KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”
“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 14:56
  • 1325
  • 0

“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”

Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Balbaloğlu ülkemizde yangına dair yönetmeliklerin NFL’den tercüme olduğu belirtip, “Kendimize has yönetmelikler üretmeliyiz” dedi

Ülkemizde son zamanların gözde sloganı, üretim ve tüketimi sembolize eden “yerli ve milli” kavramı bu tanımlama kullanılmadan, yangın yönetmeliğimiz içinde telaffuz edildi. Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği (FCEF) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Balbaloğlu derneğin Gebze’de, Kaynes Eğitim’de gerçekleşen tanıtım toplantısında, “Bu konuya dair yönetmeliklerimizi ele aldığımız zaman, yönetmeliklerimizin geneli NFL’den tercümedir. Kendimize has değildir. Aslında kendimize has yönetmelikler üretmemiz lazım” dedi.

YANGIN EĞİTMENİ VE SUBAYI

Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği türü bir sivil toplum örgütüne sadece Kocaeli’nin değil Türkiye genelinde ihtiyaç duyulduğunu belirtip ileride genişlemesini dileyen Balbaloğlu, Oklahamo State Üniversitesi’nden yangın öğretmenliği ve yangın subayı sertifikaları almış yangın subayı olduğunu, 13 yıl Amerikan Hava Kuvvetleri İtfaiyesi’nde amir yardımcılığı görevinde bulunduğunu belirtti. Balbaloğlu şunları söyledi:

YANGININ “Y”Sİ GEÇMEDEN BİLİRKİŞİSİNİ YETİŞTİRİYORLAR

“5 yıl Koç Üniversitesi’nde eğitmenlik ve danışmanlık yaptım, üniversitede itfaiye teşkilatını kurdum. Amerika’dan döndüğümde bana, ‘Sen eğitim veremezsin’ dediler. Bunun üzerine bir üniversitenin bir bölümüne giderek eğitim aldım ve hoca oldum. Şimdi eğitimde veriyorum. Ondan sonra bilirkişi olabilmem için bir eğitim almam gerektiğini söylediler. Gittim üniversitenin birine. Samimiyim, yangının ‘y’ harfi geçmedi. Beni yangın bilirkişisi olarak yetiştiriyorlar.

Bu konuya dair yönetmeliklerimizi ele aldığımız zaman,  geneli NFL’den tercümedir. Kendimize has değildir. Aslında kendimize has yönetmelikler üretmemiz lazım.

Bugün her şeyin kolayına kaçmışız, dışarıdan geliyor. Yangınla ilgili bütün malzemeler dışarıdan geliyor. Pekâlâ, bizim mühendisimiz yok mu? Var. Neden yapmıyoruz. Yapmıyoruz, rahatız. Aslında her şeyi yapabilecek güçteyiz ama maalesef ya tembellik ya da böyle bir kanalın olmayışından dolayı yapmıyoruz. İnşallah bu derneğimiz çok büyük işler yapacak. Ben eminim. Çünkü derneğin yönetim ekibi gerçekten profesyonel. Niyet güzel. Sonuç güzel olacak.”

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ