KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
Mükelleflere beyanname uyarısı
Mükelleflere beyanname uyarısı
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 11:13
  • 836
  • 0

Mükelleflere beyanname uyarısı

Kocaeli Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği Başkanı Ahmet Haluk Yapıcı mart ve nisan aylarının vergi ayı olduğunu hatırlatarak mükellefleri uyardı: Beyannameler için belgeyi geciktirmeyin. Cezası çok ağır!

Ahmet Haluk Yapıcı başkanlığındaki Kocaeli Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği’nde yönetim kurulu ve bir grup üye, 2019 yılında yapılacak çalışmaları değerlendirmek için Değirmen Kafe’deki kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in de derneğe katkılarından ötürü onurluk ile onurlandırıldığı toplantıda Başkan Yapıcı mükellefleri net şekilde uyardı: Mart ve nisan ayları vergi ayı. Vergiyi geciktirirseniz faizini öderseniz ama beyannameleri teslim etmek için belgeleri geciktirirseniz cezası çok ağır.

PUSULU KAFE’DE KAHVALTILI TOPLANTI

Ahmet Haluk Yapıcı başkanlığında Canan Yaş, Cem İldeniz, Cemalettin Köksal, Tahmiran Yıldırım, Hüseyin Gökdeniz ve Gülbiye Yılmaz’dan oluşan yönetimiyle yoluna devam eden Gebze merkezli Kocaeli Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği’nde yönetim 2019 yılı icraatlarını görüşmek üzere toplandı. GTO Başkanı Nail Çiler ile birlikte GTO Genel Sekreteri Mustafa Yaşar Sekin’in de ağırladığı Değirmen Kafe’deki kahvaltılı toplantıya derneğin kurucu başkanı Yücel Ersoy ve ikinci başkanı Nurbay Demir de katıldı.

Başkan Yapıcı, 2019 yılında hedeflerinin bir süre önce taşındıkları derneğin yeni yerinin daha da geliştirilmesi, seminerler verilmesi olduğunu kaydetti. Yapıcı üniversitelerin iletişim fakültelerinde verilen eğitimin günümüzle örtüşmemesinden sebep önemli problemler yaşandığını belirtip, “Üniversitede verilen eğitimle sahadaki uygulama arasında fark var. Üniversiteleri bitiren arkadaşlar birçok programı ne yazık ki bilmiyor. Mesleğimizin duayenlerinin desteğiyle, onlara vereceğimiz derslerle bu eksikliği gidereceğiz. Muhasebe bürolarında çalışacak olan yardımcı elemanları bir ay süreyle böyle bir eğitime tabi tutacağız. Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin kadavra görmeden mezun olması gibi. Bu eksikliği bu işin tam mutfağında olan bizler gidermeye çalışıyoruz” dedi.

VERGİ AYLARI BAŞLIYOR

Mart ayının gelir, nisan ayının kurumlar vergisi ayları olduğunu kaydeden Başkan Yapıcı mükelleflere de uyarıda bulundu. Mükelleflerin belgelerini son zamana bırakmasından ötürü gerek muhasebe büroları gerekse vergi dairelerinde yığılma ve tıkanma olduğunu kaydeden Yapıcı, “Bir mükellefin vergisinin gücünü geciktirmesi halinde cezası, faizidir. Ancak beyannamenin geç teslim edilmesinin cezası çok ağırdır ve sorumluluk bizlere yüklenmektedir. Mükelleflerimizin gerekli belgelerin tesliminde hassas olmalarını diliyoruz” diye konuştu. Yapıcı vergi dairelerinin ise yeterli donanıma sahip olduğunu kaydetti.  Yapıcı, GTO Başkanı Nail Çiler’e de bugüne kadarki desteklerinden ötürü teşekkür etti.

 

 

 

Çiler: Sivil topluma desteğimiz sürecek

 

Kocaeli Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği’ne olan katkıları onurluk ile onurlandırılan GTO Başkanı Nail Çiler, “Ülkemizin kalkınması finanstan geçmektedir. Gelirde en önemli kalem vergidir. Vergi çok kutsaldır. Kayıt dışı çalışma ile kayıtlı çalışma bir değildir. Muhasebecilerimiz o gelirin temini için büyük çaba sarf etmektedir. Onlara elimizden gelen her desteği dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da göstermeyi sürdüreceğiz” dedi.

 

BİLGİLENDİRDİLER

Oda olaak vatanın ve Cumhuriyet’in birliğine inanmış tüm sivil toplum kuruluşları ile işbirliği ve çalışmalarının süreceğini belirten Başkan Nail Çiler, dernek üyelerine odanın yenilikleri üzerine de bilgilendirmede bulundu. Odanın dergisinde karekod ile odaya ait kamuya açık tüm bilgilere ulaşılabileceğini aktaran Çiler ayrıca görme engelli üyeler ve vatandaşlar için Braille Alfabesi okuma marifetli düzeneği anlattı. Genel Sekreter Mustafa Yaşar Sekin de üyelerine benzer konularda bilgilendirmede bulundu.

 

DİĞER HABERLER

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

HDP Körfez Belediyesi eş Başkan adayı ve birinci sıra meclis üyesi adayı İbrahim Ergin, seçime kendi adaylarıyla katılmaya karar aldıkları Körfez’de, ziyarette bulundukları Körfez Ağrılılar Derneği’nin hedef haline getirilmek istendiğini ifade ederek, “Hiçbir gurup ve ya STK’nın desteğini alarak sahaya inmedik. Biz toplumun her kesiminin oylarına talipli olacağız. Körfez Ağrılılar Derneği ziyaretimizi kabul eden STK’ lardan birisi. Bu demokratik cesareti gösteren derneğin eleştirilmesine anlam veremiyorum” dedi.

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

Kütahya’da safra kesesi taşını aldırmak için ameliyat olan 65 yaşındaki hasta, yapılan tetkikler sonrasında safra kesesi kanseri olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden tekrar acil ameliyat olması gerektiğini öğrenen hasta, bu kez de VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde göreve yeni başlayan, genel cerrah Op. Dr. Faruk Özkul’a başvurdu. Hasta 3.5 saat süren zorlu ameliyat sonrasında hem tümörden hem de karnındaki iltihaptan kurtuldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ