KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
2011’de adayım
2011’de adayım
Siyaset
18 Kasım 2010 Perşembe 17:07
  • 2636
  • 31

2011’de adayım

MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş, 2011 genel seçimleri öncesinde ilk kez ‘adayım’ dedi

MHP Kocaeli Milletvekili Cumali Durmuş, Kurban Bayramı`nın ikinci günü basın mensuplarıyla Mercan Balık Restaurant`ta buluştu. Burada yerel ve ulusal gündeme dair konularda değerlendirmelerde bulunan Durmuş, genel seçimler için de iddialı konuştu. İlimizden en az 6 milletvekili çıkararak iktidar olacaklarını söyleyen Durmuş, Yuvacık Barajı`ndan beraat eden Sefa Sirmen`i de savunarak Sirmen`i mahkemeye verenlerin mahkum olması gerektiğini kaydetti. Kocaeli`nin tüm olanaklara sahip olmasına rağmen gelişmediğini de belirten Durmuş ilimizi ‘Bahtsız Bedevi`ye benzetti.
 

GÜÇ BİRLİĞİ
İlk olarak ‘Milletin Bekası İçin Güç Birliği` projesinin Kocaeli`de önemli sonuçlar verdiğini söyleyen Durmuş, vatandaş nezdinde önemli refleksleri açığa çıkarttığını açıkladı. Durmuş, “Saygı sevgi çerçevesinde yapılan tüm organizasyonlar karşılık görür. Türkiye`nin üniter yapısını, kuruluş felsefesini, sıkıntılardan kurtulma çaresini gösteren ve dik duran tek partinin MHP olduğu düşüncesi oluşmaya başladı. Halk çağrıya cevap verdi. Tabi nihayi sonuç sandıkta görülecek” dedi.
 

KÜRDİSTAN PROJESİ
Konuşmasına CHP`ye yüklenerek devam eden Durmuş, Kemal Kılıçdaroğlu`nun Kürt sorununa yaklaşımının tabanı rahatsız ettiği belirterek, “Yıkım projesine Kılıçdaroğlu`nun olumlu bakması siyasi birikimi nedeniyle buna müsait. Kürdistan projesinin ortağı Kemal Kılıçdaroğlu`dur. Referandum çalışmalarında da havuzla boyla posla tartışarak AKP`ye hizmet etti. Bu nedenlerle MHP`ye geçişler var. CHP gibi AKP`den de duygusal olarak oy verip pişman olanlar var” ifadelerini kullandı.
 

KILIÇDAROĞLU`NA GEREK YOK
Dini sömürerek siyaset yapmaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun da başladığını ifade eden Durmuş, “AKP lafa gelince dini konuşuyor, ama samimi değil. Türban sorununda bukalemun gibi renk değiştiriyor. Bu karmaşaya Kılıçdaroğlu da katıldı. Kılıçdaroğlu`na gerek yoktu. Tayyip Erdoğan zaten bunu yapıyordu” dedi. Türkiye`de hiç kimsenin fark etmediği bir değişim yaşandığını ve bunun önünün kesilmemesi için AKP`nin türban sorununu çözmediğini de sözlerine ekleyen Durmuş, “Bu sorun çözülünce değişimin önü kesilecek. Bu nedenle türban sorunu çözülmüyor. Tayyip Erdoğan milleti aptal mı sanıyor?” diye konuştu.
 

HAS PARTİ`DEN BİR ŞEY OLMAZ
MHP`den oy alıp MHP`yi meclis dışı bırakacağı iddia edilen HAS Partisi`nden hiçbir şey olmayacağını ve kuruluşunun ABD tezgahı olduğunu belirten Durmuş, “Bizi meclis dışı bırakmak isteyenlerin ABD tezgahı olduğu anlaşılmıyor mu? Bir parti başka partiden oy almak isteyebilir, ama yok etme mantığı hangi kaynaktan beslendiğini gösteriyor. Bunu AKP ve CHP istiyordu zaten. Yanına bir de HAS Parti katılsın” şeklinde konuştu. Durmuş Refah Partisi`nin AKP`ye göre daha ahlaklı siyaset yaptığını da söyledi.
 

HEDEF 6 MİLLETVEKİLİ
AKP`nin 2011 genel seçimlerinde tek başına iktidar olmayacağını ve MHP`nin de koalisyon yapmadan tek başına iktidar olmayı hedeflediğini söyleyen Durmuş, “Bunun için Kocaeli`den en az 6 milletvekili çıkarmamız gerekir. AKP`nin 8 milletvekili talebi olabilir. Siyaset iddia işi. Ben de 11 vekil isterim. Bizim iddiamız daha geçerli. Kocaeli`de ortalamayı geçeceğiz. Teşkilatımız buna müsait” dedi. Parti içinde zaman zaman kendisiyle muhalefet edenlere seslenen Durmuş, “Benimle aynı masada oturmak istiyorlar. Böyle yaparak siyasette mesafe alacaklarına inanıyorlar. Partide görev talep ederler. Ulaşamayınca muhalefet ederler” ifadelerini kullandı.
 

MİLLETVEKİLİĞİNE ADAYIM
1999 ve 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçilen Durmuş, 2011 genel seçimlerinde de yeniden aday olduğunu da şu sözlerle açıkladı; “Partim içinde ve Kocaeli siyasetinde aralıksız en uzun siyaseti yapan tek kişiyim. Partim için elimden geleni yapıyorum. Genel merkezde önemli görevlerim var. Teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısıyım. Yeniden aday olma hakkımı siyaset yaptığım kentim ve partim bana verdi. Ben de bu hakkımı hizmet olarak vermek istiyorum. Nasip olursa 2011 seçimlerinde milletvekili adayıyım.”
 

BAHTSIZ BEDEVİ KOCAELİ
Doğası, hava, kara ve demir ulaşımı, sanayisi, öğrencisi ve körfeziyle Kocaeli`nin mükemmel bir şehir olduğu halde kimliksiz bırakıldığını kaydeden Durmuş, Kocaeli`yi Bahtsız Bedevi`ye benzetti. Durmuş, “Kocaeli bahtsız bir şehir. Çölde devenin kutup ayısıyla savaşı gibi bir şey. Kıyısı var, ulaşımı var, çevresi var ama hala kimliği yok. İşçi kenti mi, sanayi kenti mi, öğrenci kenti mi, turizm kenti mi belli değil. İstanbul`un gölgesinde silik bir şehir. Bursa bile marka olmuş, biz olamamışız. Sadece erkler kendini kurtarmış. Onun için Kocaeli Bahtsız Bedevi” dedi.
 

KÜSKÜNLERİ KAZANACAĞIZ
2011 genel seçimlerine çok daha iddialı girmek için genel başkan Devlet Bahçeli tarafından başlatılan “Küskün Partililerle Yeniden Barışma” projesini çok anlamlı bulduğunu da belirten Durmuş, “Partimiz içinde bireysel kırılganlıklar oluşmuştur. Yaşanan bu kırılganlıklar partinin kurumsal kimliğinden kaynaklanan küskünlükler ve ayrışmalar değil. Yaşananlar tamamen bireysel isteklerden kaynaklı ayrışmalardır. Birbirine bağlı, inançlı ve tavizsiz duruşumuz bizi yine bir araya getirecek” şeklinde konuştu.
 

ŞANSINI KULLANAMADI
Cumali Durmuş, parti içindeki küskünlüklerin kurumsal yapı içinde kaynaklı bir küskünlük olmadığını, tamamen bireysel isteklerinin yerine getirilmemesi sonrasında yaşanan küskünlükler olduğunu da vurguladı. Durmuş konuşmasına şöyle devam etti; “Şanbaz Yıldız buna en önemli örnek. Seçimlerde kendisini teşkilatlardan sorumlu il koordinasyon kurulu başkanı yaptık. Önemli bir görevdi ve hiç de iyi kullanamadı. O il başkanı olmak istedi. Partimizin yapısı gereği olmadı. İsteği olmayınca partiye küstü. Bu tür bireysel istekler partimizin ve partililerimizin sahip olduğu ilkeler değil. Ruhi Çavdar son derece başarılıdır.”
 

MAHKUM OLMALI
Son olarak basın mensuplarının Yuvacık Davası`nda aklanan eski milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen hakkında sorularını yanıtladı. Özellikle Yuvacık Davası hakkında Sirmen`i savunan açıklamalar yapan Durmuş, “Sefa Sirmen`i aklayan mahkeme Sirmen`i mahkemeye vereni mahkum etmeli. Bunu da yapamıyorsa kendini mahkum etmelidir. Yıllardır Sefa Sirmen`in kişilik haklarına saldırı yapıldı” diye konuştu. 
Yeliz KORAY / Cemalettin ÖZTÜRK

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ