KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Sosyal market fakiri rencide esnafı mağdur etmeyecek
Sosyal market fakiri rencide esnafı mağdur etmeyecek
Sektör
Aktan Uslu
09 Ocak 2019 Çarşamba 20:22
  • 1631
  • 0

Sosyal market fakiri rencide esnafı mağdur etmeyecek

Gebze Ticaret Odası’nın yeni sosyal projesi Sosyal Market, Dilovası’nda açılmak üzere. 500 dar gelirli ailenin ihtiyacına göre ücretsiz alışveriş yapacağı market onları rencide, hedef kitlesi itibariyle emsal ürün satan esnafı mağdur etmeyecek

Sosyal yardımlar ve destek konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin göz bebeklerinden Gebze Ticaret Odası’nın yeni projesinin eli kulağında. GTO tarafından ilçeye kazandıran halk eğitim merkezi ve toplum sağlığı merkezi binasında yer alacak Sosyal Market’ten 500 aile, toplamda 2 bin kişi talepleri doğrultusunda ücretsiz gıda alışverişini rencide olmadan yapacak. Çalışmanın hedef kitlesinin alım gücünün çok düşük olmasından ötürü Sosyal Market, emsal ürünlerin ticaretini yapan ilçe esnafını da mağdur etmeyecek. Başkan Nail Çiler o projenin detaylarını Kocaeli Zirve’ye değerlendirdi:

İhtiyaç sahiplerini, onları rencide etmeden

 “Hepimiz doğarken ne annemizi babamızı tahmin edebilirdik ne de doğduğumuz yeri. O bizim elimizde değil, seçme şansımız yok. Sivil topluma herkes kendi çabası dâhilinde bir şey katacak diyerek yola çıktık. Bu sosyal marketin amacı ihtiyaç sahibi insanlara onları rencide etmeden, alışveriş kültürü içinde gıda teminini sağlamak.

Sözümüz vardı, 10 ayda tamamladık

Biz daha önce vizyon projelerimizi açıklarken Dilovası’nda aldığımız kararla toplum sağlığı merkezi ve halk eğitim merkezi yapacaktık. Dilovası’nda kamuya ve halka sözümüz vardı. 10 ay gibi bir sürede binayı bitirdik.

Tüm donanım ve ihtiyaçları düşünüldü

Daha sonra, yıllar önce tasarladığımız bir gıda bankası projesi vardı. İhtiyaç sahibi insanlara sürekli nasıl yardım edebiliriz diye tasarlamıştık. Bu proje şimdi olgunlaştı. Toplum sağlığı merkezi ile halk eğitim merkezinin de yer aldığı binada, 365 metrekarelik bir yeri marketin ürünlerini muhafaza için soğuk hava deposuna dönüştürüyoruz. Bir frigo kasa araç aldırdık, sürekli gıda ürünü taşıyacak oraya. İç donanımı da alışverişe elverişli, uygun olacak.

Market içerisinde turnike olacak. Bu çalışma kapsamında her aileye, o ailenin konumuna göre o marketten alışveriş yapma yetkisi vereceğiz. Kredi kartını turnikeden geçirecek. Alacağını alacak, torbasına koyup gidecek. Paralı satış olmayacak.”

Projeyi hayata geçirirken ilçedeki bakkal, manav, market gibi emsal ürünlerin ticaretini yapan emsal esnafı da göz ardı etmediklerini kaydeden Çiler, “O marketten alışveriş yapacak insanlar zaten esnaftan gidip alışveriş yapmaya ekonomik gücü yetmeyen insanlar” deyip şöyle devam etti:

Kimlerin yararlanacağını kamu idaresi ve muhtarlar seçecek

“Bu konuda da sağolsun, en büyük destekçimiz Dilovası Kaymakamlığı olacak. Marketten alışveriş yapacağımız kişileri Kaymakamlıktaki idareciler ve muhtarlar ile birlikte seçeceğiz. Bu market hafta tatili ve resmi tatil günleri hariç her gün açık olacak. Markette üç ya da dört personelimiz çalışacak. Bunun dışında altı aylık faaliyete dair verileri aldıktan sonra başarılı olduğumuzu görürsek destek olduğumuz aile sayısını biraz daha arttıracağız. Dilovası’ndaki marketten 500 aile, toplamda 2 bin kişi yararlanacak. Bu sayı ileride arttırılacak.

İkincisi Gebze Bölgesi’nde farklı bir ilçeye

Bu çalışmanın bir sene sonraki ayağı da şu olacak. Bilindiği üzere yetki alanımız içinde Gebze ve Dilovası ile birlikte Darıca ve Çayırova da var. Bu çalışma için ikinci bir bölge daha düşünüyoruz. TOBB bünyesindeki 365 oda arasında proje anlamında ilk olacak. Daha önce böylesi bir proje duymadım.

GTO ve paydaşlarının finansörlüğünde

Bütçesini ileride düzenleyeceğimiz basın toplantısı ile açıklayacağımız paydaşlarımız ile GTO karşılıyor. O toplantıda ürünü nasıl temin edeceğimizi de açıklayacağız. GTO bütün organizasyonun içinde olacak. Gerekli personelimiz, soğuk hava depomuz olacak. Elektrik, ısınma, diğer giderlerini biz karşılayacağız. Yer bize ait olduğu için kira giderimiz yok.”

İhtiyaç sahipleri ne alacağına kendisi karar verecek

Projenin bir diğer özelliği ise hedef kitlenin kendisine sunulan bir kolide, ‘Ne çıkarsa bahtına’ misali değil tercihine göre seçimde bulunabilecek olması: “Alışveriş limitleri ailedeki kişi sayısına göre değişik olacak. Ramazan aylarında dar gelirlilere dağıtılan gıda kolilerinin her ay olduğunu düşünün. Bir farkı var. İnsanlar makarna, yağ, et, pirinç… her neye ihtiyacı varsa gelip onu alacak. Hangi ürünü alacağında seçenek ailenin kendisine ait olacak.”

Suiistimal edilmeyecektir

Başkan Çiler’e gıda ürünlerini alan vatandaşlar tarafından o ürünlerin satılıp yardımın suiistimal edilip edilmeme riskini de sorduk: “Biz ihtiyaç sahiplerini belirlerken Devlet’in bu konudaki kriterlerine uyduk. Fakir Fukara Fonu kriterlerini veri alacağız. Biz bu yardımı ilgili aileye, kişiye sağladıktan sonra o ürünlerin o kişilerce satılacağını zannetmiyorum. Yani bizim bu çalışmamızda öyle bir suiistimal olmaz.”

Yıldırım’ın adına yapılacak okulun geliri öğrencilere burs olarak aktarılacak

Başkan Nail Çiler, Dilovası’na kazandırdıkları binanın hatırasını ise şöyle anlattı: “Yıldırım Holding ve Yılport ortaklarından değerli iş insanı arkadaşımız Mehmet Yıldırım’ı ansız bir kalp krizinden ötürü kaybetmiştik. Buraya kendisinin adını verdik. Burası Dilovası Halk Eğitim ve Mehmet Yıldırım Toplum Sağlığı Merkezi. Ailesi de bu isimlendirme üzerine jest olsun diye bir süre önce Kocaeli Valiliği ve Gebze Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ile bir protokol imzaladı. Üniversite içine bir anaokulu, ortaokul, lise ve 200 kişilik yurt yapacaklar. Biz de yapılacak olan bu okulu Gebze Teknik Üniversitesi’nin vakfına alacağız. Ağırlıklı üniversitede çalışanların çocukları okuyacak ve okulun geliri de üniversitenin vakfına bağışlanacak. Vakıf da ihtiyaç sahibi çocuklara burs verecek.”

Hisarcıklıoğlu proje üretim merkezine benzetmişti

Başkan Çiler, TOBB çatısındaki odalar arasında sosyal yardımlar konusunda öncülüğü ellerinde tuttuklarını da gururla söyledi: “ Bilindiği üzere Gebze Ticaret Odası, 365 oda arasında bu gibi konularda öncü odalardan biri. Birlik başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu buraya geldiğinde kendisi açıklamıştı. ‘Ben Gebze Ticaret Odası’nı proje üretim merkezine benzetiyorum’ demişti. Biz daha önceki yıllar bu konuda hep iktidarda olduğumuz için bu ve buna yakın projelerimiz var. Onlarla ilgili olarak 2018’i yine öncü olarak kapatmak amacıyla çalıştık.”

 

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve eşi Sevgi Çiler, Gebze Teknik Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün’den Girişimcilik Zirvesi’ne katkılarından ötürü onurluk alırken. Başkan Çiler topluma dokunan bu tür projelere desteklerinin süreceğini kaydetti.

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ