KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
TÜBİTAK UME’nin büyük başarısı
TÜBİTAK UME’nin büyük başarısı
Sektör
15 Ağustos 2019 Perşembe 15:26
  • 407
  • 0

TÜBİTAK UME’nin büyük başarısı

EEE Enstrumentasyon ve Ölçüm Topluluğu tarafından desteklenen 14. Medikal Ölçümler ve Uygulamalar Sempozyumu MeMeA 2019’da yüzde 80’i yabancı olmak üzere 130 bilim insanı katılım sağladığı sempozyumda Türkiye adına yapılan 27 bildirinin 20’sine TÜBİTAK UME araştırmacıları imza attı.

EEE Enstrumentasyon ve Ölçüm Topluluğu tarafından desteklenen 14. Medikal Ölçümler ve Uygulamalar Sempozyumu MeMeA 2019, TÜBİTAK UME öncülüğünde 26-28 Haziran 2019 tarihleri arasında İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi. MeMeA 2019 Sempozyumu tarihinde ilk defa “medikal ölçümlerde metrolojik bakış açısı teması” ile gerçekleştirilmiş oldu.

Sempozyumda, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika kıtasından olmak üzere İtalya, Türkiye, Hindistan, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, İran, Çin, Almanya, Fas, İngiltere, İspanya, Romanya, Hollanda, Cezayir, Rusya, Kore, Polonya, Yeni Zelanda, İsviçre, Çekya, Belçika, Brezilya, Japonya, İrlanda ve Kazakistan gibi 26 farklı ülkeden akademisyen, endüstri, hükümet ve sivil toplum çalışanı olan 585 yazarın 120’den fazla bilimsel bildirisi sunuldu.

20’Sİ TÜBİTAK UME ARAŞTIRMACISI

Yüzde 80’i yabancı olmak üzere 130 bilim insanı katılım sağladığı sempozyumda Türkiye adına yapılan 27 bildirinin 20’sine TÜBİTAK UME araştırmacıları imza attı.

Açılış sunumları “medikal alanda miktarsal ölçümler” konusunda Medikal ölçümler ve uygulamaları alanında uzman olan Almanya Metroloji Enstitüsü (PTB)’nden Tobias Schaeffter ve “yasal metroloji çerçevesinde medikal cihazların uygunluk değerlendirmesi” başlığıyla Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü Genel Direktörü Zijad Dzemic tarafından yapıldı. Bununla birlikte İsviçre EPFL’den Sandro Carrara “ultra-hassas memristif biyosensörler” konusunda, Türkiye Gazi Üniversitesi’nden İrfan Karagöz ise  “görüntüleme sistemleri ve erken teşhis sürecinde fizyolojik görüntüleme sistemlerinin etkinliği” başlığı altında ders sunumları gerçekleştirdi.

EN BİLDİRİ ÖDÜLÜNÜ ALD

Sempozyumda “medikal ölçümlerde metrolojik bakış açısı” adı altında bir de panel yapıldı. Sempozyumda gelenek olduğu üzere bir adet en iyi bildiri ödülü, bir adet en iyi öğrenci bildiri ödülü, bir adet mühendislik bildirilerinden en iyi kadın bilim insanı ödülü ve bir adet de en iyi poster ödülü verildi. En iyi bildiri ödülünü Türkiye’den, Maltepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necla Öztürk ve ekibinin “Rectus Femoris and Vastus Medialis Muscles Exhibit Different Dynamics in Processing of Isometric Voluntary Contractions: A Fractal Analysis Study” isimli çalışması aldı. MeMeA 2019’da seçilen bildiriler, IEEE Transactions on Instrumentation and Measurement dergisinde MeMeA 2019 özel sayısı olarak yayınlanacak.

 

 

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ