KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
“Yangınlarda ölümleri asgariye indirebiliriz”
“Yangınlarda ölümleri asgariye indirebiliriz”
Sektör
Aktan Uslu
09 Şubat 2019 Cumartesi 14:23
  • 1233
  • 0

“Yangınlarda ölümleri asgariye indirebiliriz”

İstanbul Teknik ve Üsküdar Üniversiteleri Öğretim Görevlisi, Adli Bilimler Uzmanı Doktor Şahin İplikçi yangınlarda ölümler üzerinde yaptıkları araştırmayı Gebze’de Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği’nin tanıtımında dile getirdi

İplikçi, “Yangın vakalarında insanların ne şekilde nasıl öldükleri yönünde 100 kişi üzerinde bir araştırmamız oldu. Kişilerin yangında ne yapacağını yangın öncesinde beynine kodlarsanız ölümleri asgariye indirmek mümkün” dedi

İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bugüne kadar yürütülen çalışmaların birinden edinilen sonuç, kısaca İSG diye adlandırılan bu toplumsal ve can yakıcı vaka sadece bildik anlamda fabrikalar ve işyerleri için geçerli değil. Okulda, evde, kafeteryada, sinemada… hayatın her alanında iş sağlığı ve güvenliğine ihtiyaç var.

Yine bugüne kadar gazetelerin ekseriyetle üçüncü sayfalarına yansıyan haberlerde gerek iş yerleri gerekse evlerde meydana gelen yangınlarda çok sayıda kişinin boğularak hayatını kaybettiğine tanık olduk. Önüne geçmek mümkün mü? Belki sıfırlamak imkânsız ama asgariye indirmek mümkün.

100 KİŞİNİN NASIL ÖLDÜĞÜNÜ ARAŞTIRDIK

Gebze’de Yanma ve Yangın Mühendisliği Derneği’nin (FCEF) Kaynes Eğitim’in ev sahipliğindeki tanıtımında söz alan İstanbul Teknik ve Üsküdar Üniversiteleri Öğretim Görevlisi, Adli Bilimler Uzmanı Doktor Şahin İplikçi bir süredir devam eden çok önemli, akademik ve bilimsel bir çalışmaya değindi. İplikçi, Yangın vakalarında insanların ne şekilde nasıl öldükleri yönünde 100 kişi üzerinde bir araştırmamız oldu. Kişilerin yangında ne yapacağını yangın öncesinde beynine kodlarsanız ölümleri asgariye indirmek mümkün” diye konuştu. İplikçi şunları kaydetti:

“Yangın konusunda hocayım. Biz derslerde yangını anlatmıyoruz artık.  İstanbul’da 110 İtfaiye Daire Başkanlığı görevimi yaparken arkasından 112 Hızır Acil’e geçtim. Adli tıp enstitüsü yüksek lisans diplomamı orada tamamladım. Yangınla ilgili, ‘Bir şey keşfedeyim’ dedim.

KAPIDA KALARAK, BOĞULARAK ÖLDÜLER

İçinde tıp profesörlerinin yer aldığı, dışarıdan sivil olarak sadece şahsımın yer aldığı bir ekiple, ölümle ilgilendim. Bu çalışmada insanların yangında boş yere boğularak öldüklerini tespit ettik. Yangın vakalarında insanların ne şekilde nasıl öldükleri yönünde 100 kişilik bir araştırmamız oldu. Yüzde 70’inden fazlasını tamamladık. Adli Tıp Kurumu’nun verilerini inceledik. Maalesef hep ‘aspikse’ dediğimiz boğulma suretiyle, kapıda kalarak öldüklerini tespit ettik.

NE YAPACAKLARI BEYİNLERİNE KODLANMALI

Biz istiyoruz ki; kişiler yangından önce kodlanırsa yani yangında ne yapacağını siz onun beynine kodlarsanız sonuç edinebilirsiniz. Bu Hollanda ve Almanya’da var, Türkiye’de yok. Özellikle bunu vurguluyorum. Biz bunu deneyde gördük. İnsanların beynine bunu kodladığımızda insanlar yangın yerinden doğru dürüst kaçacak ve dışarı çıkacak. Dumandan kurtulacak.

Ölümü sıfırlamak mümkün değil ama asgariye indirmek için böyle bir çalışmaya üniversitede devam ediyoruz. Bu arada sonuç itibariyle bu konuda güzel, menfi bilgiler aldığımızda dernekle paylaşacağız.”

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ