KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
"Aday gösterilseydin yüzde 62 ile başkandım"
Siyaset
Aktan Uslu
20 Aralık 2018 Perşembe 09:42
  • 4478
  • 5

"Aday gösterilseydin yüzde 62 ile başkandım"

İYİ Parti’nin İzmit’te CHP adayı Avukat Fatma Kaplan Hürriyet’i destekleyeceğine dair İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın açıklamasını basından okuduğunu belirten İYİ Parti İzmit Belediye Başkan aday adayı Mümin Kozan, “Bana resmi bildirimde bulunmadı. Şahsımın adaylığı CHP’nin desteğinde yüzde 62 ile seçilirdim” dedi

Aktif siyasette diyalog ne kadar önemli. İşte bu kadar önemli…

CHP’nin İzmit Belediye Başkan adayı olarak Avukat Fatma Kaplan Hürriyet’i açıklamasının ardından İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız’ın İzmit’te CHP’li Hürriyet’i destekleyeceklerini İYİ Parti de belki de ilk öğrenmesi kişi olması gerekirken basından öğrenen İYİ Parti İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Mümin Kozan, “Bana İzmit Belediye Başkan aday adaylığımın sona erdiğine dair yazılı veya sözlü herhangi bir bildirimde bulunulmadı. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre şahsımın İYİ Parti’den belediye başkan adaylığı ve CHP ittifakında yüzde 62 oyla İzmit Belediye Başkanı seçilirdim” dedi.

Eylül ayından bu yana sahadaydı

İYİ Parti’den İzmit Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu eylül ayının ilk haftasında açıklayan ve beş ayı aşkın süredir etkili bir çalışma sürdüren Mümin Kozan, buruk. En az CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında İYİ Parti adayını destekleyip aday çıkartmayacağını açıklamasının ardından CHP’den Büyükşehir’e aday adayı olan Avukat Fahri Örengül ve İnşaat Mühendisi Keramettin Gençtürk kadar buruk.

Saha çalışmasını Derince, Körfez ve Gebze’ye de yaydı

Kozan’ın İzmit’ten belediye başkan aday adaylığı Kandıralı olmasından sebep Manav nüfusta da bir heyecan yaratmış; belediye başkanlığına adaylık için yola koyulduğu İzmit ve memleketi Kandıra’nın yanı sıra Derince, Körfez ve Gebze gibi çeşitli oranlarda Manav nüfusa sahip ilçelerde de dikkat çekmişti. Mümin Kozan’ın İzmit’ten olası belediye başkan adaylığının çarpan etkisiyle bu ilçelerde de etkili olacağı öngörülüyordu.

İktisatçı Şafak Akın’ı başkan yardımcılığına düşünüyordu

Mümin Kozan geride kalan beş aylık süreçte saha çalışmasını sadece İzmit’te yürütmedi. Gebze Kandıralılar Derneği üzerinden Gebze’de ve diğer ilçelerde de arayış içinde oldu. Bir taraftan kadrosunu da kurmaya çalıştı. İYİ Parti Gebze İlçe’nin eski yöneticilerinden, 24 Haziran seçimlerinde partisinden Kocaeli Milletvekili aday adayı olan aslen Giresun Bulancaklı iktisatçı Şafak Akın’a nitelik ve vasıflarından ötürü belediye başkanı seçilmesi halinde belediye başkan yardımcılığı teklifinde de bulundu.

İttifakın İzmit adayı İYİ Parti’den olmalıydı

Gelinen aşamada partisinin CHP adayını destekleme kararına partili disipliniyle saygı duyduğunu belirtip şahsının bunu basından öğrenmesinin yanlış olduğunu ima eden Mümin Kozan, “Açıkçası ve bence genel başkanımız Meral Akşener’in İzmitli olmasından ötürü ittifakın İzmit adayı şahsımda İYİ Parti’den olmalıydı. Ya da bugüne kadar İYİ Parti İzmit’ten belediye için başka aday adaylığı başvurusu olmadı ama olduğunu varsayalım. İYİ Parti’nin İzmit aday adaylarından biri CHP desteğiyle aday gösterilmeliydi. Milletvekilimiz Fatma Kaplan Hürriyet ise CHP’nin veya İYİ Parti’nin Büyükşehir adayı olmalıydı. Ancak böyle uygun görülmüş. Diyecek fazla da bir şey yok” dedi.

O meseleyi konuşmak için çok erken

Mümin Kozan; “İzmit için İYİ Parti’ye belediye başkan yardımcılığı ve meclis üyelikleri kotası tanınacaktır. Size teklif edilirse ne düşünürsünüz?” sorusunu ise, “Siyasi partilerin yerel ittifaklarında böylesi durumların yaşandığını biliyorum. Kaldı ki gayet doğal. Öte yandan mesele henüz çok erken. Şahsım adına bana böyle bir teklifte bulunulursa ne yapacağıma dair şimdiden bir şey söylemek doğru değil. Teklifin gelmesi halinde, geldiğinde değerlendirilecek bir konu” diye konuştu.

Siyaset millet ile güzel

Öte yandan; Mümin Kozan dün akşam 22.30 sularında Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi: Bugün beni telefonla arayarak, ziyaretime gelerek, mekânında misafir ederek 
desteklerini tazeleyen İYİ Parti il ve ilçe yöneticilerine, partimize gönül verenlere, bizleri gönülden seven dostlarımıza, STK temsilcilerine ve başkanlarına, amatör spor kulüpleri yöneticilerine, akrabalarıma,esnaf arkadaşlarıma, siyasi büyüklerime ve daha adını sayamadığım tüm dostlarıma samimi  duruşlarından dolayı çok teşekkür ederim.

Sizler ile çıktığımız bu yolda yılmadan çalışmaya devam edeceğiz.
Maksat hizmet oldukça, gayretimiz büyüyerek devam edecektir. Siyaset ancak sizlerle, millet ile güzel.

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Helal olsun
Yazan: Erkan Sayanoğlu

Asla pes etme kardeşim.Kocaeli iyi olacak ve sen de bu kervanda olacaksın.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ