KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”
“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 14:56
  • 984
  • 0

“Yangın yönetmeliği yerli ve milli olmalı!”

Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Balbaloğlu ülkemizde yangına dair yönetmeliklerin NFL’den tercüme olduğu belirtip, “Kendimize has yönetmelikler üretmeliyiz” dedi

Ülkemizde son zamanların gözde sloganı, üretim ve tüketimi sembolize eden “yerli ve milli” kavramı bu tanımlama kullanılmadan, yangın yönetmeliğimiz içinde telaffuz edildi. Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği (FCEF) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Balbaloğlu derneğin Gebze’de, Kaynes Eğitim’de gerçekleşen tanıtım toplantısında, “Bu konuya dair yönetmeliklerimizi ele aldığımız zaman, yönetmeliklerimizin geneli NFL’den tercümedir. Kendimize has değildir. Aslında kendimize has yönetmelikler üretmemiz lazım” dedi.

YANGIN EĞİTMENİ VE SUBAYI

Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği türü bir sivil toplum örgütüne sadece Kocaeli’nin değil Türkiye genelinde ihtiyaç duyulduğunu belirtip ileride genişlemesini dileyen Balbaloğlu, Oklahamo State Üniversitesi’nden yangın öğretmenliği ve yangın subayı sertifikaları almış yangın subayı olduğunu, 13 yıl Amerikan Hava Kuvvetleri İtfaiyesi’nde amir yardımcılığı görevinde bulunduğunu belirtti. Balbaloğlu şunları söyledi:

YANGININ “Y”Sİ GEÇMEDEN BİLİRKİŞİSİNİ YETİŞTİRİYORLAR

“5 yıl Koç Üniversitesi’nde eğitmenlik ve danışmanlık yaptım, üniversitede itfaiye teşkilatını kurdum. Amerika’dan döndüğümde bana, ‘Sen eğitim veremezsin’ dediler. Bunun üzerine bir üniversitenin bir bölümüne giderek eğitim aldım ve hoca oldum. Şimdi eğitimde veriyorum. Ondan sonra bilirkişi olabilmem için bir eğitim almam gerektiğini söylediler. Gittim üniversitenin birine. Samimiyim, yangının ‘y’ harfi geçmedi. Beni yangın bilirkişisi olarak yetiştiriyorlar.

Bu konuya dair yönetmeliklerimizi ele aldığımız zaman,  geneli NFL’den tercümedir. Kendimize has değildir. Aslında kendimize has yönetmelikler üretmemiz lazım.

Bugün her şeyin kolayına kaçmışız, dışarıdan geliyor. Yangınla ilgili bütün malzemeler dışarıdan geliyor. Pekâlâ, bizim mühendisimiz yok mu? Var. Neden yapmıyoruz. Yapmıyoruz, rahatız. Aslında her şeyi yapabilecek güçteyiz ama maalesef ya tembellik ya da böyle bir kanalın olmayışından dolayı yapmıyoruz. İnşallah bu derneğimiz çok büyük işler yapacak. Ben eminim. Çünkü derneğin yönetim ekibi gerçekten profesyonel. Niyet güzel. Sonuç güzel olacak.”

 

 

DİĞER HABERLER

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

 “Ağrılılar Derneği  tarafsızdır”

HDP Körfez Belediyesi eş Başkan adayı ve birinci sıra meclis üyesi adayı İbrahim Ergin, seçime kendi adaylarıyla katılmaya karar aldıkları Körfez’de, ziyarette bulundukları Körfez Ağrılılar Derneği’nin hedef haline getirilmek istendiğini ifade ederek, “Hiçbir gurup ve ya STK’nın desteğini alarak sahaya inmedik. Biz toplumun her kesiminin oylarına talipli olacağız. Körfez Ağrılılar Derneği ziyaretimizi kabul eden STK’ lardan birisi. Bu demokratik cesareti gösteren derneğin eleştirilmesine anlam veremiyorum” dedi.

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

20 günde 2 zorlu ameliyatla hayata tutundu

Kütahya’da safra kesesi taşını aldırmak için ameliyat olan 65 yaşındaki hasta, yapılan tetkikler sonrasında safra kesesi kanseri olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden tekrar acil ameliyat olması gerektiğini öğrenen hasta, bu kez de VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nde göreve yeni başlayan, genel cerrah Op. Dr. Faruk Özkul’a başvurdu. Hasta 3.5 saat süren zorlu ameliyat sonrasında hem tümörden hem de karnındaki iltihaptan kurtuldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ