KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Adaylar Yaylak’a ateş püskürdü
Adaylar Yaylak’a ateş püskürdü
Siyaset
21 Aralık 2011 Çarşamba 11:20
  • 1968
  • 11

Adaylar Yaylak’a ateş püskürdü

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak’ın, genel başkan Devlet Bahçeli’ye sunduğu genel seçim raporu gazetemizde yayınlanınca MHP’de ortalık karıştı. Haklarında rapor yazılan milletvekili adayları, Yaylak’ı istifaya çağırdı

12 Haziran genel seçimlerinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli`nin isteği üzerine il başkanı Celalettin Yaylak`ın milletvekili adayları ve aday adaylarının seçim sürecinde çalışma performanslarını değerlendirdiği rapor, Kocaeli teşkilatını karıştırdı. Seçimde çalışan veya çalışmayan adayların tek tek belirtildiği raporun gazetemizde yayınlanmasının ardından MHP`de köstebek avı başlatıldı. Raporda adı geçen ve haklarında yazılan olumsuz fikirlere katılmadıklarını belirten MHP`liler, il başkanı Celalettin Yaylak`ı istifaya çağırdı.
 

RAPORU KİM SIZDIRDI?
Ele geçirdiğimiz seçim raporunda haklarında olumsuz görüş belirten il başkanı Celalettin Yaylak`a tepki gösteren adaylar ve aday adaylar, Yaylak`ın derhal il başkanlığından istifa etmesi çağrısında bulunurken, çok gizli kalması ve sadece il başkanı ile genel başkanın arasında kalması gereken raporu kimin kamuoyuna sızdırdığı da merak konusu oldu. Kongre sürecine giren MHP`de yaşanan bu olay tüm ilçe teşkilatlarında da büyük ses getirdi. Teşkilat üyeleri şimdi bu belgeyi sızdıran partilinin de bir an önce bulunması için araştırmanın başlamasını istiyor.
 

YAYLAK`A CEVAP VERDİLER

KONUŞMAK İSTEMEDİ

Lütfü Türkkan (1. sıra milletvekili adayı)
İl başkanı Celalettin Yaylak, seçim raporunda adayların performanslarını değerlendirirken en ağır ifadeleri listenin birinci sırasında bulunan ve milletvekili seçilen Lütfü Türkkan hakkında yazmıştı. Yaylak raporunda; Türkkan`ın seçim sürecinde bireyci davrandığını, seçim koordinasyon kurulunun belirlediği programın dışında kendi programını yaparak bireysel çalışmayı tercih ettiğini, bazı sivil toplum örgütlerinde yaptığı konuşmalarda ağza alınmayacak küfürler sarf ettiğini, silah çektiğini, kendisinden harçlık istemeye gelen küçük bir gencin kafasına yanındaki adamları tarafından silah kabzasıyla vurup kafasını kırdığını, seçim çalışması sırasında Gebze dışında diğer ilçelere gidip çalışma yapmadığını, kamuoyu önünde Türkkan`ın samimi ve güven vermeyen duruş sergilediğini yazılmıştı. Yaylak, raporunda ayrıca Lütfü Türkkan`ın toplantılarda kendisiyle alay ettiğini, kendisini küçük düşürdüğünü ve soyadı için Yaylak yerine ‘Çaylak` ifadesini kullandığını da yazmıştı.
Raporun ortaya çıkmasından sonra görüşlerine başvurduğumuz milletvekili Lütfü Türkkan, gazetemize konuşmak istemediğini sekreteri aracılığıyla bildirdi. Türkkan daha önce de, “Bizim Kocaeli Gazetesi`nde benim hakkında çıkan haberlerin hiç birine görüş vermem, açıklama yapmam. Bu gazeteye konuşmak istemiyorum” açıklaması yapmıştı.
 

AHLAKSIZLIK

Ruhi Çavdar (2. sıra milletvekili adayı)
İl başkanı Celalettin Yaylak'ın benimle alakalı genel başkana yazıp gönderdiği raporu okudum. Öncelikle irkildim. Düşünüp kendimi süzdüm ben böyle miyim diye. Partide görev yaptığım dönemlerde yaptığım çalışmaları gözden geçirdim. Partimizin bütünlüğü, birliği ve dava uğruna nasıl çalıştığımız ortadayken, birileri çıkıp benim ırkçılık yaptığımı, genel seçimde çalışmadığımı beyan edip bunun genel başkana rapor etmişse bunu ahlaksızlık olarak yorumlarım. Raporda şahsımla ilgili söylenenlere cevap vermeyi bile lüzumlu görmüyorum. Beni üzen, il başkanı özelde kalması gereken bir raporu kamuoyuna nasıl yansıdığını ortaya çıkartmalıdır. Rapor, Bizim Kocaeli Gazetesi'ne birileri tarafından servis edilmiştir. MHP'nin mahremi kamuoyuna açıklanmıştır. Yapılan ahlaksız bir davranıştır.Partimizin Kocaeli kamuoyunda bu kadar küçük düşürülmesi, il başkanı ile genel başkan arasında gizli kalması gereken raporların elden ele dolaştırılarak gazetelere servis edilmesinin altındaki tek sorumlu il başkanıdır. Bu raporu kim servis etti? O bulunmalıdır. İl başkanı Yaylak`ın düşüncesine de saygı duyuyorum en azında benimle ilgili düşüncesini de bu şekilde öğrenmiş bulunuyorum. Bu partinin üyesi olmak bu kadar ucuz olmamalıdır. Teşkilat geçmişi olmayan, dava iradesi bulunmayan biri çıkıp benimle alakalı gerçek dışı düşüncelerini rapor haline getirip böyle itham etmesi, üstelik yazdıklarına sahip çıkamayacak kadar sorumsuzluk içinde davrananların bu partide yerleri olmamalıdır. Ben il başkanlığı yaptığım süreçte parti içinde herkese eşit mesafede bulunmuş, genel seçimde partim ve davam uğruna en özverili çalışmayı ortayla koymuş biriyim. İl başkanı bu raporu kamuoyuyla paylaşan kimse onu ortaya çıkartmalı, aksi halde bu vebalin altında ezilir.

ALLAH CEZASINI VERECEK

Rıza Ağdağ (6. sıra milletvekili adayı)
Bütün ülküdaşlarım ve MHP'liler bilir ki, 12 Haziran genel seçim çalışmasına partide en erken başlayan milletvekili adayıyım. En uzun seçim çalışmasını ben yaptım. Köy ve kasabalarda adım atmadığım yer kalmadı, herkesin elini sıktım. Bu çalışmalarımın büyük bölümünde il başkanı Celalettin Yaylak`da vardı. Gezdiğim bütün alanları belgeledim, bütün çalışmalarımın arşivi bende duruyor. İl başkanı bu raporu hazırlayarak cehalet içinde davranmış ve yarını düşünmemiştir. Ben ve ülküdaşlarım ne yazık ki bir gerçeği daha iyi gördük. İl başkanı bunun altında kalkamaz, derhal istifa etmelidir. İl başkanlığı koltuğunu işgal etmesi için hiç bir neden kalmamıştır. Bu yazıdan sonra sayısız ülküdaşım ve partili beni telefonla arayarak 'Başkan sen bizi her yere taşıdın, götürdün. Hiç merak etme Allah en büyük cezayı verecektir' diyor. Evet, Allah en büyük cezayı verdiği gündür bugün. Bütün ülküdaşları ve dava uğruna çalışan bütün partilileri göreve çağırıyorum. Partimizi böyle insanların elinden almalıyız. Benimle ilgili yazılan sözler çok yakışıksız ve mesnetsizdir. Okuyunca çok üzüldüm. Gizli kalması gereken bir raporun kamuoyuna yansıtılması tamamen bir faciadır. Yazı gazetede çıktıktan sonra beklerdim ki il başkanı arasın ve durumu izah etsin ama aramadı. Ben de kendisini aramadım. Çok büyük bir gaflettir, her şeyi ortaya çıktığı için büyük bir gaftır.

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Çağdaş Duyar (5. sıra milletvekili adayı)
Benim vicdanım rahat. Gebze bölgesinde kurulan seçim koordinasyon merkezinden sorumluydum. Bu bölgede en fazla organize edilen programlara katılanlardan biriyim. Bunun dışında ben kendim için özel programlar hazırlayıp çalıştım. Bu çalışmalarımın hepsi belgelidir. Benim ağırıma giden, kabullenemediğim hareketimizin mahremiyetinin kalmaması artık. Rapor nasıl dışarıya sızdı, nasıl size ulaştırıldı? Bu ciddi bir gazetecilik başarısıdır. Ben gazeteci olsam aynı şekilde davranırdım ve yazıyı yayınlardım. Burada sizin suçunuz yok, suçlu olan size raporu getirip verendir. Ben, 37 yaşında biriyim. 18-19 yıldır bu hareketin içindeyim. Emeğim çoktur. MHP benim için bir siyasi parti değil bir yaşam biçimidir. Davaya inanmış biri olarak benim için 'parti çevresinde ve kamuoyunda fazla tanınmıyor' sözü benim için çok ağır bir ifadedir. Merak ediyorum kendisi bu parti içinde ne kadar tanınıyor, biliniyor. Bu teşkilat beni çok iyi tanır ve bilir. Bizi seçimde Kocaeli kamuoyuna tanıtmadıysa bunun sorumlusu ve suçlusu kendisidir. Demek ki bizi iyi tanıtamadı. Celalettin Yaylak`ın hazırladığı rapor kamuoyuna yansıdıysa o koltuklarda bir dakika bile oturmamalı artık. Çünkü bütün güvenirliliğini ve ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koymuştur. Hakkımı helal etmiyorum.

RAPORU YAYLAK YAZMAMIŞTIR

İsmail Kurt (3. sıra milletvekili adayı)
Gazetenizde yayınlanan raporu okudum. Ortaya konulan düşünceler elbette ki önemli ve dikkate alınması gereken ifadeler var. Ben, bu raporu il başkanımızın yazdığını düşünmüyorum. Tamamen bilinçli ve partimizin karışmasını hedef olan bir düzmece olabilir. Genel seçimde bütün adaylarımız ve aday adaylarımız herkes kendi çapında, ekonomik durumuna göre çalışma yapmıştır. Sağduyulu olmalıyız. Raporun bir düzmece ve sadece partimizi karıştırmaya yönelik olduğu için çok fazla takılmamak lazım. Önümüzde bir kongre süreci var. Birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik bu tür girişimlere izin vermemeliyiz. Bütün partililerimiz bizim için önemlidir. Heyecanlarına kapılmasın kimse, bizi ayrıştırmak isteyenlere karşı berber olmalıyız. Partimizin bütünlüğü için önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyeceğim.

KENDİ GÖRÜŞÜNÜ YAZMIŞ

Mehmet Veysel Besnili (7.sıra milletvekili adayı)
İl başkanımızın genel başkana sunmak için hazırladığı raporu gazetenizde okudum. Genel başkan ile il başkanı arasındaki bu tür raporlar genelde çok gizli kaması gerekir. Ama bir şekilde birileri bu raporu gazeteye servis etmiş. Hoş ve etik bir davranış değil. Parti içindeki husumeti artıran bir yaklaşımdır. İl başkanımızın kendi görüşüdür. Herkes hakkında olumlu görüş belirtmeyebilir, olumsuz görüşler belirtebilir. Benim hakkımdaki görüşlere saygı duyuyorum, yazabilir. Sadece üzüldüğümü belirtmek isterim. Seçim sürecinde üzerime düşen sorumluluğu yerine getirdiğime inanıyorum.

AİLE İÇİ MESELEDİR

Hilal Elmas (4.sıra milletvekili adayı)
İl başkanı tarafından yazılan raporda benim hakkımda nasıl böyle bir kanıya vardı bilemiyorum. Genel başkana sunulması için hazırlanan performans raporu gizli kalması gereken bir belgedir. Nasıl kamuoyuna sızdı, kim sızdırdı, burada kim gevşek davrandı bunlar araştırılmalıdır. Bu aile içi bir meseledir. Çok fazla görüş belirtmek istemem. Kendi içimizde bunu konuşup çözüm yoluna gideriz. Seçimde üzerime düşeni fazlasıyla yaptığıma inanıyorum.

ORTAYA SAÇILMASI AHLAKSIZLIK

Cumali Durmuş (Eski milletvekili- milletvekili aday adayı)
Raporun kamuoyuna sızmasına bir anlam veremedim. Kapalı kapılar arkasında hazırlanan raporların belli bir mahremiyeti olmalı. Bu tür gizli raporları hazırlayanlar raporları saklamakla mükelleftir. Mahremiyetin ortaya saçılması ahlaksızlıktır. Deşifre etmek için bu raporlar hazırlanmaz. Yazılanları okumadım ama bana bilgiler ulaştırıldı. Yazılanların doğru bir yanı yoktur. Bu davaya yüreğini, kalbini, beynini vermiş biriyim. Bunca hizmetin ardından böyle sulak bir düşünceyle yaptıklarımız görmezden gelinemez. Ankara`da teşkilat çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kocaeli`ye döndüğümde genel bir değerlendirmeye yapacağım.

DURMUŞ İLE HİÇ KAVGA ETMEDİM

Kemal Köse(Eski milletveklli- milletvekili aday adayı)
Partideki geçmişimi ve davaya olan bağlılığımı Yaylak dışında herkes biliyor. Hakkımda hazırlanan rapora katılmıyorum. Hepsi yalandır. Ben, 59 gün boyunca 82 programda konuşmalar yaptım. Bunarın hepsi belgelidir. Benim hakkımda bu görüşleri yazanlara bu belgeleri önüne koyarım. Seçim sürecinde Cumali Durmuş ile kavga ettiğim söyleniyor. Durmuş, benim siyasi yol ve dava arkadaşımdır. Kendisiyle hiçbir platformda kavga etmedim. Her zaman yan yana gelir ve bu dava için gerekirse kol kola girerim.
 

YAYLAK İNKAR ETTİ
Yazının çıkmasından sonra Yaylak`ı aradım. Bu rapor sizin raporunuz mu diye sordum. “Bu rapor bana ait değil” dedi. Öyleyse bu haberi yalanlayın bana ait değildir deyin dedim. “Muhatabım gazete değildir” dedi. Muhatap olmak zorundasınız çünkü gazete size ait olmayan bir raporu yayınlamıştır deyince, “Savcılığa suç duyurusunda bulundum ve genel merkeze de ilettim” dedi. Benim hakkımda yazılanların tamamı yalandır. Önümüzdeki bir iki gün içinde çalışma arkadaşlarımla bir araya gelip geniş kapsamlı bir basın toplantısı düzenleyip sesimizi daha gür çıkartacağız.

CAHİLCE DAVRANMIŞLAR

Zekai Kahyaoğlu (milletvekili aday adayı)
Ortaya konulan bir eser var ama bu eser kimler tarafından ortaya konuldu belli değil. Önce bunun bulunması gerekir. Hazırlanan raporda benim çalışmadığım, il ve ilçe teşkilatlarına uğramadığım yazılmış. Bu davaya kimse benim kadar gönül vermiş değildir. Raporu kaleme alanlar ne yazık ki beni tanımamışlar ve cahilce davranmışlar. Beni tanıyanlar bilirler ki üzerime aldığım her görevi layıkıyla yerine getirmişimdir. Raporda hakkımda yazılan, çizilenlerin hiç biri doğru değildir ve üzerime de almıyorum. Beni sıkıntıya sokan ve ürküteb, gizli kalması gereken ve iki kişi tarafından bilinen rapor nasıl oluyor da gazetelere servis ediliyor? O zaman aklıma şu gelir: Bu raporu ya genel başkan gazeteye vermiştir ya da il başkanı Yaylak vermiştir. Bunun başka bir izahı yok.

YAYLAK`IN YALANA İTİBAR ETMİYORUM

Yüksel Ercan (Milletvekili aday adayı)
Yaylak saçmalamış. Onun yaşından fazla benim Milliyetçi Harekete hizmetim var. Bulunduğu makamın ağırlığından haberi olmayan Celalettin Yaylak ne söylediğini bilmiyor. Seçim süreci boyunca Kocaeli`yi bir uçtan bir uca dolaşıp MHP`ye oy istemekten başka bir suçum yok. Sahibi bulunduğum gazetemde MHP haberinin olmadığı bir tek gün yoktur, ancak sayın Yaylak sabah 07.00`de söylediğini 2 dakika sonra unuttuğundan olsa gerek böylesi iftira atmaktan sakınmamış. Eğer biraz akıl izah sahibiyse bir an önce istifa etmeli. Benimle ilgili söylediği hiçbir yalana itibar etmiyorum.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ