KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Aday olursam kazanırım
Aday olursam kazanırım
Siyaset
14 Aralık 2012 Cuma 12:26
  • 2573
  • 13

Aday olursam kazanırım

2014 yılında yapılacak yerel seçimde CHP’den Gölcük Belediye Başkan adaylığını açıklayan Fahrettin Büyükoğlu, iddialı konuştu. Büyükoğlu, “Aday olursam kazanırım. CHP’nin 35 yıldır belediye başkanlığını kazanamadığı Gölcük’te bu özlemi bitireceğiz” dedi

Siyasette başarılı olmanın kıstası zamandır. Siyasetçi geniş bir zaman diliminde ne kadar rahat çalışma ortamına sahip olursa, projelerini halka daha sağlıklı anlatır, hedeflerini daha net ortaya koyar…

Çünkü halk, aday olan siyasetçiden yapacakları projeleri bekler…
30 Mart 2014 tarihinde yerel seçimler yapılacak. Seçimlere henüz bir buçuk yıl gibi uzun bir zaman var. İlimizdeki 13 belediye başkanlığının tamamını iktidar partisi AKP elinde bulunduruyor. Ana Muhalefet Partisi CHP, iktidar partisi AKP kadar rahat değil,; hangi ilçeye hangi adayı gösterecek bu konuda ciddi bir arayış içinde…
Yerel seçimlere dönük henüz resmi hiç bir çalışma yokken CHP`den Gölcük Belediye Başkan aday adaylığını ilk açıklayan Fahrettin Büyükoğlu oldu. CHP`den Gölcük Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan Büyükoğlu,   
“Erken öten horozun başını keserler” ata sözünü çürüten isim oldu. Genelde, siyasette öne çıkanların siyasi hayatları sonlandırıldığı günümüzde Büyükoğlu, “Erken kalkan yol alır” düşüncesiyle hareket etti ve hiç kimsenin cesaret edip öne çıkmak istemediği bir süreçte “Gölcük Belediye Başkanlığı`na adayım” dedi. CHP, 35 yıldır belediye başkanlığını kazanamadığı Gölcük`te bu kez şeytanın bacağını kırmak istiyor. Bu konuda aday adayı olan Fahrettin Büyükoğlu, “Partim beni aday olarak gösterirse başkanlığı kazanırım” diyerek çok iddialı olduğunu ortaya koyuyor. CHP yönetimi Büyükoğlu`nun bu iddiasının arkasında durmalıdır, ona destek vermelidir. Fahrettin Büyükoğlu, CHP Gölcük adaylığı için çok ideal bir isim. Siyasi birikimine, ekibine inanıyor. Zamanı geniş, maddi açıdan rahat…
Özel yaşamında olduğu kadar, işinde ve siyasette ortaya koyduğu titiz anlayış, disiplinli tutumuyla Büyükoğlu`nun seçimde başarılı olacağına inanıyorum. Fahrettin Büyükoğlu ile yerel seçimlerle ilgili hoş bir sohbet yaptık. Gelin bu hoş sohbeti birlikte okuyalım.
 
 
 
 

10 BİN OY FARKINI KAPATIRIM   

 
Fahrettin Bey biraz kendinizi tanırmısınız? 
–1970 Gölcük`te doğdum. Gölcük Endüstri Meslek Lisesi Makine mezunuyum. Halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. 2003-2009 yılları arasında CHP Gölcük İlçe Başkanlığı görevini yürüttüm. 2009 tarihinden bu yanada Gölcük Belediyesi ve Büyükşehir Belediye meclis üyesiyim. Sanayiciyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım.
 

Yerel seçime uzun süre var, aday adaylığınızı erken açıklamadınız mı? 
-Aday adaylık sürecini çok erken başlatmanın bir nedeni şudur;  Öncelikle tüm üyelerimize, daha sonra da tüm Gölcük halkına ulaşmak istiyoruz. Gölcük`ün sınırları genişledi, 5 yeni belde ilçeye katıldı. Her eve tek tek gireceğiz ve kendimizi anlakacağız.

PROJELERİMİZ ÇOK FAZLA

Aday adaylığınızı erken açıkladınız, yıpranmakten çekinmiyor musunuz?
-Biz yola çıkarken, sürenin uzun olduğunun farkındaydık. Bu süre içinde yapranır mıyız diye bakmadık. Gölcük CHP`de tam bir konsensüs sağladıktan sonra yola çıktık. Çünkü örgüt çalışmalarımız var, projelerimiz çok fazla, toplam 50 mahallemiz var. Projelerimizi halka anlatmak için süre geniş olsun diye özen gösterdik. Bu nedenle seçime daha bir buçuk yıl varken aday adayı olduğumuzu açıkladık… 
 
Bu süre içinde AKP ile aranızdaki oy farkını kapatabilir misiniz?
-1989 yılında partimizin Türkiye genelindeki başarısını Gölcük ilçeye yansatımadık ve seçimi sadece 400 oy ile kaybetmiştik. 
2009 yerel seçimini ise AKP ile aramızdaki oy farkı sadece 10 bin`dir. Bu ramak kapatılmayacak gibi değimdir. Sıkı bir çalışmayla AKP ile aramızdaki farkı kapatıp öne geçeceğiz. Bunun içinde belirli bir süreye ihtiyaç var. Bir buçuk yıl bizim için yeterli gelir..

35 YILDIR KAZANAMIYOR

CHP kaç yıldır Gölcük`te seçim kazanamıyor?
-1977 yılında yapılan seçimde başkan adayımız merhum Süleyman Solakoğlu`ydu. Seçimi o yıl kaybettik ve tam 35 yıldır Gölcük`te belediye başkanlığını kazanamıyoruz. 
 
Bu hasrete 2014 seçiminde son verecek misiniz?
-Bu niyetle yola çıktık. Aday adaylığımızı bu nedenle erken açıkladık. 35 yıldır seçim kanamadağımız Gölcük`te bu hasrete ve özleme 2014`de yapılacak seçimle son vereceğiz. Çünkü Gölcük`te hiç bir hizmet ve çalışma yok.
 
2009 yerel seçimlerinde aday olmak için ilçe başkanlığından istifa etmiştiniz. Ancak olmadınız neden?
-2003-2009 yılları arasında Gölcük ilçe başkanlığı yaptım. 2009 yerel seçimlerinde aday olmak için ilçe başkanlığından istifa ettim. İstifa ettikten sonra Dr. Necdet Barış, aday adaylığını açıkladı. Barış aday adayı olunca ben bu yarışta olmak istemedim. Barış, çıkınca ben çekilmedim, sadece aday adayı olmadım…
 
Siz, karşınıza aday adayı çıkmayacak diye istifa etmiştiniz?
O dönem konuşulanlar öyleydi. Kimse çıkmayınca benim aday olmam için ısrar edilmişti. Sonradan Necdet Barış çıktı. Ben de aday olmadım. 

İSTİFA ETTİM ADAY OLMADIM

Hayal kırıklığı yaşadınız mı, üzüldünüz mü?
-Hedefi olan insanlar bu tür durumlar karşısında üzülür, hayal kırıklığına uğrarlar. Ben de insanım, elbetteki üzüldüm ve kırıldım ama o dönem Necdet abi ile birlikte kol kola çalıştık. 
Necdet abiden çok daha fazla çalıştım. Partime küsmedim, geri durmadım.
 
Meclis üyeliğine aday oldunuz?
-Belediye başkan adayı olmayınca arkadaşlarım, partili büyüklerimiz benim meclis üyeliğine aday olmam için çok ısrar ettiler. Siyasette devamlılık gerektiği için ben de partili büyüklerimi kırmadım ve belediye meclis üyeliğine aday oldum. 
Halen Gölcük ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesiyim.
 
Aday adaylığınızı erken açıkladınız, başka bir aday aday çıksa yine çekilirmisiniz?
-Bugünkü şartlar farklıdır. Kesinlikle çekilmem. Biz ortaya bir hedef koyduk ve bu hedef doğrultusunda elimizi taşın altına koyduk. Çalışma ekibimiz çok sıkı çalışıyor. Aday adayların çıkması beni mutlu eder.

BAŞKANLIĞI HEP HAYAL ETTİM

‘Gölcük`e belediye başkanı olacağım` diye hiç hayal ettiniz mi?
-1970`li yıllarda partimizin efsane belediye başkanı Süleyman Solak`a çok özenirdim. 1987`de SHP`ye üye oldum. 1988 yılıında gençlik kollarında görev aldım. Sonraki yıllarda Orhan Erol`un başkanlığında ilçe yöneticisi seçildim. 2003`te de ilçe başkanı oldum. Sürekli olarak ‘bir gün Gölcük Belediye Başkanı olacağım` diye hep söylemişimdir. En büyük hayilimdir Gölcük`e belediye başkanı olmak…
 

İyi bir fırsat çıktı, belediye başkanı olacak mısınız?
-Olmak için gayret gösteriyoruz. Partimin şimdilik belediye başkan aday adayıyım. Aday gösterilirsem başkan seçilirim. 
Bu konuda çok iddialıyız ve seçilmek için gereken bütün çabayı ortaya koyuyoruz. Onurlu bir mücadele veriyoruz… Çünkü Gölcük hizmet fakiri bir ilçe şu sıralar…
 
Gölcük için hizmet fakiri dediniz. Mehmet Ellibeş, iyi çalışmıyor mu?
-1999 yılında yıkıma uğradı Gölcük. Aradan 13 yıl geçti. Sahil çalışmalarının dışında ilçede hiç bir şey yok. Sahilleri de Büyükşehir yapmıştır. Kent merkezi halen karanlık, yıkılmayan, hayalet gibi duran hasarlı yapılar hala mevcut. Sosyal ve kültürel anlamda Gölcük`te hiç bir şey yok. 150 bin nüfuslu ilçenin bir sinema salonu, bowling salonu bile yok.

GÖLCÜK`TE SİNEMA YOK… 

Gölcük`te sinema yok mu?
-Evet. Gölcük`te sinema yok. Gençler ve öğrenciler film izlemek için İzmit`e geliyor. İlçede sinema salonu yok. 1970`li yıllarda 5 adet yazlık, 2 adet kışlık sinema salonu vardı. Bugün bunlarda yok. Gençlerin eğlence merkezi olan bowling salonu yok. İlçede bir AVM yok bile. Bunları yaptıracak, getirecek olan belediye başkanı olmalıdır. Gölcük sosyal ve kültürel anlamda çok gerilere gidiyor. 
 
Donanma`nın katkısı yok mu ilçe esnafına?
-Binlerce asker ve personelin bulunduğu donanma, Gölcük ile tamamen ayrışmış durumda. Donanmanın ilçeye ekonomik olarak tek kuruş katkısı yok. Donanmanın içinde sineması var ilçe merkezinde yok. Donanmanın içinde içkili restaurant var ilçe merkezinde yok. Donanma çalışanları bütün ihtiyaçlarını donanmanın içindeki yerlerde karşılıyor. Donanma tamamen koparılmıştır Gölcük`ten. Bu ilişkiyi düzeltecek olan belediye başkanı olmalıdır. Ancak, böyle bir çaba ve çalışma yok..
 
Mehmet Ellibeş, kente ‘iyi belediye başkanı` olarak biliniyor…?
-İnsan olarak iyidir ama hizmet anlamında değil. Gölcük`ün ihtiyaçları çoktur ama bu ihtiyaçları giderecek yöneticiden yoksundur. Depremden sonra ilçenin altyapısı yenilendi ama hala altyapı olarak çok sıkıntı vardır. Yağmur yağdığında Gölcük göle dönüşüyorsa demekki altyapı eksikliği vardır. 
Gölcük halkının bu eksiklikleri fark etmesi lazım artık…
Mehmet Ellibeş`in ‘eserimdir` dediği bir projesi var mı ben bilmiyorum. Donanma kenti olarak bilinen Gölcük, çekim merkezi olmaktan çok uzaklaştı.

AKP, GÖLCÜK`Ü TOPARLAYAMADI

Gölcük`te sorunlar çok fazla yani? 
-AKP`li yönetim Gölcük`ü toparlayamadı. Fiziki yapısıyla Gölcük hala hizmete açtır. Yukarıda da dediğim gibi depremin izleri halen çok belirgin şekilde duruyor. Yıkılmayan hasarlı binalar çok. Yıkılan binaların yerleri boş duruyor. Otoparkımız yok. Kapalı pazar alanlarımız yok. Halen sokak ve cadde aralarında pazarlar kuruluyor. İktidarın nimetlerini Gölcük kullanamıyor.
 
Peki Mehmet Ellibeş, hiç mi hizmet üretemedi?
-Biz körü körüne muhalefet yapmıyoruz. Biz, çalışmalardaki eksiklikleri, hataları ve yanlışlıkları dile getiriyoruz. Yaptıkları güzel çalışmalara da teşekkür ediyoruz. Öncelikle şunun bilinmesini istiyorum: Mehmet Ellibeş çok beyefendi biridir ve kendisi aynı zamanda eniştemizdir. Çok seviyorum kendisini. Ancak siyaset başkadır. Bazen karşı karşıya gelebiliriz. Mesele eniştem Ellibeş`in iki dönemdir gerçekleştirdiği tek iyi projesi Ilıca projesidir. Bunun dışında Yarhisar gemisini denizden karaya çıkarttı. Ötesi yoktur…  
 
AKP yönetimi ‘Gölcük`ü yeniden yarattık` diyor. Buna ne diyorsunuz?
-Gölcük`ü imar ettiklerini, yeniden yapılandırdıklarını söyleyenlere Gölcük`ü gezmelerini tafsiye ederim. 
Yatırımları sadece Kavaklı sahiline yapılmıştır. Burada sahil düzenlemesi yapılmıştır. Geri kalan diğer mahallelere yatırım gitmemiştir, projeler yapılmamıştır. Vatandaşın sağlıklı yürüyüş için düzenli bir alan bile yoktur.
 
 

GÖLCÜK PROJELERİMİZ HAZIR

Gölcük proje fakiri yani?
-Siyasetçi proje üretmelidir. Gölcük Belediye Başkanı ve ekibi çok kere yurt dışı gezilerine çıktılar. Bu geziler turistik amacın dışında gidilen yerlerdeki ilginç projeleri inceleyip Gölcük`e getirmeleri gerekiyordu. Hiç bir proje getirilip Gölcük`te yapılmadı, uygulanmadı.
 
Belediye başkanı olsanız yurt dışında proje getirir misiniz?
-Ben ve bürokratlarım iş başına gelirsek, gezi amaçlı gidilen her ülkeden en az 5 farklı projeyi alıp getireceğiz. Böyle bir çalışmamız var. Kentin temel sorunlarının yanında halkın rahat ve iyi yaşayabileceği estetik görünüm için de projeler üreteceğiz. Belediyelerde temel kural halkın, insanların yararlanabileceği, yaşamını kolaşlaştıracak, modern ve düzenli bir hayat yaşayacak alanlar olmalı. Bu alanları biz yaratmaya talibiz.   

Projeleriniz hazır ama öncelikli hedefiniz seçimleri kazanmak olmalı?
-Hayallerimizi, projelerimizi gerçekleştirmek birinci öncelik elbetteki seçimi kazanmaktır. Seçimleri kazanmak için tam anlamıyla seferberlik başlattık. İlçe yöneticileri de, sade üyelerimiz de, geçmişte görev yapmış ağabeylerimiz de, hepimiz CHP`nin Gölcük`te belediye başkanlığını kazanmak için yola çıktık. Herkes bunun için seferberlik içinde. Çünkü belediyecilik bizim işimizdir…

GÖLCÜK`Ü GERİ ALACAĞIZ

CHP Gölcük`te parti içi sorunlarını aştı mı?
-CHP Gölcük`te artık bir bütünlük içinde. Parti içinde kavga edecek lüksümüz yok. Hedefimiz var ve bu hedefe ulaşmak için herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Buna tüm CHP`lilerin inanması gerekiyor. Geçmişteki seçimlerde iddiamızı tam olarak ortaya koyamadık, bunlar bizim içim eksiklikti. Bu seçimde bu eksikliği gidereceğiz, açıklarımızı kapatacağız.  Gölcük`te seçimi alacağız.
 
CHP`nin Gölcük`teki 35 yıllık özlemine bu seçimde son verecek misiniz?
-Bu özlemi bitirmek, Gölcük`e gerçek anlamda sosyal belediyeciliği ve Gölcük halkına hizmeti getirmek için yola çıktık. İşte amacımız bu; 35 yıllık özlemi bitirmektir. Bu konuda parti ve partililer olarak çok inançlı ve kararlıyız.
 
CHP`li yöneticiler Gölcük`ü ‘alınacak` belediyeler arasında göstermiyor, bunun nedeni nedir sizce?
-CHP`nin içinde bazı kesimlerin Gölcük`ü alınacak belediyeler arasında saymaması bir hatadır. Biz buna çok takılmıyoruz fakat Gölcük`ün CHP için en şanslı ilçelerden birisi olduğunu göstereceğiz. 10 bin oy kapatılmayacak bir fark değildir.
 
Aday adaylığınızı açıklamadan önce parti büyükleriyle görüştünüz mü?
-İddialı ve inancımızı sürdürmek için yola erken çıktık. Yol hazırlığı yaparken de partimizin büyükleriyle görüşmeler yaptık, fikirlerini aldık. Gerek mevcut milletvekillerimizle, gerekse de eski milletvekillerimiz ve bunun yanı sıra partimize hizmet etmiş isimlerle görüştüm. 

SİRMEN TAM DESTEK VERDİ

Parti büyüklerinden destek istediniz mi?
-Büyüklerimize aday adayı olduğumuzu söylerken bu bir ‘destek isteme` görüşmesi değildi. Çünkü daha şimdiden birilerinin desteğini alma çalışmasına girmek diğer çıkacak aday adaylarımıza saygısızlık olur. Ben sadece aday adayı olduğumu söylüyorum. 
 
Sefa Sirmen Gölcük`lü, size bakışı nasıl?
-Sefa Sirmen, parti büyüğümüz ve siyasetteki duayenimizdir. Kendisinin Gölcüklü olması benim için büyük bir şanstır. Aday adaylığımı kendisine söyledim ve bana açık destek vereceğini ilk açıklayan isimdir. Bu da onun tasarrufu tabi ki. Kendisine teşekkür ediyorum.
 
Babanız da ünlü bir siyasetçi, desteğini aldınız mı?
-Babam Emin Büyükoğlu, partinin önemli siyasetçilerindendir. Siyasete babamla başladım. Kendisinin bana çok desteği olmuştur, halen de destek çıkıyor. Siyasetteki duruşu, siyasette etik olmayı, siyasette yapılması gerekenleri, sabır ve halkla bütünlük içinde nasıl davranılması gerektiği konularını babamdan öğrenmişimdir. Aday adaylığıma karar verirken ilk babamla konuştum. Çok sevindi ve bana sonuna kadar destek olacağını söyledi. Çok büyük bir güç aldım babamın desteğinden.
 
 

PROJE ÜRETEN EKİP KURDU

Projeleriniz nelerdir. Başkan seçilirseniz neler yapacaksınız?
-Projelerimiz çok çeşitlidir ve çok fazladır. Şimdi burada projelerimizi açıklayarak, şunları yapacağız diyerek rakiplerimizi ne ürkütmek, ne de uyandırmak istemiyorum. Şu bir gerçekki halka dönük çok iyi projelerimiz vardır; Gölçük için.
 
Proje ekibi kurdunuz mu?
-Proje ekibimiz elbetteki kuracağız. Bu ekibin içinde mimar, inşaat mühendisi, jeoloji mühendisi, çevre mühendisi, şehir plancısı gibi kentlerin imarında rol oynayan çok sağlam bir proje ekibimiz vardır.
 
Çalışma ekibiniz var mı peki?
-Siyaset çalışma ekibimiz çok sağlam. Gölcük`ün genel yapısını göz önünde bulundurarak her bölgeden bir çalışma ekibi kurduk. Gölcük`te kim hangi memleketlidir, ekonomik durumlarını, siyasi düşüncelerini tek tek öğrendik. Hangi bölgelerde iyiyiz, hangi bölgelerde kötüyüz, hangi sitede nekadar seçmenimiz var bunları hepsinin tespitini yaptırdık. Raporlar önümüzde ve iyi olmadığımız bölgelerde çalışma tempomuzu çok daha artıracağız. Ekibimiz büyük bir özveriyle çalışıyor. Yöneticiler, gençlik kolları ve tabiki partilerin olmazsa olmazları olan kadınlarımız inanılmaz biy gayretle çalışıyor.

ÖN SEÇİM YAPILMALI

Aday belirleme yöntemi nasıl olması sizce?   
-Bir kere şunu söylemek isterim; aday adaylığımı erken açıklayarak diğer aday adaylarının önünü kesmek gibi bir durum söz konusu değildir. Belki üç, belki daha fazla aday aday çıkar, çıkmalıdır. Aday belirlerken geçmişte yapılan hatalar tekrarlanmasın. Merkez yoklaması yerine ön seçim, temayül yapılmalıdır. 

DUMLU DESTEK VERECEK

Gölcük CHP`de Turan Dumlu gerçeği vardır. Aday adaylığınıza Dumlu ne dedi?
-Herkes aday adayı olabilir. Herkes gibi Turan abinin de hakkıdır. Ayrıca benim Turan Dumlu`ya saygım var. Geçmişte birlikte çalıştık, görevler aldık. Aday adaylığımı açıklarken Turan Dumlu`ya gittim, kendisine durumu anlattım, aday olup olmayacağını sordum. Kendisi bana böyle bir düşüncesinin olmadığını belirtti ve her türlü; maddi ve manive olarak yanımda da olacağını söyledi. Turan abi bizim için çok önemli bir isimdir ve partililer olarak kendisini seviyoruz. 
 
İlçe başkanı İsmet İşeri ile diyaloglarınız nasıl?
-İsmet bey bizim örgüt başkanımızdır. İlçe seçiminde kendisine destek vermedim ama parti içinde birbirimizin tercihlerine saygı duyarız. Seçimdeki farklılıklarımızı kongre salonunda bıraktık. Bugün koşullar farklıdır. Kendisiyle görüşüyoruz, sıkıntımız yok. Yanımızda duruyor. İsmet beyin aday adayı olup olmayacağını bilmiyorum. İsmet bey seçim kazandıracak ilçe başkanı olarak kalmalıdır. Aday adayı olacağını düşünmüyorum.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ