KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Adımı duyan partiye geliyor
Adımı duyan partiye geliyor
Siyaset
01 Kasım 2009 Pazar 18:14
  • 7327
  • 7

Adımı duyan partiye geliyor

CHP’nin yeni il başkanı Av. Cengiz Sarıbay, bu dönemde ‘partiye dönerim’ diyenlerin sayısının arttığını söylüyor

CHP artık bambaşka bir CHP oldu. Önce İzmit ilçe başkanı Necdet Çetinak`ın yönetimi düştü ve yerine eski Uzuntarla Belediye Başkanı Ömer Hazer atandı. Tabi Körfez ilçe örgütünde de bir kan değişimi de yaşandı. Turgay Aksu`nun yerine Salih Şirin atandı. Kan değişimi ilçelerle sınırlı kalmadı. Ve CHP`de geçtiğimiz hafta önce atamalara il başkanı Rıdvan Alkan`ın görevden alınmasıyla son nokta konuldu. Bu süreçte yaşanalar kamuoyunu günlerce meşgul ederken belki de görevden alınmasına en çok içerlenen CHP`li eski ilçe başkanı Rıdvan Alkan oldu. Alkan koltuğunu 22 yıl önce kentimizde SHP`nin il başkanlığını yapan ve CHP`de de çeşitli kademelerde görev yapmış olan Av. Cengiz Sarıbay`a bıraktı. Sarıbay 22 yıl sonra il başkanı olmanın mutluluğunu yaşarken, aslında ne kadar zor bir görevi üstlendiğinin de bilincinde.
 

İŞİ ÇOK ZOR
Av. Sarıbay şimdi gerek partiye küsen partilileri ve taraftarları tekrar parti etrafında  toparlamaya çalışacak ki bu hiç kolay olmayacak. Bir yandan da ilimizde tabiri caizse ‘yerlerde sürünen` partiyi ayağa kaldırarak 2011 genel seçimlerine hazırlayacak. Sarıbay 5 ay sonra yapılacak il kongresinde aday olup olmayacağına karar vermiş durumda değil.  Ancak CHP İl Başkanlığı için adı geçtiği süreçte kendisine sergilenen teveccüh  gösteriyor ki partiyi toparlarsa tabandan alacağı destekle il başkanlığına aday olacak. Sarıbay, Alkan`ın görevden alınması noktasında ise şunları söylüyor: “Rıdvan Alkan CHP terbiyesi almış, çalışkan  bir insan. Ancak seçimlerdeki başarısızlığın bedelini birisi elbet ödeyecekti.” Sarıbay ile CHP ve projeleri üzerine konuştuk.

 

Sayın Sarıbay, soruma adınız CHP İl Başkanı olarak anılmaya başladığından buy yana sadece CHP`lilerin değil toplumun büyük kesimi tarafından size gösterilen teveccühün sebebini sorarak başlamak istiyorum.

Ben 1974 yılından bu yana İzmit`te serbest avukatlık yapıyorum. Bunun yanında sivil toplum örgütlerinin tamamına yakınında ve siyasi partilerde kurucu olarak görev aldım. 1996`da baro başkanlığı yaptım. Hayatım boyunca hiçbir zaman çıkar gözetmedim. Şehirden aldığımızı hep bu şehre geri verdik ailemle. Ailem diyorum çünkü eşim de uzun yıllar bu  partide görev yaptı, belediye meclis üyeliği, encümen başkanlığı yaptı. Biz lafımızı esirgemedik, kimseye de tabii olmadık. İnandığımızı da, eleştirdiğimizi de söyledik. Partimizi sevdik, partilimizi hep kucakladık. Ben adım tartışılmaya başladığı ilk günden itibaren işte bu yüzden bu teveccühü gördüm. Partili arkadaşlarım destek verdiği için buradayım. Yoksa il başkanı olmak gibi bir talebim olmadı. Bu çerçevede kimse ile de kulis yapmadım.
 


GELECEĞE İSİM BIRAKMAK GÜZEL

İlimize gelen MYK üyeleri ile yüz yüze ya da telefonda bir konuşmanız oldu mu?

Kesinlikle hayır. MYK üyeleri ilke hiçbir konuşmam, görüşmem söz konusu değil. Hatta ben geldikleri süreçte beni ararlar, davet ederler, ‘Seni de bir dinleyelim` derler diye düşündüm. Ama gerek görmediler. Ben o tarihlerde partiye hiç gelmedim. Beni aramamaları bir eksiklik değil tabi. Buradan aldıklarını genel merkeze, genel başkana yansıtmışlar ki benim ismim üzerinde duruldu.

İl başkanlığı için adınızın geçtiğini duyunca neler hissettiniz? Sadece sisin isminiz de geçmiyordu. Fahri Örengül, Feridun Güray ve Ferit Ataman karşınsında kendiniz şanlı hissediyor muydunuz?

Ben böyle bir göreve talip olmadığım için şanslı mıyım, değil miyim diye hesap yapmadım. Sadece bana böyle bir güven duyulması, Sarıbay soyisminin öne çıkması  beni mutlu etti. Geleceğe bir isim bırakmak güzel bir duygu.

 

ADIMI DUYAN PARTİYE GELİYOR

Peki il başkanı olmayı bekliyor muydunuz? 22 yıl sonra il başkanı olmak nasıl bir duygu?

Şöyle bekliyordum ki, ben kimse ile görüşmememe rağmen MYK üyeleri ile görüşen arkadaşlarımız beni gördüklerinde, ‘Sen bu parti de derleyici, toparlayıcı olursun. Ağabeylik yapabilirsin. Partideki Sirmen ve Erenkaya ikilemini ortadan kaldırabilirsin` diyorlardı. Ben de buna inandım. Çünkü ne Sefa Sirmen`in ne de Hikmet Erenkaya`nın hizmetlerini yok farz edemezsiniz.  Ama şu da bir gerçek ki parti şu an atıl bir durumda. Aslında bu isimler protokollerde bir araya geliyorlar öyle bir kırgınlık da yok. 22 yıl sonra il başkanı olmak farklı tabi. Ama şunu söyleyeyim benim adımı duyan insanlar yanıma oğullarını gönderiyor. Devir teslim töreninde beraber il kurucu üyeliği yaptığım Körfez`de muhtarlık yapan İlhan Özdemir hasta olduğu için kendisi gelmemiş ama oğlunu göndermişti. Bu büyük bir mutluluk. Bundan sonra bu tür mutlulukları daha fazla yaşayacağız.

 

İRTİCANIN ODAĞI İKTİDAR

Başkanım kırgınlık yok değil…

Yani şöyle bir gerçek var. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Beni de partilim sevmek zorunda değil. Ama bu partiyi seviyorsa, beni sevmese de bu partinin geleneklerine, göreneklerine gör hareket etmeli. Sayın Sirmen ve Erenkaya da birbirini sevmek zorunda değil, ama her ikisi de bu partinin kanaat önderi insanlar, bu partinin terbiyesi içinde davranmak zorundalar. Ve şunu söylemek istiyorum bazı arkadaşlar bu kavgayı medyaya taşıdı. Yanlış burada işte. Medyaya taşımamaları gerekiyordu. Partinin zaafı bu. Böyle olunca partiye güven azalıyor.  Kocaeli`de bu partinin il başkanlığını yapmak çok zor. Partinin Kocaeli`deki durumu iyi değil. Ama biz bunun üstesinden geleceğiz. Türkiye`de ve İzmit`te rejimle kavgalı bir iktidar var. İrticanın odağı olduğu mahkeme kararı ile belirlenmiş bir iktidar hem de. Ama biz birlikteliğimizi sağlayarak, bir demeç yarışı içerisine girmeden örgütlenecek ve onlarla baş edeceğiz.

Adınızın il başkanlığı olarak anıldığı süreçte neler yaşadınız? İsminiz açıklandığında kimlerle paylaştınız?

Genel sekreterimiz Önder Sav beni perşembe akşamı telefonla aradığında eşim vardı yanımda. İlk onunla paylaştım. Parti büyüklerinden kimseyi aramadım. Çünkü adı geçen başka arkadaşlar vardı. Ve kimse üzülsün istemedim. İlla ben olayım diye bir düşüncem de yoktu. Hatta genç biri başkan olsun söylemi içerisine bile girdim. 

Peki sayın başkanım sizde takdir edersiniz ki son süreçte parti içerinde inanılmaz boyutta bir küskünler kadrosu oluştu. Siz partiye küsenleri nasıl toparlayacaksınız?

Bizim bu partide herkesin desteğine ihtiyacımız var. Dışarıdan hamle yapıp taraftar kazanmak, gençlik kazanmak ve kadınları partiye kazandırmak istiyoruz. Öncelikle ilimizde CHP`li olan ve şu ya da bu şekilde partiye küsen, darılan, kızan, başka partiye giden ya da gitmeyip atıl durumda kalan insanları kazanacağız. Bunu da kanaat önderi partililerimizle yapacağız. Benim ismim il başkanlığı için geçtiğinden bu yana ‘Sen bu partiye il başkanı olursan partiye dönerim` diyenlerin sayısı artı.

 

KİMSE KİMSENİN HAKKINDA KONUŞMAYACAK

Yönetim kurlunuzu ne zaman oluşturacaksınız? Mevcut yönetimden isim almayı düşünüyor musunuz?

Bir hafta 10 gün içerinde il yönetimini oluşturacağım. Bu süreçte gençlik kolları ve kadın kolları ile bir araya geleceğim ve dinlenmek isteyen varsa dinlendireceğim, çalışmak isteyen varsa devam edeceğim. Katılmak isteyen yeni isimler varsa onları da katacağız. Mevcut yönetimden isim alıp almayacağım konusunda bir düşüncem henüz yok. Ama benim yönetimimde olacak kişi siyaseti sevecek, çalışmayı sevecek, kendisi ile barışık olacak, partiye gönül vermiş  olacak, handikabı olmayacak ve olabildiği ölçüde son tartışmaların içerinde olmamış kişiler olacak. Ben hiç kimseye ‘Cengiz Sarıbay bizi dışladı` dedirtmeyeceğim. Ama yönetim kurulu listesi kamuoyuna deklare edildiğinde esnafından, işçisine  herkes ‘Demokrat, laik, cumhuriyetçi insanlar bu liste bizi temsil ediyor` diyecek. 12 ilçeden illa bir kişi alacağım diye bir şey yok. Mesela Başiskele`den yönetime birini almasam da olur sonuçta il başkanı Başiskeleli.

Sizin başkanlığınız sürecinde hangi konuya müsamaha  göstermeyeceksiniz. Ağırlığınızı koyacak mısınız?

Bence Rıdvan Alkan da parti içerinde gerekli ağırlığını koydu. Ancak yanlışlıklar yaptı. Medya önünde milletvekili ile bir tartışması oldu. Bu tür davranışlar partimize yakışmıyor. Milletvekilsiz bir il başkanı olur mu? Benim Erenkaya`dan vazgeçmeme mümkün mü? Ya da yıllarını bu partiye vermiş Sefa Sirmen`den vazgeçebilir miyim? Onlar bu partinin değerleri. Onlardan faydalanmalıyız. ‘Bunlar tu kaka` olmaz. Şu an her ikisi içinde yargısız infaz yapılıyor. Bunu önlemeliyiz. Benim  müsamaha göstermeyeceğim en önemli konu medya önünde ‘Erenkaya şöyle Sirmen böyle` denmeyecek. Ben demeyeceğim. Diğer partililer de demeyecek. Bu CHP terbiyesidir. CHP terbiyesi devlet terbiyesidir. Yani herkes birbirine saygı gösterecek. Parti de hizip de olur, gruplar da. Bunun önüne geçmezsiniz. Bu bir hizmet yarışıdır. Etik değerlere uygun olarak bu yarışı yapacağız. Amaç partiyi öne geçirmek olacak. Sen önde ol ben önde olayım diye bir şey yok.

 

CHP İL BAŞKANI`NIN HANDİKABI OLMAMALI

CHP`de bir il başkanı nasıl olmalı? Siz bu tarife uyuyor musunuz?

CHP tüm Türkiye`de halkın sevdiği bir parti. CHP muhalifleri dahi ‘CHP`siz bir Türkiye olmaz` diyorlar. Bu yüzden herkes CHP İl Başkanı`na saygı gösterir. Ben bu saygıyı görüyordum. CHP İl Başkanı olduktan sonra daha çok gösterileceğine inanıyorum. Gayri resmi, gayri ahlaki davranışlara içinde bulunmamalı bir il başkanı. Yolda yürürken bile ölçülü olmalı. Örnek bir aile reisi, örnek bir siyasetçi olmalı. Halkını seven, siyaseti seven kendi ile barışık olmalı, kavgalı olmamalı CHP il başkanı. Ben bu tarife uyduğumu iddia ediyorum. Çünkü kimse ile kavgalı değilim. Belki benimde hatalarım olacak. Ama doğru bildiğim şeyden de şaşmam. Eleştirileri asla kulak ardı etmem, değerlendiririm.

İlk kongresinde aday olmayı düşünüyor musunuz?

Bu soruyu cevaplamak için henüz çok erken. Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Öncelikli görevim partiyi ayağa kaldırmak. 2011 seçimlerine hazırlamak. Söz veriyorum ki demokrasiyi ve eşitliği sağlayacağım partide. Bir kan değişikliği olduğu için CHP seçimlerde büyük bir atak yapacak. CHP`nin artık gençlerin, kadınların çalışmalarına önem vermesi gerekiyor.

Aileniz nasıl karşıladı 22 yıl sonra tekrar il başkanı olmanızı?

Biz birbirimize çok bağlı bir aileyiz. Sürekli birlikte vakit geçiririz. Ailece avukatız. Büyük kızım Feyza ile aynı büroda çalışıyoruz. Sürekli birlikteyiz. Küçük kızım Didem de avukat. Şu an iş hukuku kürsüsünde İTÜ`de doktora yapıyor. Sürekli birlikte bir şeyler yapan bir aileyiz. Ailemin bu noktada tek çekincesi acaba birlikte geçirdiğimiz vakit azalır mı yönünde oldu. Eşim Nurdan Hanım siyasete yabancı bir isim değil. 6 yıl CHP`de il kadın kollarında çalıştı. 3 dönem il yönetiminde görev aldı. 1 dönem belediye meclis üyeliği yaptı. Encümen başkanı oldu. Partinin dışında bir isim değil. Ben eşime bu süreçte şunu söyledim; ‘Ben il başkanıysam  seninle her yere birlikte gider geliriz` dedi. Özellikle istedim bunu. Çünkü bir yerde bir kadının olması bambaşka bir şey. Yönetim kurulundaki arkadaşlara da söyleyeceğim, onlar da gittikleri yerlere eşlerini getirsin.

CHP`li milletvekillerinin Kocaeli ile yeterince ilgilenmediği izlenimi var. Sizce de öyle mi?
Biz iktidar değil muhalefetiz. 2 milletvekilimiz var. Hikmet Erenkaya devamlı alanda. Çok çalışkan bir insandır Erenkaya. Ama yetişmesi mümkün değil. Diğer milletvekilimiz Cevdet Selvi partide üst düzey yetkili. Ve son günlerde büyük bir operasyon geçirdi. Tüm yük Hikmet Erenkaya`da o da yetişemiyor. Ama AKP`nin 6 milletvekili var. Onlar ne yaptı Kocaeli için? Kocaeli`nin bir bakanı var, ancak Kocaelispor`un durumu ortada. Karaosmanoğlu ve bakan Ergün, Kocaelispor`a gerekli değeri vermeliler. Ama tam tersi köstek oluyorlar.

İlçe yönetimleri ile ne zaman bir araya gelmeyi düşünüyorsunuz?
Hafta içerinde ilçe başkanları ve gerekli görülen yönetim kurulu ile bir saatlik bir toplantı yapmayı düşünüyorum.

Cengiz Bey, il yönetim kurlunu oluşturduktan sonra hayat geçireceğiniz ilk büyük proje nedir?
 Öncelikli şunu söylemek istiyorum. Biz 29 Mart seçimlerinde İzmit`ten birinci parti çıktık. Fikret Toker başkanın seçim kaybetmesi yapılan hilelerden kaynaklandı. Bu yüzden hayata geçireceğimiz ilk proje mahallerimizi tek tek ziyaret ederek teşekkür etmek olacak. İzmit ilçe başkanı Ömer Hazer`in de böyle bir düşüncesi var. Başkan adayımız Fikret Toker ve belediye meclis üyelerimizle bu teşekkür ziyaretini gerçekleştireceğiz. İlçe başkanımız en kısa zamanda bunu yapacağını söyledi. Biz de katkı sunacağız. İlçelerle sürekli diyalog içinde olacağız.

Hobileriniz neler? İşiniz dışındaki zamanlarda neler yaparsınız?
Ben işimi çok sevdiğim için mesleğimle ilgili yayınları sıklıkla takip ederim. Yerel basını iyi takip ederim. Dizilerle aram yoktur. Genelde haber programlarını kaçırmam. Sanat bakımından beceriksizim. Yabancı dilim çok olmamasına rağmen yabancı müzik dinlemeyi severim. Türk sanat müziği dinlemeyi severim. Tabi gezmeyi de çok severim. Eşimle birlikte sık sık  gezeriz. 
 
Kocaeli halkına ne söylemek istersiniz?
Kocaeli halkı bize inansın. Daha önce CHP`li olan, partiye küsen, giden, tüm arkadaşlarımızı partiye davet ediyorum. Solun Türkiye`deki tek temsilcisi CHP`dir. Bu partinin çatısı altında toplanalım. Ben çocuklarımızın, torunlarımın geleceğini iyi görmüyorum. AKP ile baş etmenin yolu parti çatısı altında toplanmaktan geçer. AKP bölünmeye sebep olacak şeyler yapıyor. CHP`nin akan kanın durmasını istememesi söz konusu değil. Biz bunu en çok isteyen partiyiz. Ama açılım böyle olmaz. Yapılan yanlış. Türkiye`nin en büyük sorunu irtica ve bölücülüktür. Açılımı doldurmak gerek. Bu açılım ile amaç PKK ile doğuda işbirliği yapmaktır.

 

SİRMEN VE ERENKAYA DİKKAT ETMELİ

Siz Erenkaya ve Sirmen`in partiyi bu noktaya getirdiğine inanıyor musunuz?

Sayın Sefa Sirmen ve sayın Hikmet Erenkaya birbirlerini sevmeyebilirler. Ama birbirlerini dinleyecekler. Birbirlerine saygı gösterecekler. Birbirlerinin kuyusunu kazar görüntüsü vermeyecekler. Dikkatli olacaklar. Parti şu an iyi bir durumda değil. Ama bu noktaya gelmesinde belki Cengiz Sarıbay`ın da payı vardır. Olaylara müdahale etmediğim ve partiye gelip gitmediğim için. Ama il başkanı, milletvekili ve il yönetiminin bu partinin şu an bulunduğu noktada olmasının payı büyük. Parçalanmış, ayrı görüntüyü ortadan kaldırmak lazım. Hikmet Bey ve Sefa Bey birlikte yıllarca siyaset yaptılar. Bu ayrılıkçı görüntüyü kaldırmalılar.

Sirmen ve Erenkaya`yı nasıl buluşturacaksınız?

Benim bir şey yapmamla olmaz. Onlar isteyecek. Bu partiye zararı olacak davranışlardan uzak durmaları gerekiyor. Benim tarafımdan bir girişime gerek yok. Her ikisi de belli siyasi terbiyeyi almış insanlar. Sirmen ve Erenkaya`ya  bir şey öğretmem haddime değil.


 

ZEKİ AYGÜN GÖRÜŞMEK İSTERSE GÖRÜŞÜRÜM

Peki rakip partilerle mesela AKP ile diyaloğunuz nasıl olacak? Kavgacı bir siyaset tarzı ile mi hareket edeceksiniz?

Hayır, kavgacı bir siyaset tarzım olmayacak. Belden aşağı siyaset yapmayacağız. Karşımızdakiler yapsa da biz yapmayacağız. Daha terbiyeli olacağız. Üst düzey siyaset yapacağız. Kişileri hedef almayacağız. Saygı göstereceğiz.

AKP İl Başkanı Zeki Aygün sizi ziyaret etmek istese kabul eder misiniz?

Zeki Aygün ile valiliğin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında karşılaştık. Beni tebrik etti. Tabi bir ziyaret söz konusu olursa elbet kabul ederim. Hangi siyasi parti olursa olsun kapımız her zaman açıktır.

CHP özlenen muhalefeti yapacak mı?

Gerek İl Genel Meclisi üyelerimiz, gerekse İzmit Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi`ndeki birikimli arkadaşlarımız zaten iyi bir muhalefet yapıyordu. Bundan sonra onlarla koordineli çalışcağız. Ve ben de meclis toplantılarını dikkatle takip edecek ve izleyeceğim. Gerekli muhalefeti kamuoyuna yansıtacak, şehrin ve ülkenin çıkarlarını koruyacağız.
 

 

RIDVAN ALKAN CHP TERBİYESİ ALMIŞ

Görevden alınan il başkanı Rıdvan Alkan kendisinin antidemokratik bir şekilde görevden alındığını, bunun suç olduğunu ancak yargıya gitmeyeceğini söyledi. Sizce de antidemokratik bir uygulama mı? Alkan`ın söyledikleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hiçbir zaman hiçbir demokrat insan görevden alınmaya hoş bakmaz. Atmaya her zaman karşı çıkar. Ama burada yapılan partinin menfaatine bir şey. Yoksa kim ister Rıdvan Alkan görevden alınsın. Rıdvan Alkan 1989`dan bu yana partiye hizmet eden biri. Her şeyini verdi. Nasıl yok sayarsınız. Yapılan parti içi bir hareket.

Rıdvan Alkan`ın tarafınıza bir küskünlüğü söz konu mu?

Kesinlikle hayır. Ben Rıdvan Alkan`a ‘Sakın kendini dışlanmış hissetme` dedim. Bir küskünlük olması söz konusu değil. Ben bugüne kadar kimseyle yüksek sesle dahi konuşmuş değilim. Hatta Rıdvan başkana ‘sana ihtiyacım var` dedim. O da parti için her zaman çalışacağını, katkı vereceğini söyledi. Ben Rıdvan başkandan da başka bir hareket beklemezdim. Zaten bahsettiğim CHP terbiyesi gereği dava açmayı da uygun bulmamış. Rıdvan Alkan CHP terbiyesini almış bir siyasetçi. İstiyorsa dava açar.

Rıdvan Alkan sizce neden görevden alındı?

Rıdvan Alkan`a kesinlikle ‘Siz çalışmadınız, partiyi çarçur ettiniz` denmedi. Ama görünene bir dağınıklık vardı. Seçimlerde 13-0`lık bir başarısızlık var. Bu başarısızlığın faturasını biri ödemeliydi. Yeni bir kana ihtiyaç duyuldu. Yoksa Rıdvan Bey`in genel merkeze olsun, genel başkana olsun yakınlığı benden daha fazladır. Rıdvan Bey çok çalışkan ve daha önce de il başkanlığı yapmış birisidir. Partide deki dağınıklığı gidermek amacı ile beni uygun gördüler.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ