KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
Övünülen ikincilik Dövünülen ikincilik
Övünülen ikincilik Dövünülen ikincilik
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 12:57
  • 1547
  • 0

Övünülen ikincilik Dövünülen ikincilik

Gebze Bölgesi, 2018 yılı ihracat rakamlarına göre İstanbul’dan sonra Türkiye ikincisi oldu. İSİG Meclisi kayıtlarına göre 2018 yılı iş cinayetlerinde ise Kocaeli; nüfus oranına göre Türkiye üçüncüsü, sayısalda Türkiye ikincisi. Kocaeli ilçeleri arasında ise Gebze, 12 ilçe arasında Kocaeli birincisi!   

2018 yılı ihracat rakamlarına göre Gebze Bölgesi, 14.1 milyar dolarlık ihracat tutarı ile İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer edindi. GTO Başkanı Nail Çiler övünülesi olduğunu söyledi. Ama bizim dövünülesi birincilik, ikincilik, üçüncülüklerimiz de var.

Reklam gücünden ötürü haber karartması ile korunan Ülker’de, avukatı marifetiyle yaptığı açıklamada emekçisine Allah’tan rahmet dilemeyen ama imajı bozuldu diye atarlanan Rözmaş’ta ve en nihayetinde ateşi Dilovası’na da düşen, doğmamış çocuğu yetim bırakan Tuzla Tersanesi’ndeki iş cinayetleri, cinayetlerin işlendiği illerin istatistiklerine girdi

İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİYİZ

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, bir süre önce gerçekleşen bu yılın ilk GTO Meclisi toplantısında bir takım verilere de değindi. Buna göre Gebze Bölgesi, 14.1 milyar dolarlık ihracatla İstanbul’dan sonra ikinci sırada. Bu ikincilik, sermaye çevrelerinin yüzünü güldürürken toplumun önemli bir kısmına moral verdi. Kent milliyetçiliği üzerinden de övünülesi bir rakam. Öte yandan Çiler aynı toplantıda sözlerine Antalya’daki şiddetli yağış ve hortumda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

TARTIŞMASIZ İŞ CİNAYETİ

Antalya’daki doğa faciasını “iş kazası” diye adlandırmak belki abartılı olur ama bu sayımızın dosya haber çalışmasının dördüncü, gazetemizin 10’ncu sayfasına göz atacak olursanız yangınlarda kendimizi nasıl koruyacağımızı bilmediğimiz gibi doğal afetlerle karşı bireysel korunmada da bilgisizlik veya yetersizlik var gibi. Öte yandan Tuzla’da iki kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı iş cinayetinde hayatını kaybeden Mehmet Tütüncü ve Dilovalı Muhammed Ali Yılmaz’a da biz bir kez daha Allah’tan rahmet dileriz. Tartışmasız iş kazası, tartışmasız iş cinayeti.

HER AY RAHMET DİLİYORUZ

Başkan Çiler bir önceki, 2018 yılının son Meclis toplantısında sözlerine Tavşanlı’daki viyadük faciasında hayatını kaybeden üç emekçiye Allah’tan rahmet dileyerek başlamıştı. Ondan bir önceki Meclis toplantısına Iğdır’ın Aralık İlçesi’ndeki kazada şehit düşen Uzman Onbaşı, Darıcalı Yakup Gitmez’e başsağlığı dileyerek başlamıştı ki İş Sağlığı Güvenliği kanunlarına göre o kaza aslında bir trafik kazası değil iş kazası veya popüler tanımıyla “iş cinayeti” idi. Kayıtlara nasıl işlenir bilinmez ama kuvvetle muhtemel, trafik kazası diye geçti. İş kazası diye işlendiyse de, Iğdır istatistiklerine işlendi.

BU DERECELERİN NESİYLE ÖVÜNELİM

Gebze Bölgesi’nin 2018 yılı ihracat rakamlarında İstanbul’dan sonra ikinciliği edinmesine övünelim övünmesine de diğer birinciliğimiz, ikinciliğimiz ve üçüncülüğümüzün nesiyle övünelim! 08 Ocak günü MMO Gebze İSG Komisyonu tarafından Gebze’de salonda, bir süre önce Kocaeli İSİG Meclisi tarafından İzmit’te sokakta yapılan açıklamalara göre 2018 yılı iş cinayetlerinde Kocaeli olarak bir üçüncülüğümüz, bir ikinciliğimiz var. 81 ölü, nüfus yoğunluğu sıralamasına göre üçüncülüğü, sayılara göre ikinciliği getirdi. Üstelik Darıcalı şehit Yakup Gitmez vakası Iğdır, Dilovalı Muhammed Ali Yılmaz vakası İstanbul istatistiklerine rağmen Kocaeli ilçeleri arasında Gebze birinci sırada, üstelik açık ara!

BU DERECELERLE DE ÖVÜNELİM Mİ?

Ülker’de, Rözmaş’ta ve diğer tüm iş cinayetleri ardında evladını kaybetmiş anne babalar bıraktı. Ki annesini kaybeden çocuğa öksüz, babasını kaybedene yetim derler ama evladını kaybeden anne babanın acısı tarifsizdir. Onlara bir tanımlama henüz konulamadı. Hemen her iş cinayeti aynı zamanda dul eşler, yetim evlatlar bıraktı. Üstelik Tuzla’daki iş cinayetinde hayatını kaybeden Muhammed Ali Yılmaz’ın henüz ana karnındaki çocuğunu yetim bıraktı. Şimdi o birincilik, ikincilik ve üçüncülükle de, övünelim mi?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ