satmayan Beyaz İncim`de fiyatlar ise şöyle:
Şeker hamuru 11,5 TL/kg
Soslar 11,50 TL,
Kokteyl şurupları 15 TL,
Kurabiye kalıpları 1 TL – 10 TL arası,
Kek kalıpları 8 TL – 25 TL arası,
Silikonlu kalıplar 15 TL – 38 TL arası,
Krem şanti 12 TL,
Pasta üstü süslemeler 2 TL- 4 TL arası,
Gıda boyaları 2,5 TL.
 

Beyaz İncim`de son dönemlerde en çok ilgi gören ürün ise Şeker Hamuru. Oldukça kaliteli olan ve Gülsen Hanım`ın tüm müşterilerinin memnun kaldığı şeker hamuru, pasta yapımında son dönemlerde oldukça fazla rağbet görüyor. Beyaz İncim`in sahibi Gülsen Kırgız, pasta malzemeleri satımının dışında, özel günleriniz için vereceğiniz pasta ve kurabiye siparişlerini de kabul ediyor.


İletişim
Beyaz İncim Pasta Malzemeleri
Adres: Ömerağa Mahallaesi Akça Camii Caddesi No34/A Kocaeli-İzmit
Tel: 0262.325 24 27- 0536.432 02 97
www.beyazincim.com

 

PASTANIN TARİHÇESİ

Pastanın tarihi kek ve ekmek yapımı kadar eski. Yani ilk pastanın antik çağlarda yapıldığı söylenebilir. Ballı ekmekler şeklinde hazırlanan ilk pastalardan sonra, kutlamalar ve özel günler için hazırlanan kekler ve ekmekler giderek değişip gelişerek günümüze kadar gelmiş. Fakat pasta kültürünün çağ atlaması kremanın krem şanti halini alması, yani krem şantinin keşfi ile olmuş. 18.YY başlarında yaşamış olan ünlü Fransız pasta ustası Caramele`nin krem şantiyi bulmasının ardından yeni krema çeşitleri ve yeni tatlandırıcılar sahne almış pastacılık sektöründe. 19.YY`dan itibaren teknolojinin de gelişmesiyle, pastalarda yeni pişirme metodları ve lezzetler kendini göstermiş. Artık frenk üzümünden krema, çeşitli yemiş esanslarından soslar, kök boyalarının ve teknik ekipmanın gelişmesi neticesinde her biçimde ve lezzette pasta yemek mümkün.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ