KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
BDP’den AKP’ye siyah çelenk
 BDP’den AKP’ye siyah çelenk
Siyaset
28 Ekim 2012 Pazar 13:47
  • 1616
  • 12

BDP’den AKP’ye siyah çelenk

Cezaevlerinde açlık grevi yapanların taleplerine AKP hükümetinin cevap vermesini isteyen BDP İl Örgütü, emniyetin kısıtlamaları altında dün AKP il binası yakınına siyah çelenk bıraktı
Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) İl Örgütü, cezaevlerinde yaşanan açlık grevi yapanların taleplerine AKP hükümetinin cevap vermemesi nedeniyle dün, emniyetin güvenlik önlemleri altında AKP il binası yakınına siyah çelenk bıraktı. Sabri Yalım Parkı`nda bir araya gelen grup, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İçeride dışarıda zindanlar parçalana”, “Ölüm değil çözüm istiyoruz”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları eşliğinde Perşembe Pazarı alanındaki AKP İl Binası`na kadar yürüdü.
 
POLİS EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ
Geniş güvenlik önlemleri altında 100 kişiye yakın grubun gerçekleştirdiği yürüyüşe BDP Parti Melis Üyesi Hüseyin Gözen, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, STK temsilcileri ve partililer katıldı. Valilinin izniyle gerçekleşen yürüyüşte grup adına basın açıklamasını yapan il başkanı Mehmet Alçınkaya, AKP hükümetin cezaevlerindeki açlık grevine cevap vermesi gerektiğini kaydetti. 
 
47 GÜNDÜR SÜRÜYOR
Alçınkaya, yaşanan açlık grevi süreci ile ilgili olarak, “47 gündür 680`e yakın arkadaşımız cezaevlerinde açlık grevi yapıyor. 10 bine yakın arkadaşımız ise buna destek veriyor. Sayın Öcalan`ın üzerindeki tecridin kaldırılması, Kürt sorunun barışçıl ve demokrasi yollarıyla çözülmesi, anadilde eğitim ve savunma hakkı için mücadele ediyorlar” dedi.
 
AKP`Yİ BOĞARIZ
Açlık grevinde olanların mücadele ile sonuçlanana kadar devam edeceklerini belirten Alçınkaya, “Bu soruna duyarsız olan AKP ve sistem geri adım atmadıkça verilen bu mücadele devam edecek. AKP siyasi tutsakların bu taleplerine cevap vermezse bizler AKP kendi denizinde boğarız” diyerek uyardı.
 
SAĞLIK SORUNU YAŞANIYOR
Çeşitli cezaevlerinde sürdürülen açlık grevleri sonucunda tutsakların sağlık sorunu yaşadığını kaydeden Alçınkaya, “En doğal insani taleplere Türkiye`nin dört bir yanında gelen dayanışmalar dalga dalga büyüyerek geliyor. Arık anneler içerdeki evlatların ölmemesini istiyor” diyerek AKP`nin yapılan eyleme bir cevap vermesini istedi.
 
İZİN VERİLMEDİ
Açıklamanın ardından AKP İl Binası`nın önüne gitmek ve siyah çelenk koymak isteyen grup ile emniyet görevlileri arasında küçük çaplı bir tartışma yaşandı. Emniyet görevlilerin izin vermemesi üzerine eylemci grup, emniyet tarafından parti binası önüne kurulan barikatın yanına bırakmak zorunda kaldı. Çelengin bırakılmasından sonra grup olaysız bir şekilde dağıldı.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ