KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Taş ocağı Sibel Gönül’e yaradı
 Taş ocağı Sibel Gönül’e yaradı
Siyaset
07 Aralık 2012 Cuma 09:42
  • 2181
  • 4

Taş ocağı Sibel Gönül’e yaradı

Kente dair önemli konularda çoğu zaman fikir beyan etmekten kaçınan AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Maşukiye-Yanıkköy sınırında açılacak olan taş ocağına karşı olduğunu söyleyince beklenmedik bir şekilde gündeme oturdu
3 aydan bu yanadır sürdürdüğümüz ve merakla beklenen hatta siyasileri ‘haber yarışı` içerisine sürükleyen ‘Siyasilerin Basın Karnesi`ni bugün sizlerle paylaşıyoruz. Bizim Kocaeli Gazetesi ve Özgür Kocaeli Gazetesi verilerine göre siyasilerin kasım ayı basın karnesinde pek de şaşırtıcı olmayan gelişmeler var. Son bir aydır Kocaeli`nin gündemine oturan Maşukiye-Yanıkköy sınırında yapılacak olan taş ocağı ve mükerrer üyelikler kasım ayında siyasilerin en çok konuştuğu konular oldu.
 
SİYASİ PARTİLERDE MÜKERRER ÜYELİKLER
Kasım ayında siyasi partiler içerisinden yine AKP sıyrılarak 45 haberle birinciliğe oturdu. AKP`yi birinci yapan CHP`li binlerce partiliyi kendi partisine katması iddiaları oldu. İkinci sırayı ana muhalefet partisi CHP kaptı. Üyelerinin izinsizce AKP`ye kaydedildiğini iddia eden CHP`li yöneticiler bu olay sayesinde partilerinin adını sıkça duyurma imkanı buldu. CHP 44 haberle ikinci olurken, MHP neredeyse rakiplerinin yarısı kadar haberle ancak gündeme gelebildi. MHP, 25 haberle Kocaeli basınında kendisine yer bulabildi. Saadet Partisi (SP) kasım ayında 6 haberle 4`üncü, Demokrat Parti (DP) ve Büyük Birlik Partisi (BBP)`de 2`şer haberle 5`inciliği paylaştı.
 
KARASOMANOĞLU, FIRSAT VERMİYOR
Belediye başkanları içerisinde ayın galibi yine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu. Karaosmanoğlu, 71 haberle birincilikteki yerini koruyor. Karaosmanoğlu`nu ikinci sırada haliyle 59 haberle İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan takip ediyor. Geçtiğimiz ayın üçüncüsü Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, kasım ayında yerini 38 haberle Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş`e kaptırdı. Dördüncü sırada Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan var. Pehlivan, gazetemizde 20 Özgür Kocaeli Gazetesinde ise 17 olmak üzere toplamda 37 haberle geçen ayki dördüncülüğünü korudu.
 
BAŞKANLARDA GERİLEME VAR
Kasım ayının beşincisi 31 haberle Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık oldu. Karabalık`ın taş ocağı konusundaki suskunluğu onu beşinci sıraya kadar düşürdü. Çünkü onun dışında herkes bu konu hakkında yorum yaptı. Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar 3`üncü sıradan 3 sıra gerileyerek 26 haberle kasım ayında 6`ıncı sıraya oturdu. Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz da gerileyen başkanlar arasında. Ayaz, 22 haberle 5`inci sıradan 7`inci sıraya kadar geriledi. 
 
GEBZE BÖLGESİ KÖTÜ
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım 8`inciliğini koruyarak 20 kez basında yer bulabildi. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, son zamanlarda basın danışmanlarını çalıştırmaya başladı ve 13 haberle 9`uncu oldu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de 12 haberle 10`uncu sırada kendisine yer bulabilirken, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman 7 haberle 11`inci, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ve Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ise 2`şer haberle 12`inci sırayı paylaştı. 
 
ÇEVRE DOSTU BÜYÜKŞEHİR!
Taş ocağı konusu Büyükşehir Belediyesi`ni öyle bir harekete geçirdi ki başkan İbrahim Karaosmanoğlu`nun ‘İstemden de olsa taş ocağına onay vereceğim` demesi üzerine basın ekibi, taş ocağı konusundaki tepkileri en aza indirgemek için gazetelere sürekli çevreyle ilgili haberler gönderdi. Tabi hal böyle olunca geçtiğimiz aylarda 90`larda olan haber sayısı bir anda 136`ya çıktı. İzmit 92 haberle 2`inci, Kartepe 16 haberle üçüncü, Başiskele 14 haberle 4`üncü, Gölcük-Derince- Karamürsel 8`er haberle 5`inci Gebze 6 haberle 6`ıncı, Körfez 5 haberle 7`inci, Çayırova 3 haberle 8`inci, Kandıra 1 haberle 9`uncu ve Dilovası ile Darıca Belediyeleri de sıfır çekerek kasım ayının sonuncusu oldu.
 
AYGÜN`ÜN YÜKSELİŞİ
Kasım ayında milletvekillerinin karnesinde büyük bir değişim var. Geçtiğimiz ay kendisine 4`üncü sırada yer bulan AKP`li Zeki Aygün kasım ayında 20 haberle birinciliğe oturdu. Aygün`ün bu çıkışı sık sık yaptığı ziyaretlerden kaynaklandı. Aygün`ü ikinci sırada yine AKP`li Fikri Işık takip etti. Işık, 19 kez basında kendisine yer buldu. Ayın üçüncülüğü CHP`li Haydar Akar`a ait. Akar, 18 haberle gündemde yer aldı. 
  
AKP`Lİ GÖNÜL`ÜN ÇIKIŞI
Kasım ayının şaşırtan ismi AKP`li Sibel Gönül oldu. Gönül, Maşukiye-Yanıkköy sınırında açılacak olan taş ocağına karşı olduğunu söylenince defalarca haber konusu oldu. Geçtiğimiz aylarda basında 6 haberle yer alan Gönül, kasım ayında 14  haberle dördüncü oldu. Tabi gönül bu sözleri söyledikten sonra her ne hikmetse ortadan kayboldu. Gönül ile ortak kaderi paylaşan MHP`li milletvekili Lütfü Türkkan da 14 haberle basında yer aldı. 
 
BAKAN SONUNCU OLDU
CHP`li Mehmet Hilal Kaplan, seçim bölgesi Gebze`deki ziyaretleriyle 13 kez haber konusu olarak beşinciliğe oturdu. Geçen ayın birincisi İlyas Şeker ise bu ay 11 haberle 6`ıncı olabildi. CHP`li Hurşit Güneş 5 haberle 7`inci, AKP`li Muzaffer Baştopçu ve Mehmet Ali Okur 3`er haberle 8`inci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise 1 haberle 9`uncu olabildi. Bakan Ergün, bu sonunculuğunu sessiz sedasız ilimize gelip-gitmesine borçlu.
 
CİVELEK`E 41 KERE MAŞALLAH
Siyasi parti il başkanlarının birincisi her zaman ki gibi yine AKP İl Başkanı Mahmut Civelek. Civelek, Kocaeli plakasını tutturarak 41 haberle kasım ayının galibi. Arından MHP İl Başkanı Aydın Ünlü 39 haberle ikinci, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan 22 haberle üçüncü sıraya oturdu. BBP İl Başkanı Serhat Duyar 16 haberle 4`üncü, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu 3 haberle 5`inci, DP İl Başkanı Levent Yağız ise 2 haberle ancak 6`ıncı olabildi.
   
KOYUN, BAŞI ÇEKİYOR
AKP ilçe başkanlarında Körfezli Engin Koyun 23 haberle kasım ayının galibi. İzmit ilçe başkanı Ali Korkmaz ve Gölcük ilçe başkanı Sedat Yücel 13`er haberle 2`inci, Derince ilçe başkanı Ahmet Ark 12 haberle 3`üncü, Kartepe ilçe başkanı Hasan Kandaz 9 haberler 4`üncü, Karamürsel ilçe başkanı Ahmet Türkel 8 haberle 5`inci, Başiskele-Kandıra-Darıca-Gebze ve Dilovası ilçe başkanları 3`er haberle 6`ıncı, Çayırova ilçe başkanı Nazmi Özmen ise 2 haberle 7`inci olabildi.
  
YILDIRIM, YERİNİ KORUYOR
CHP`li ilçe başkanlarında da tablo geçtiğimiz aylardan çok farklı değil. İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım 33 haberle birinci oldu. Karamürselli Şinasi Yazar ile Derinceli Hakan Savaş 6`şar haberle ikinci, Kartepeli Bülent Sarı 5 haberle 3`üncü, Körfezli Mehmet Miroğlu ve Darıcalı Selman Kösali 3`er haberle 4`üncü, Gebzeli Sedat Tatar, Başiskeleli Sezai Çolak 2`şer haberle 5`inci, Gölcüklü İsmet İşer-Çayırovalı Rasim Meriç 1`er haberle 6`ıncı ve Dilovalı İsmail Kaya-Kandıralı Muzaffer Yağız sıfır çekerek sonuncu oldu.
  
GÜNEN, ATAĞA GEÇTİ
MHP ilçe başkanlarında geçen ay en çok haberi çıkan ilçe başkanı Kaan Dilmen yerini Körfezli Yağız Öztürk Günen`e bıraktı. Günen 7 haberle birinci oldu. Derinceli Emin Şimşek 5 haberle ikinci, Başiskeleli Halit Bayhan 4 haberle üçüncü, İzmitli Kaan Dilmen 3 haberle dördüncü, Kartepeli Murat Kalender ve Çayırovalı İskender Turan 2`şer haberle beşinci, Gebzeli Ahmet Ferit Taşdemir-Dilovalı Metin Uzunok ile Kandıralı Zekeriya Bayraktar 1`er haberle altıncı, Gölcüklü Necati Erdurmuş-Darıcalı Erkan Azer ve Karamürselli Orhan Kılınçsoy ise sıfır çeken başkanlar  arasına girdi.
 
DP'DE SIFIR ÇEKEN ÇOK
DP ilçe başkanlarının durumu hiç de iç açıcı değil. İl başkanı Levent Yağız kendisinden beklenen performansı gösteremeyince ilçelerde pasif kaldı. İzmit ilçe başkanı Osman Akkenar sadece 3 kez basında yer alarak birinci, Karamürselli Erdem Açıkel 2 haberle ikinci, Körfezli Uğur Nurcan ve Derinceli Seyfettin Türk 1`er haberle üçüncü olabildi. Kandıra-Başiskele-Çayırova-Kartepe-Gebze ve Gölcük ilçe başkanları ise sıfır çekti.
  
SP'DE 3 BİRİNCİ ÇIKTI
SP`li ilçe başkanlarında birinci yine değişmedi ve Kartepe ilçe başkanı Cevdet Çepil 6 haberli SP`lilerin birincisi oldu. Ancak Çepil bu kez yalnız değil. İzmit ilçe başkanı Hayati Yusuf Saka ve Başiskele ilçe başkanı Hızır Koral da Çepil`e ortak oldu. Körfez ilçe başkanı Recep Sarıdoğan, iktidarı eleştirmesiyle ayın ikincisi oldu. Sarıdoğan, kasım ayında 4 kez gündeme geldi. Derince ilçe başkanı Halil Kayın ve Gölcük ilçe başkanı İbrahim Akgündüz ise 1`er haberle üçüncülük tahtına oturdu.
 
BBP'DE ATAMALAR BEKLENİYOR
BBP İl Başkanı Serhat Duyar 2 ayı aşkın süredir görevde ancak henüz İzmit ilçe başkanı Mehmet Demir`i atadı. Diğer 11 ilçe atama bekliyor. Bu nedenle İzmitli başkan Demir, sadece atandığı zaman haberleştirildi. Bakalım Duyar diğer ilçelere kısa sürede atama yapıp siyaset arenasında BBP`yi daha çok konuşturabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ