Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4881 TL
  • 6.2287 TL
  • 7.2637 TL
Kocaeli Zirve
Milis Yarbay’ın kabri yenilendi
Milis Yarbay’ın kabri yenilendi
Güncel
09 Mayıs 2010 Pazar 15:27
  • 1072
  • 2

Milis Yarbay’ın kabri yenilendi

Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in işgali sırasında önemli mücadeleler yapan Milis Yarbay Mahmut Erdem Nedim’in kabrine sahip çıktı

İzmit`in işgali sırasında farklı cephe ve bölgelerde yerel ölçekte birçok önemli şahsiyet üstün başarılar gösterdi. Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli`de yaşamış ve işgal kuvvetlerine karşı önemli mücadelelerin yapılmasını sağlayan bu tarihi şahsiyetlere sahip çıkan çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Daha önce milis kumandanı Hasan Zobuğlu`nun kabrine sahip çıkan Büyükşehir şimdi de Servetiye Cephesi Komutanları`ndan Rize/Akarsulu Milis Yarbay Mahmut Nedim Erdem`in mezarını bakıma aldı.

YAKIŞIR HALE GELDİ
İzmit Körfezi`nin güney yakasına çıkarma yapan Yunan birliklerine, yerli halka çeşitli zulümler yapan Rum ve Ermeni çetelerine karşı mücadele eden kumandanlardan olan Milis Yarbay Mahmut Nedim Erdem`in kabri granit malzemeyle kaplandı. Bahçeşme Mezarlığı`nda bulunan mezarının kitabesi de yenilenerek ziyaretçilerin okumasına elverişli hale getirildi. Çalışmalar Büyükşehir Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yapıldı.

İZMİT`İ SAVUNDU
Yarbay Mahmut Nedim Erdem`in Teşkilât-ı Mahsusa (İstihbarat Teşkilatı) ile de bağlantısı bulunmaktadır. Milis kumandanı özellikle Bahçecik, Yeniköy, Yuvacık, Döngel, Kullar, İhsaniye (Tatarihsaniye), Saraylı bölgelerinde kendine bağlı milli müfrezelerle bir savunma hattı oluşturarak çeşitli başarılar elde etmiştir.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ